Kolik peněz je ideální mít před sjednáním hypotéky?

Šetříte už několik let. Na účtu se vám už dávno přehoupl zůstatek přes sedmimístné částky. Máte stabilní zaměstnání, udržitelné měsíční výdaje, bydlíte v nájmu. V takovou chvíli začne většina lidí uvažovat nad vlastním bydlením. Jenže, kolik peněz byste ideálně měli mít našetřeno před sjednáním hypotéky? Stačí vám čistě 90 % nebo 80 % z prodejní ceny nemovitosti, anebo byste měli mít víc?

Ceny bytů v Praze

Každá situace je samozřejmě trochu jiná a individuální, v tomto případě proto popíšeme obecnou, hypotetickou situaci.

Řekněme, že bydlíte v Praze a chcete si zde pořídit třípokojový byt. Aktuálně se ceny bytů v Praze pohybují v průměru za 117 200 Kč/m2. Řekněme, že byste si chtěli pořídit pěkný, velký byt o rozloze 80 m2. V takovém případě počítejte s cenou okolo 9 376 000 Kč

Odhadní cena není cena prodejní

Jenže myslete také na to, že odhadní cena, kterou určí odhadce, nemusí nutně souhlasit s cenou prodejní. Stále více jsou totiž právě v našem hlavním městě nemovitosti nadceněné, a to klidně i o 5 až 15 %. Díky tomu proto častokrát nevyjde odhad tak, jak si kupující přejí. Pak je potřeba mít peníze v záloze.

Stačí mít našetřeno 20 % z ceny nemovitosti?

Už tedy jen z tohoto důvodu je potřeba mít našetřeno více než 20 % z ceny nemovitosti. Nejméně o 5 %, ideálně o 10 % více.

K tomu ještě počítejte, že nemůžete na nemovitost dát úplně vše, co máte v bance. Z čeho po koupi nemovitosti budete žít? Co když zrovna budete mít vyšší výdaje? Co když si budete chtít nový byt zařídit nábytkem? Co když se váš zaměstnavatel zpozdí s výplatou?

Proto je potřeba mít finanční rezervu alespoň ve výši 250 000 Kč na nejnutnější výdaje, případně krizové situace. Čím víc samozřejmě máte v záloze, tím lépe. Záleží i na vašem životním stylu, koníčcích či pravidelných výdajích.

Čím víc máte, tím větší máte finanční polštář

Pokud si tedy chcete koupit vlastní nemovitost s pomocí hypotéky, rozhodně mějte našetřeno více, než jen požadovaných 20 % bankou. Nejméně 25 %, ideálně 30 %. Pamatujte totiž, že:

  • odhad nemovitosti častokrát neodpovídá prodejní ceně, a právě tento rozdíl musíte mít z vlastních zdrojů;
  • nemovitosti jsou častokrát hodně nadceněné, a to i o desítky procent;
  • k tomu musíte mít nějakou finanční rezervu na žití, nemůžete se koupí úplně vydat z peněz.