Jak překonat akné a opět získat zdravou pokožku?

S akné a jeho nežádoucími projevy na pokožku i sebevědomí se během života setká naprostá většina populace. I když se může zdát, že pupínky, vřídky a cysty představují pouze problém především pro adolescenty, ve skutečnosti se s ním potýká i spousta dospělých lidí. Nejde přitom pouze o estetický problém, ale také o bolestivé a často těžce léčitelné potíže, jež mají tendenci významně narušovat každodenní rutinu.

Jak ke vzniku akné dochází?

Akné je kožní onemocnění, které postihuje všechny věkové skupiny. Příčinou jeho vzniku obvykle bývá kombinace faktorů, které vedou k nadprodukci kožního mazu a šíření bakterií. Mezi nejvíce postižené oblasti patří obličej, krk, záda a hrudník.

Jak akné léčit?

Osoba, kterou trápí akné, by si měla v prvé řadě uvědomit, že existuje mnoho forem léčby – a zvolit řešení s ohledem na specifický typ pokožky i akné (např. za nejtěžší formu je považováno podkožní akné). Klíčovou součástí procesu jsou ovšem prevence a příkladná péče o pleť.

Naprosto zásadní je pravidelné mytí obličeje šetrným prostředkem určeným pro problémovou pleť. Důkladné odstranění nečistot, přebytečného mazu, ale také make-upu a líčidel zpomaluje či zcela eliminuje tvorbu zánětlivých ložisek. Naprosto nežádoucí jsou přípravky s přílišným obsahem olejů, které ucpávají póry a zhoršují stav pleti. Sázkou na jistotu jsou dermatologicky testované produkty jako čisticí micelární voda Sébium od Biodermy.

Dalším důležitým aspektem boje proti akné je vyvážená strava a zdravý životní styl. Jídelníček bohatý na ovoce, zeleninu a celozrnné produkty poskytuje tělu důležité vitamíny a minerály, které jsou pro zdravou pokožku nezbytné. Stejně tak má velký význam hydratace – pít dostatek vody, aby byla pokožka hydratovaná a detoxikovaná.

Co když se akné svépomocí nezbavíte?

Pokud se akné objevuje i přesto, že děláte všechno pro prevenci, měli byste vyhledat pomoc dermatologa. Odborník na péči o pleť vám předepíše léky nebo doporučí vhodné přípravky. Na trhu je široké spektrum medikamentů, jež mohou pomoci při snižování tvorby mazu a zánětu. V každém případě stále platí, že každý člověk reaguje na léčbu individuálně a co funguje u jednoho člověka, nemusí být účinné u druhého.

Jako další možnost se nabízí kosmetické procedury, které se provádí za účelem redukce akné a zlepšení vzhledu pokožky. Konkrétně se jedná například chemické peelingy, mikrodermabrazi nebo laserovou terapii. Tyto postupy by samozřejmě měly být prováděny pod dohledem odborníků a s ohledem na individuální potřeby každého pacienta.

Mějte na paměti, že úspěšnost léčby a prevence akné jsou otázkou trpělivosti a správné péče. Žádné zázračné řešení bohužel neexistuje a proces se u některých jedinců může protáhnout na delší dobu. Na druhou stranu však nemusíte zoufat – dříve či později boj s nepříjemnými pupínky vyhrajete a vaše pleť bude opět zářit vitalitou.