Podnikový informační systém zvyšuje efektivitu a dává náskok před konkurencí

Podnikání dnes závisí na technologiích mnohem více než před lety. A právě podnikový informační systém patří mezi nepostradatelné nástroje středně velkých firem a korporací. Přináší široké spektrum výhod, které zvyšují efektivitu a konkurenceschopnost. Pokud stále váháte, jestli se vám investice vyplatí, případně jste se již rozhodli, ale netušíte jaký systém vybrat, přečtěte si následující praktické tipy.

Automatizace a centralizace procesů

Podnikový informační systém propojuje různá oddělení a umožňuje automatizovat a centralizovat většinu rutinních procesů. To snižuje potřebu manuální práce, eliminuje redundance a zvyšuje rychlost a přesnost prováděných operací. Zavedením vhodně zvolené softwarové platformy umožníte zaměstnancům efektivněji pracovat a soustředit se na klíčové úkoly.

Pokročilá analýza a rozhodování

Kvalitní podnikový informační systém – například český podnikový informační systém RISukládá veškerá data (tj. z různých zdrojů a oddělení) a umožňuje vytváření komplexních analýz a reportů. Díky komplexním informacím učiníte zodpovědnější rozhodnutí a pomocí přesné analytiky snadno pochopíte trendy trhu a chování zákazníků.

Maximální produktivita

Podnikový informační systém usnadňuje kooperaci mezi týmy různých oddělení a samozřejmě i mezi jednotlivými zaměstnanci. Sdílením dat mohou lépe komunikovat a spolupracovat na projektech, což v konečném důsledku posiluje produktivitu a vede k lepšímu využití know-how a rychlejšímu dosahování cílů.

Zabezpečení a ochrana dat

Důvěrnost a bezpečnost informací by měly být klíčové pro malou i velkou firmu. Součástí podnikových informačních systémů bývají nástroje pro silné zabezpečení a ochranu dat. Získáte jistotu, že citlivé údaje o vaší společnosti a zákaznících zůstanou v bezpečí před hrozbami kybernetických útoků.

Jak postupovat při výběru?

Než se pustíte do hledání konkrétního softwaru, proveďte důkladnou analýzu potřeb firmy a stanovte si cíle, které chcete s pomocí systémů dosáhnout. Zamyslete se i nad tím, jaké funkce jsou pro vás nejdůležitější a co od nového systému očekáváte.

Zároveň se ujistěte, že je systém škálovatelný a přizpůsobitelný pro další rozvoj firmy. Neměl by vás omezovat, ale naopak usnadnit budoucí expanzi. Takže pokud vám momentálně stačí účetní program, vyberte si takový, který lze v případě potřeby povýšit na plnohodnotné ERP.

Mezi další faktory, které hrají při výběru podnikového informačního systému důležitou roli, patří snadná integrace se stávajícími systémy, uživatelská přívětivost, ale také úroveň podpory a aktualizace.

Základy, na kterých můžete stavět, již znáte. Nezbývá, než se seznámit s aktuální nabídkou. Třeba se do vašeho hledáčku dostane zmíněný ERP RIS vyvíjený odborníky ze společnosti Saul informační systémy.