Softwarové aplikace usnadňují život živnostníkům i firmám. Umožňují rychlejší zpracování dat, automatizaci a standardizaci procesů, šetří čas a ve finále i finanční prostředky. To vše samozřejmě za předpokladu, že program odpovídá konkrétním potřebám a nenutí dotyčného ke zbytečným kompromisům. Platí to nejen o účetním programu, ale i o podnikovém informačním systému – ale jak správně vybrat a nepřebrat? V prvé řadě byste si měli ujasnit, jaké řešení vlastně potřebujete.
Tvrzení, že si živnostníci a menší firmy vystačí s jednoduchým účetním programem a větší podniky naopak potřebují firemní informační systém, nemusí být vždy pravdivé, neboť i menším subjektům může být ku prospěchu vhodně zvolený ekonomický systém se základními moduly. A platí to i naopak – některé větší firmy si docela dobře vystačí s pokročilým účetním softwarem.
Vzhledem k výše uvedenému je výběr takového softwaru pro jednotlivce i firmu zásadním krokem a je vhodné zvážit všechna „pro a proti“ zvoleného řešení. Ke klíčovým kritériím patří doba potřebná pro implementaci, intuitivnost ovládání a přívětivost uživatelského prostředí. Samozřejmostí by mělo být efektivní propojení jednotlivých agend.
V žádném případě proto nedělejte kompromisy a pohlédněte se po aplikaci, která vaše podnikání nakopne a nikoliv zkomplikuje. Nabídka je široká a je velmi nepravděpodobné, že byste v ní nenašli správný produkt.
Na míru, nebo modulové řešení?
Logicky se nabízí otázka, zda není lepší ekonomický systém programovaný na míru vašeho podnikání. Takové řešení je ovšem pro většinu podnikatelů finančně nedostupné, a navíc hrozí riziko, že se software nepodaří odladit ani po delší době. Pro většinu společností je proto jasnou volbou modulové řešený ekonomický systém. K těm nejznámějším patří český RIS, který je k mání také ve verzi Start (slouží především jako účetní software) pro živnostníky a menší firmy. Více se o něm dozvíte na www.saul.cz.