Máte potíže s úzkostmi? Jaké jsou příznaky a jak se s úzkostí vypořádat?

Každý, kdo někdy zažil úzkostné stavy, tak moc dobře ví, o jak nepříjemné pocity se jedná. Vždy je potřeba samozřejmě zjistit příčinu, abychom mohli takovou situaci nějakým způsobem řešit. Řešení totiž musí být účinné. Úzkostné stavy zažívají pacienti obvykle velmi často, takže jsou doslova součástí života člověka. Už z toho důvodu je prožívání těchto stavů omezující v běžném fungování. Pacienti někdy hledají úlevu v návykových látkách, jako je třeba alkohol, což ale rozhodně není řešení.

Jaké příznaky se objevují?

Úzkostné stavy mohou přinášet komplikace do života prakticky komukoliv. Častěji však jsou tyto stavy diagnostikovány u žen. Příznaky úzkosti jsou různého charakteru. Může se jednat o kombinace psychosomatických potíží i fyziologických problémů. Velmi obvyklé jsou například:

  • Chronické nachlazení, virózy a záněty
  • Napětí ve svalech, bolesti zad a hlavy
  • Poruchy spánku
  • Problémy se zažíváním

Příznaky ale mohou obecně být v mnoha podobách. Podstatné je, že s těmito projevy jsou spojeny nesnesitelné pocity, které vedou třeba k právě již v úvodu zmiňované konzumaci alkoholu, když se pacient snaží o aspoň chvilkovou úlevu a únik od reality. Generalizovaná úzkostná porucha tak může mít na pacientovo zdraví dalekosáhlé dopady, a to i právě touto cestou. Navíc je potřeba počítat s tím, že ačkoliv alkohol přináší momentálně rychlou úlevu, z dlouhodobého hlediska úzkostné stavy zhoršuje.

Jaká je léčba?

K léčbě úzkostné poruchy lze přistupovat různými způsoby. Zejména s ohledem na to, jaká je zjištěna příčina. Jednoduchý návod tady opravdu neexistuje. Běžně se však využívá kognitivně behaviorální psychoterapie nebo dechová terapie. Pokud se jedná o závažné stavy, nasazují se samozřejmě také farmaka, typicky antidepresiva ze skupiny SSRI, SNRI neboNaSSA, které jsou dlouhodobě šetrnějším řešením než třeba léky na bázi benzodiazepinů.