Jak vyjít s penězi v době koronavirové krize?

Naučte se efektivně spravovat vaše finance, abyste zvládli pandemickou situaci a nedostali se do dluhové pasti.

Sledovat, jak vaše finanční rezervy vysychají kvůli propuštění ze zaměstnání nebo ztrátě pracovních zakázek, je vždy děsivá věc. Nicméně zvláště během globální pandemie, jako je koronavirus, se panika z finanční nejistoty ještě prohlubuje, protože se na ni nabalují další nepříjemnosti – výuka dětí z domova, starost o nemocné, sociální izolace apod.

Nemáte-li k dispozici vlastní nouzový fond, nebo pokud jste ho již vyčerpali a teď přemýšlíte, jak co nejefektivněji vyjít s tím málem peněž, které vám ještě zbývá, následující tipy vám mohou pomoci.

Výdaje, které můžete snížit

Přišli jste o pravidelný přísun peněz a nyní musíte vyjít jen s malou částkou? V tom případě se ze všeho nejdříve musíte rozhodnout, které vaše životní výdaje jsou nezbytné a bez kterých se naopak obejdete.

Základní životní náklady obvykle směřují do tří oblastí: bydleníveřejné služby a jídlo. To znamená, že musíte i nadále pokračovat s platbami nájemného nebo hypotéky, platit účty za elektřinuvodu nebo plyn a nakupovat základní potraviny.

Cokoli kromě základních výdajů na bydlení, veřejné služby a jídla lze omezit, jedná se například o:

 • streamovací služby, internetové služby a mobilní tarif,
 • členství v tělocvičně,
 • předplatné tištěných nebo digitálních novin a časopisů,
 • donáška jídla do domu a jídlo s sebou,
 • oblečení, doplňky nebo hračky,
 • koníčky a rekreace.

Každá koruna se počítá

Pamatujte, že důležité je věnovat pozornost podrobnostem. Například pokud stravování tvoří velkou část vašeho rozpočtu, plánování jídla a nakupování potravin pouze jednou týdně a podle předem stanoveného nákupního seznamu vám může pomoci minimalizovat výdaje.

Naopak na nákladech na energii můžete ušetřit zapínáním myčky nádobí, až když je opravdu plná, nebo udržováním zásob mrazničky, aby tak fungovala co nejefektivněji.

Zvažte také omezení přehlížených výdajů, jako jsou bankovní poplatky. Například přechod z tradiční banky na online banku vám může ušetřit peníze, pokud se budete moci vyhnout měsíčním poplatkům za vedení účtu nebo výběr v bankomatech.

Způsoby, jak rychle získat hotovost

Když vám chybí peníze, vyplatí se popřemýšlet o způsobech, jak zajistit další příjem. Žádost o podporu v nezaměstnanosti je pouze jednou částí skládačky, ale může trvat týdny, než začnete dávky pobírat.

Mezitím zvažte další způsoby, jak zvýšit váš příjem a peněžní tok během pandemie. Zkuste například:

 • uklidit váš domov a prodat věci, které nepotřebujete,
 • začít pracovat ve skladu, v obchodě s potravinami nebo jako doručovatel jídla,
 • začít pracovat volné noze nebo doučovat,
 • nabízet místní služby, jako je vyřizování pochůzek pro lidi, kteří nemohou nebo nechtějí opustit domov.

Úspory, na které jste možná nemysleli

Ačkoliv může mít koronavirová krize negativní dopad na vaše finance, na druhou stranu je mnoho oblastí, na kterých můžete ušetřit značné částky. Je to dáno převážně tím, že v současné době není možné:

 • stravování v restauracích,
 • cestování za zábavou,
 • socializace s přáteli,
 • denní dojíždění do práce,
 • impulzní nákupy v obchodě,
 • nakupování nového oblečení.

Například pokud obvykle utratíte 4 000 Kč měsíčně za stravování a za posledních šest měsíců vaříte všechna jídla doma, ušetřili jste 24 000 Kč mínus náklady na nákup základních potravin. Tento pohled na vaše úspory vám umožní najít světlá místa, zejména během finanční krize.

Možnosti finanční i hmotné pomoci

Pokud vám došly nápady, jak vaše úspory roztáhnout tak, aby vám vydržely co nejdéle – nejlépe do konce krize – je zapotřebí zvážit ještě několik dalších kroků.

Informujte se o možnostech finanční podpory státu, využít také můžete nepeněžní podporu v podobě potravinové pomoci nebo bezplatné ubytování pro osoby v nouzi apod.

Řešení finančních problémů

Pasivně sledovat, jak se vám krátí úspory, není řešení! Nestrkejte před finančními problémy hlavu do písku – ignorováním vašich peněžních nesnází situaci jen zhorší. Místo toho přijďte s propracovaným plánem, jak co nejvíce snížit vaše náklady a jak zajistit další zdroje příjmů. Díky tomu finanční nejistotu přečkáte, dokud nepomine.