Co je to keto dieta a jak funguje?

Keto dieta je v posledních letech hodně populární, a to zejména proto, že výsledky vašeho snažení na sobě uvidíte velmi brzo. Jídelníček navíc není nijak drasticky omezený. Stačí vynechat sacharidy a zvýšit příjem bílkovin. Jak přesně keto dieta funguje? Co smíte jíst a co ne? Odpovíme. 

Jak funguje ketogenní dieta

Keto dieta je celá postavená na principu ketózy. Ta přináší ono zasloužené ovoce v podobě krásné postavy. Během procesu ketózy začíná tělo sahat do tukových zásob, aby si vyrobilo potřebnou energii. Do tukových zásob sahá proto, že nemá dostatek cukru v krvi. Během ketogenní diety jsou totiž cukry ze stravy buď vyloučeny, nebo sníženy na úplné minimum. Tím, že tělo bere energii z tuků, začíná tuky spalovat, a tím konečně hubne! To, jestli se již ve stavu ketózy nacházíte, můžete poznat díky speciálnímu testu, který se dá pořídit v lékárně nebo na e-shopech zaměřených na keto stravu. 

Rizika keto diety

Nevýhodou je, že ze začátku s sebou ketóza může přinášet nepříjemné pocity jako je zvýšená únava, bolest hlavy nebo svalová slabost. Tyto pocity ale obvykle brzy odezní, většinou do jednoho týdne. Poté už se cítíte v pohodě, ba naopak se někdy můžete cítit doslova nabití energií. Je to z toho důvodu, že keto dieta je postavená na příjmu potravin, které energii tělu dodávají. Někteří lidé také popisují, že ze začátku jejich hubnoucího keto procesu, pociťovali příznaky podobné chřipce. Tomuto stavu se říká keto chřipka a i on po pár dnech přejde. 

Jak sestavit jídelníček

Strava během keto diety je různorodá. To, co však musíte omezit na minimum, jsou sacharidy. Těch byste neměli zkonzumovat víc než 50 g za den. Padesát gramů ale stále představuje docela velké množství, ještě lepší je nepřekročit hranici 20 g cukru za den. Snížením příjmu cukrů docílíte již zmíněné ketózy. To, co uberete na sacharidech, musíte přidat na bílkovinách a na tucích. Samozřejmě na těch „zdravých“. Při keto dietě se doporučují tyto potraviny:

 • maso, ryby, mořské plody
 • vejce
 • sýry
 • zelenina
 • ořechy

I tyto skupiny potravin však mají svá omezení. Například ze zeleniny jsou nejlepší květák, brokolice nebo avokádo. Mrkev či brambory se naopak nedoporučují, protože jsou bohaté právě na nechtěné sacharidy. Z ořechů si dopřejte para ořechy, ořechy pekanové nebo mandle. Kešu a pistáciím se vyhněte. Potraviny, které jsou během ketogenní diety takzvaně zakázané, jsou:

 • cukr v jakékoliv podobě
 • živočišné mléko
 • přílohy (rýže, těstoviny)
 • bílá mouka a pečivo
 • alkohol 
 • ovoce

Z ovoce si něco jednou za čas zobnout můžete. Vybírejte ale takové druhy ovoce, které nejsou moc sladké (žádný banán ani hroznové víno), a které jsou složeny spíše z vody (například meloun). Ten je skvělý, protože vás zasytí a přitom nepřiberete ani gram. Zkrátka jde o to, abyste si vybírali takové potraviny, které se hodí do vašeho hubnoucího plánu. Pokud patříte mezi milovníky kávy, pak vás potěší zpráva, že kávu si dát můžete. Jen ji neslaďte a pijte ji černou, tedy bez mléka. Pokud je na vás taková káva moc silná, dochuťte ji mlékem rostlinným (kokosové, mandlové). S dalšími nápoji to nepřehánějte, nejlepší je čistá / minerální voda

Tohle jsou základní informace, které byste měli znát, než se do keto diety pustíte. Hodně štěstí!