Grafické editory zdarma pro úpravu obrázků na webu

Obrázky na webu jsou kapitola sama o sobě – jednu chvíli všichni dělají design webu, který musí ohromit každého, bez ohledu na velikost stránky a rychlost načítání – potom všichni dělají jednoduché weby, aby se stránka načetla dřív, než na ni uživatel klikne :-). Jak to tedy s těmi obrázky a grafikou ve skutečnosti je?

Několik let zpátky bylo doporučení, aby webová stránka nepřesahovala 300kb (nebo tak nějak). Důvodem bylo pomalé internetové připojení a pokud jste chtěli, aby se vaše stránky načítali slušnou rychlostí, museli jste tomu také přizpůsobit grafiku webu a omezit velikost obrázků. S postupným rozšiřováním vysokorychlostního internetu se limit velikosti stránky 300kb stal nedůležitým. Jenomže se vším zamíchal nástup chytrých telefonů, které používají pro připojení k internetu drahé datové připojení a tady opět hraje velikost stránky. Kromě toho, že načítání objemné stránky trvá velmi dlouho, tak velký přenos dat vyčerpává návštěvníkovi tzv. FUP. Proto se začal opět klást důraz na správnou optimalizaci stránky a designově nádherné weby (ovšem velikostí objemné) se začali stahovat do pozadí a nahradili je, dá se říct, textové weby pouze s logem v záhlaví.

Kromě omezení velikosti stránky přibyla také důležitost optimalizace webu na určitá rozlišení – tzv. responsivita. Tím vzniknul problém, který se řeší dvěma způsoby. První je naprogramování webu, který reaguje na určité rozlišení a druhý způsob je vytvoření dvou verzí webu, jedna pro PC a druhá pro mobilní zařízení.

Při tvorbě webu ve WordPressu doporučuji zvolit responsivní šablonu, která vyřeší problém s rozlišením. Co se týče grafiky a obrázků, mějte na paměti, že objemné soubory zpomalují načítání stránky a je vhodné každý obrázek upravit na rozměr, který bude dostačovat. Není nutné mít na webu obrázek, který má rozlišení 8Mpx, když bude dostačovat klidně 1Mpx.

Gimp – bitmapový editor

Kvalitní alternativou k profesionálnímu a bohužel také velmi drahému profesionálnímu softwaru pro zpracování grafiky je program, který vznikl v linuxovém prostředí – Gimp je zdarma a není již vázán pouze na operační systému unixové typu, ale již existuje i verze pro Windows.

S tímto grafickým editorem je možné prakticky vše, na co si vzpomenete a ve svých funkcích je srovnatelný s programy, jako je například neohrozitelný Photoshop od Adobe, a pro běžné uživatele je naprosto dostačující.

Gimp si stáhněte z oficiálních stránek v nejnovější verzi.

Inkscape – vektorový editor

Inkscape je výborný nástroj na tvorbu a úpravu vektorové grafiky. Tento editor je svou kvalitou srovnatelný se svými konkurenty (Adobe Illustrator, Freehand, CorelDraw). Veškerá tvorba probíhá za použití W3C standardu škálovatelné vektorové grafiky (SVG). Vektorová grafika, oproti bitmapové, není dána barevnými body, ale čárami a křivkami, takže je možné libovolně měnit velikost výsledku, aniž by došlo ke zhoršení kvality.

Inkscape si stáhněte z oficiálních stránek v nejnovější verzi.