Nevíte do čeho v roce 2021 investovat? Zkuste technologické akcie!

Hledáte vhodná aktiva, do kterých byste investovali v nejistém roce 2021? Vsaďte na technologické akcie – tedy cenné papíry technologických společností, jejichž hodnota dynamicky roste – a podle hodnocení analytiků z Wall Street tento rostoucí trend bude pokračovat i během celého letošního roku.

Technologický sektor teď více než kdy dřív zažívá neuvěřitelný rozvoj – a to navzdory globálnímu zpomalení či úplnému zastavení chodu ekonomiky v důsledku pandemické krize. Akcie technologických společností jsou nejdynamičtěji rostoucí ze všech akcií veřejně obchodovaných společností na akciovém trhu.

Co jsou to technologické akcie?

Technologický sektor zahrnuje podniky, které prodávají zboží nebo nabízejí služby v oblasti elektroniky, softwaru, počítačů, umělé inteligence (AI) a dalších průmyslových odvětvích souvisejících s informačními technologiemi (IT). Sektor zahrnuje společnosti s největší tržní kapitalizací na světě, jako je společnost Apple, Microsoft či Amazon.

Dlouhodobá ziskovost akcií těchto společností spočívá v jejich stále větším uplatnění, které se s nástupem pandemie koronaviru ještě znásobilo. Veškeré lidské působení se přesouvá do online prostoru – a k tomu jsou zapotřebí účinné nástroje, které jsou technologické firmy schopny poskytnout. Jedná se například o různá zařízení (chytré telefony, tablety, notebooky apod.) a software (operační a zabezpečovací systémy, online komunikační kanály, cloud computing apod.).

Proč se vyplatí investovat do technologických akcií?

Současná situace nahrává technologickým společnostem do karet. V jiných průmyslových odvětvích se podniky mohou rychle dostat do ztráty kvůli vnějším vlivům – jako je právě pandemická situace, změny vkusu spotřebitelů nebo velké výdaje na kapitál, které přicházejí s rozšiřováním fyzických výkladů nebo výrobních zařízení.

Novou výzvou pro investory v roce 2021 je projít velkým množstvím technologických společností, oddělit obilky od plev a najít ty nejlepší technologické akcie – tedy společnosti, které vykazují kontinuální růst tržeb a výhledy na jejich další rozvoj a vyšší tržní kapitalizaci jsou více než nadějné.

Podívejte se na pět technologických akcií, které stojí za to vlastnit:

Níže naleznete 5 perspektivních technologických akcií, které všechny získaly pozitivní hodnocení analytiků z Wall Street.

  • Microsoft
  • Apple
  • Twilio
  • Roku
  • PayPal Holdings

Microsoft

  • Tržní hodnota: 1,7 bilionu $
  • Dividendový výnos: 1,0 %

Tento softwarový gigant a ikona Silicon Valley – společnost Microsoft nyní generuje více než třetinu svých příjmů ze softwaru „commercial cloud“. Akcie Microsoftu se od nástupu generálního ředitele Satya Nadella v roce 2014 zvýšily více než pětinásobně v důsledku přehodnocení starších produktů, jako jsou Windows a Office.

Jeho segment Azure je druhou největší cloudovou platformou na světě – ihned za službami Amazon Web Services, ale také nejrychleji rostoucí divizí v rámci samotného Microsoftu. Zvažte jeho říjnový přehled výnosů, kdy růst tržeb divize Azure dosáhl neuvěřitelných 48 %! Když už jste dominantním hráčem na poli podnikových technologií, takového růstu je neuvěřitelně obtížné dosáhnout – což jen dokazuje sílu produktů společnosti Microsoft.

Kromě Azure vykazují i další divize společnosti Microsoft velké zisky. Například příjmy z obsahu a služeb Xbox vzrostly v posledním čtvrtletí o 30 %, neboť pandemická situace vedla k masivnímu hraní her. A jeho tržby z Surface vyskočily o 37 %, protože spotřebitelé i podniky stále více využívají tablety nové generace, které jim pomáhají při plnění pracovních a školních povinností na dálku.

Pokud by vám tyto vyhlídky na růst nestačily, Microsoft má ve svých aktivech uloženo neuvěřitelných 138 miliard dolarů – což dodává bezkonkurenční stabilitu, která zajišťuje, že akcie Microsoftu budou nadále prosperovat po mnoho dalších let.

Apple

  • Tržní hodnota: 2,2 bilionu $
  • Dividendový výnos: 0,6 %

Je těžké vytvořit seznam technologických akcií, které můžete vlastnit, a nezahrnovat vlajkovou společnost Apple ze Silicon Valley. Apple tvoří základ obchodu se spotřební elektronikou a její ikonický iPad a iPhone jsou považovány za zlatý standard pro mnoho milovníků technologických zařízení po celém světě.

Apple se ale v současnosti stává mnohem víc než jen výrobcem mobilních zařízení. Ve fiskálním čtvrtém čtvrtletí roku 2020, zaznamenala společnost Apple rekordní tržby částečně díky své skupině služeb, která zahrnuje placený obsah, jako je Apple TV, iTunes a App Store. Služby nyní představují přibližně 19 % celkových příjmů společnosti Apple, přičemž ve fiskálním roce 2020 toto procento představovalo 53,7 miliard dolarů. To je oproti předchozímu roku nárůst o 16 %. Služby společnosti Apple se tak staly druhou největší obchodní dimenzí – umístily se ihned za ziskem z prodeje iPhonů.

Pro společnost Apple se jedná o zásadní obrat, neboť na rozdíl od prodeje mobilních zařízení nabízené služby nepodléhají v takové míře aktuálním trendům a vkusu spotřebitelů. Navíc při prodeji služeb vykazuje Apple vyšší zisky, protože v prodejním cyklu nejsou zahrnuty výrobní a dodavatelské řetězce.

Zatímco spotřebitelé mohou být zamilovaní do nejnovějších honosných zařízení, která Apple pravidelně uvádí na trh, investoři by měli věnovat zvláštní pozornost právě divizi služeb (Services).

Twilio

  • Tržní hodnota: 58,2 miliardy $

Jednou z nejžhavějších technologických akcií roku 2020 byl poskytovatel cloudových služeb Twilio. Hodnota jeho akcií za minulý rok vzrostla o neuvěřitelných 270 % – čehož mnozí investoři využili. Dveře pro příležitost nákupu se však pro pozdě vstupující subjekty nutně nezavřely. Stále je možné z nákupu profitovat.

Platforma Twilio byla vytvořena na míru pro předchozí rok: zpracovává textové zprávy, videa a další obsah vhodný pro mobilní telefony jménem třetích stran. Protože pandemie držela více z nás doma, a tudíž „nalepených“ na našich mobilních zařízeních, popularita Twilia prudce vzrostla.

Nicméně se nezdá, že by měl zájem o Twilio opadnout s koncem pandemické krize. Realita je taková, že trend, na kterém Twilio založilo svoji činnost jen tak nezmizí. Spotřebitelé totiž stále více spotřebovávají obsah vhodný pro mobilní zařízení a internetové společnosti se ve svých datových potřebách stále více spoléhají na cloud computing.

Vezměte v úvahu, že po nepochybně působivém skoku vpřed v roce 2020, plánuje Twilio v novém roce 2021 další 30 % růst. To naznačuje, že si Twilio vybudovalo širokou základnu loajálních klientů, a tudíž se udrží na výsluní globálního trhu a zachová si dynamický růst.

Roku

Streamovací video platforma Roku je pro mnoho spotřebitelů nástupcem internetové televize. Investoři si všimli jejího klíčového postavení, zejména proto, že více lidí využilo služby této platformy během pandemie Covid-19.

Společnost se sídlem v San Jose v Kalifornii začínala jako součást dnes známější internetové televizní sítě Netflix a vytvořila první set-top box společnosti. Nicméně Netflix se rozhodl, že chce být hardwarově agnostický, a tak se v roce 2007 této divize zbavil.

Po odprodeji společnost Roku pokračovala ve výrobě set-top boxů a přidala také bezdrátové přijímače, které spotřebitelům umožnily přístup k internetovým video službám jako Netflix, Hulu a Amazon Prime Video. Později poskytla licenci na svůj operační systém výrobcům chytrých televizorů.

Dnes společnost Roku získává většinu svých příjmů z prodeje reklamy na své platformě, včetně reklam na služby podporované reklamami, jako je její vlastní kanál Roku. Navíc získává podíl za zhlédnutí a z předplatného služeb třetích stran.

PayPal Holdings

  • Tržní hodnota: 279,6 miliard $

PayPal Holdings je jedna z nejstarších akciových společností založených na platební technologii působících na Wall Street. Zhruba od roku 2015, kdy se placení hotovostí či šeky stalo v podstatě minulostí, se příjmy této společnosti více než zdvojnásobily, z přibližně 9 miliard USD na odhadovaných 21 miliard USD v tomto fiskálním roce. Míra růstu se nezpomaluje, podle odhadů analytiků na Wall Street je celkový příjem za fiskální rok 2020 přibližně o 20 % vyšší než v předchozím roce a další nárůst přibližně o 20 % se očekává ve fiskálním roce 2021.

PayPal vznikl jako jednoduchá alternativa k transakcím založeným na placení v hotovosti, a to prostřednictvím své platformy i dceřiné společnosti Venmo. V roce 2020 společnost rovněž uvedla, že plánuje začlenit do své platební platformy a nákupního rozhraní také kryptoměny, jako jsou bitcoiny a ethereum, které využívá přibližně 26 milionů obchodníků po celém světě.

Sečteno podtrženo

Transformace, kterou jsme mohli v posledním roce sledovat v oblasti technologií i techniky, je skutečná a udržitelná. Pandemie koronaviru nevytvořila nové kanály pro tyto podniky, pouze urychlila trendy, které již byly ve hře několik let předtím.

Pravdou však zůstává, že spotřebitelé a podniky se ani po skončení pandemie nevrátí k méně efektivním a dražším možnostem, než jaké mají k dispozici nyní. Jednoduše proto, že by to pro ně nebylo výhodné – technologické společnosti představené v tomto článku jsou toho ukázkovým příkladem. Teď je na investorech, aby vložili svůj kapitál do správných aktiv a investovali do oblastí, které zaručují dlouhodobý růst.