STREET WORKOUT – zacvičte si s vlastní vahou

Street workout nebo také kalistenika je jedním z mnoha způsobů, jak rozvíjet svojí fyzickou, ale i duševní sílu. Na kalistenice je super to, že můžete cvičit v podstatě kdekoliv. Ať už budete cvičit doma nebo v tělocvičně, vaše tělo si skutečně mákne. Street workout se u nás začal šířit necelých 6 let zpátky, zejména díky projektu Seberevolta. Do té doby byl pro většinu z nás tento způsob cvičení poněkud cizí.  

Základní cviky

Stavebním kamenem kalisteniky jsou 4 cviky – klik, dřep, shyb a dip. První dva cviky pro vás jistě nebudou neznámé, u shybu si většina z nás představí přítah na hrazdě a dipy jsou v podstatě kliky, ale na bradlech. Pomocí těchto 4 základních cviků získáte potřebnou fyzickou zdatnost, nesmíte však zapomínat na správné provedení.

Pokud nezvládnete udělat ani jeden shyb nebo dip, pomozte si různými lehčími variantami, například u dipu můžete začít s nohama na zemi. Teprve až zvládnete udělat 10-20 opakování od každého cviku se správnou technikou, můžete se posunout na další úroveň.

Pro pokročilé

Tady už začíná to pravé kouzlo workoutu. Nyní je na čase, přidat k vašemu cvičení trochu té dynamiky. Jedním z takových královských cviků je muscle-up. Vycházíte ze základní polohy, jako u shybu, ale nezastavujete se bradou na úrovni hrazdy, nýbrž pokračujete dál až nad hrazdu do napnutých rukou a skončíte v poloze, jakoby jste začínali u dipu (tedy pas máte na úrovni hrazdy).

Dalšími cviky, které zdobí kalisteniku jsou různé druhy planche. Planche můžete dělat jak na zemi, tak na hrazdě. Stejně jako muscle-up je to nesmírně náročný cvik a z počátku se vám bude zdát, že je to nemožné. Pokud však tomuto cviku budete věnovat čas, brzy se dostaví zlepšení.

Řada lidí pak odsuzuje kalisteniky za to, že nemají silné nohy, protože je téměř vůbec necvičí. Proto i nohám věnujte ve svém tréninku dostatek času. Vyzkoušet můžete například dřepy na jedné noze (neboli pistols sqaut).

Za zmínění stojí také cviky, kterými posílíte vaše ramena a těmi jsou kliky ve stojce. Tento cvik však nezvládnete hned a stejně jako u předchozích cviků je třeba věnovat mu nějaký ten čas.

Street workoutem můžete procvičit celé tělo, ramenní svaly však mohou oproti zbytku zaostávat, proto neuškodí doplnit trénink ramen pomocí činek. Kalisteniku můžeme dělit na několik odvětví, kromě předvádění dynamických cviků na hrazdě se můžete soustředit na základní cviky s tím, že vašeho pokroku dosáhnete přidáváním zátěže na své tělo.

Pokud se tedy doma nudíte nebo vás posilovna nebaví, neváhejte a vyzkoušejte cvičení s vlastní vahou, doma nebo na některém z venkovních hřišť, kterých každým rokem přibývá.