HIIT neboli vysoce intenzivní intervalový trénink

Jedná se o kratší, ale o to více intenzivnější cvičení, která vám napomůže za krátký čas výrazně zlepšit vaše cvičební síle, spálit tuky, a i za krátký čas vše zefektivnit. Cvičení obvykle probíhá velmi krátce, zpravidla maximálně 15 až 30 minut. Není dobré k opakování vícekrát denně, stačí jednou denně několikrát v týdnu, tak jak se vám chce.

K čemu je to dobré?

Jak už bylo řečeno, jeden trénink trvá 15 avšak nejdéle 30 minut. Pozitivně podporuje činnost kardiovaskulárního systému, což prospívá vašemu srdci. Dokáže zachovávat svalovou hmotu (a i ji trochu navýšit) zatímco efektivně spaluje tuky. Navíc vám nezabere tolik času, je až devětkrát účinnější při spalování a během 15 minut dokáže být lepší než hodinový trénink nízké intenzity. Zvyšuje se i spotřeba vaší energie a zrychlí celkový metabolismus a následuje spalování i po tréninku, což se opravdu vyplatí.

V čem to spočívá? Jak na to?

V praxi je to krátkodobé cvičení, u kterého nějakou dobu cvičení cvičíte naplno, poté následuje pauza a další cvičení. Hodí se spíše pro pokročilejší sportovce s fyzičkou, je vhodný ale i pro začátečníky, můžete si ho nastavit dle svých potřeb. Počet opakování za týden je optimální v počtu jednou až dvakrát, dále kombinované s 2-3x dalších posilováním či kardio cvičením.

Pro úplné začátečníky se doporučuje poměr lehké a vysoké intenzity jedna ku jedné, v úplných začátcích lze postupovat i od jedna ku dvěma. To v reálu vypadá tak, že v začátcích 30 sekund rychlého sprintu, po kterých následuje 60 sekund volnější chůze, při které si odpočinete a dále opakujete zátěž, tedy 30 sekund nasazení sprintu. Toto opakujete přibližně 7-10 cyklů.

Při tréninku nejdříve probíhá 5-10 minutová rozcvička, aby se tělo stihlo rozehřát a protáhnout. Dále se 10-15 minut cvičí hlavní fáze, tedy ta s různými intenzitami. Můžete zvolit švihadlo, běh, nebo jakoukoli další aktivitu, na kterou lze tento způsob praktikovat. Poslední cyklus cvičení můžete protáhnout a plynule zpomalit a následovně ukončit. Nezapomeňte ani na protažení po trénování.

Správné stravování? Velice důležité!

Až 70% vašeho úspěchu se odvíjí v kuchyni, proto je to, co požíváte při veškerých snaženích důležité. Vaše strava by se měla skládat z vyvážených částí, jako ovoce a zelenina, obilniny, bílkoviny a další. Vyvarujte se nezdravých tuků a mastných věcí, které můžete nahradit zdravými prospěšnými tuky, například z avokáda a rostlinných olejů. Jednoduché pravidlo je, jíst od všeho trochu ale ničeho moc. Tak se nemusíte omezovat, ale pokryjete příjem všech vitamínů a látek.

Hydratace a iontové nápoje

Neopomínejme ani pitný režim, který hraje zásadní roli v životosprávě. Ideální je omezit slazené nápoje na možné minimum a vyvarovat se jim. Vypijte nejlépe 2-3 litry čisté pramenité vody za den, uvidíte blahodárné výsledky. Iontové nápoje pomáhají při dehydrataci, tedy nedostatku tekutin. Dokáží do sebe natáhnout tekutinu a tělo lépe hydratovat a dehydrataci předcházet. Přínosné jsou i pro sportovce.

Autor: Tosseeh