Investování v podílových fondech jako ochrana před inflací

Žijeme v době, kdy světová ekonomika bojuje s následky pandemie onemocnění Covid-19. Ekonomiky většiny států se tak musely poprat s řadou nepříjemností. Zejména s útlumem výroby v řadě průmyslových sektorů a značným omezováním služeb. Následně jako podpůrný mechanismus začaly centrální banky jednotlivých států aplikovat tzv. kvantitativní uvolňování finančních prostředků. A ekonomiky musely opět vstřebávat další nepřirozenou událost. Když se tyto faktory střetnou, vyjde nám jediný výsledek – vysoká inflace. Což ostatně potvrzují i u nás pravidelné reporty Českého statistického úřadu.

Proč inflace roste

Utlumená průmyslová výroba s sebou nese nedostatek produktů, aktuálně je tento nedostatek nejvíce patrný ve stavebnictví, kde se zdražuje i o 300 procent. Chybí ale také čipy, což v dnešní digitální době ochromuje další průmysl. U nás zejména automobilový.

Na druhé straně téměř rok neměli lidé pořádně kde utrácet, a proto nyní dosahují úspory domácností rekordních úrovní. Do toho ještě centrální banky sahají ke kvantitativnímu uvolňování – posílají do ekonomiky další a další peníze. Na trhu je tedy příliš volných finančních prostředků a málo zboží, které tak logicky rychle zdražuje.

Jak ochránit své úspory před inflací

Nyní nelze příliš očekávat, že v dohledné době inflace zmírní. Naopak, zatím stále narůstá rychlejším tempem. Jak tedy ochránit své úspory, aby nám z nich inflace každoročně ukrojila co nejméně? Nebo jak své úspory dokonce zhodnotit?

Konzervativní způsoby spoření, jako jsou spořící účty či termínované vklady, svým zhodnocením inflaci zdaleka nepokryjí. I když ČNB plánuje v budoucnu postupně zvedat základní úrokovou sazbu, a tím pádem lze čekat zvýšení úroků i u těchto produktů, bude zde úročení stále hluboko pod inflací.

Nabízí se ale i jiná řešení, ve světě poměrně silně rozšířená, u nás využívána zatím jen okrajově. Jde o podílové fondy. Skeptický postoj Čechů k těmto produktům možná pramení ze špatných zkušeností v počátku devadesátých let minulého století, kdy řada lidí přišla v podílových fondech někdy i o celoživotní úspory. To je smutná kapitola českých finančních dějin. Ta doba je již naštěstí pryč a investice do podílových fondů nabízí nyní na českém trhu již většina bank, což jsou silné a stabilní mezinárodní bankovní instituce.

Vyberte si ten správný podílový fond

I podílový fond může představovat konzervativnější způsob investice s nižším zhodnocením. To v případě, že si vyberete například dluhopisový podílový fond. Zde by se vaše investice neměla ani ve „špatných časech“ dostat do výrazného mínusu. Nebo můžete více zariskovat a zvolit různé smíšené fondy, kombinující právě dluhopisy a akcie. Podílových fondů existuje nepřeberné množství, a každá banka nabízí ve svém portfoliu jiné. Ale prakticky vždy si lze vybrat buď méně, nebo více rizikové.

U akciových fondů se můžete zaměřit třeba na určitý region. Jako je třeba široký americký trh, nebo naopak silně rostoucí rozvojové trhy v Asii. Můžete se zaměřit na průmyslovou oblast, jako je například zdravotnictví, těžební průmysl, výpočetní technologie, reality apod. Nabízí se vám také komoditní podílové fondy, můžete tak i s malou částkou investovat do zlata či diamantů.

Jak investovat do podílového fondu

Začátečníkům doporučujeme začít s investicí prostřednictvím své banky. Dobré je zainvestovat nejprve menší částku do několika fondů a vytvořit si tak vlastní portfolio, kterému věříte. Následně můžete s investicí pokračovat například prostřednictvím pravidelných měsíčních nákupních pokynů, o které se vám banka sama postará. Právě tato forma pravidelné měsíční investice částečně eliminuje riziko nákupu v nevhodnou dobu.

Investování v podílových fondech patří k investicím dlouhodobým. Pokud budete mít štěstí, můžete být ve výrazném plusu již po prvním roce, ale dlouhodobým horizontem se zde myslí období minimálně tři až pěti let. Pokud tedy budete po prvním roce naopak v mínusu, nepropadejte panice. Finanční trhy kolísají a je naprosto běžné, že se v průběhu vaší investice dostane fond do mínusu. Pokud patříte k odvážným investorům, můžete tuto situaci naopak využít k dalšímu nákupu.

Pokud roste inflace, rostou ceny zboží, logicky by měli růst i tržby a zisky firem. Je už na vás, na jakou firmu, či na jaké produkty vsadíte ve svém investičním portfoliu. Přejeme šťastnou ruku při výběru.