Drastické změny životního stylu, díky kterým se dostanete z dluhů

Trápí vás dluhy? Drastická doba si žádá drastická opatření! Vystupte z vaší komfortní zóny a zvažte několik změn životního stylu, které vám pomohou co nejdříve se dostat se z dluhů a získat finanční svobodu.

Zastihla vás současná pandemická situace nepřipravené, ztratili jste zaměstnání, nemůžete podnikat nebo jste přišli o jiné zdroje příjmů? Splácíte hypotéku, osobní půjčku, nebo máte jiný dluh a dělá vám problém dostát vašim závazkům?

Někdy je účinným řešením zásadní změna životního stylu. Možná budete muset alespoň dočasně vystoupit z vaší komfortní zóny. Ale díky jistým obětem a vynaloženému úsilí můžete splatit váš dluh a znovu získat finanční svobodu.

Splácíte-li dluh, ze kterého se chcete co nejdříve dostat, zvažte následující změny životního stylu:

Prodejte auto

Ano, život s autem je mnohem jednodušší a pohodlnější. Nicméně cena za komfort je vysoká. Údržba vozu se prodraží. Fungovat ve společné domácnosti partnerů pouze s jedním automobilem, nebo jako svobodná osoba bez automobilu, nemusí být tak obtížné, jak si myslíte.

Pokud kdokoli ve vaší domácnosti pracuje z domova (nebo má zaměstnání blízko), pak by jeden mohl řídit, zatímco druhý chodí pěšky, jezdí na kole nebo využívá veřejnou městskou dopravu.

Prodej auta je sice drastické opatření, nicméně díky němu drasticky ušetříte za dopravu. V případě, že nemůžete bez auta existovat a jste na něm závislí, zvažte alespoň výměnu vašeho vozu za levnější nebo úspornější model.

Najděte si spolubydlícího

Sdílení významné části nákladů na bydlení je skvělý způsob, jak uvolnit hotovost na splacení dluhu. A ano, mohou o tom uvažovat i páry nebo rodiny. Získání spolubydlícího může být velkou změnou, zvláště pokud jste zvyklí žít sami. Ať už si společně se spolubydlícím pronajímáte cizí byt, či nabízíte k pronájmu prostor v domě, který vlastníte, toto opatření značně sníží vaše životní náklady.

Tady je několik tipů, jak si vybrat vhodného spolubydlícího:

  • Nepředpokládejte, že dobrý přítel je také dobrý spolubydlící. Nechcete přijít o dobrého přítele kvůli neslučitelným životním návykům a sdílení stejné bytové jednotky. Po spolubydlícím se proto raději než mezi přáteli poohlédněte mezi známými, kolegy z práce nebo ho najděte pomocí sociálních médií.
  • Vyzpovídejte potenciálního spolubydlícího, jako byste ho najímali na práci. Můžete zkontrolovat reference, ověřit si jeho zaměstnání, nebo dokonce zkontrolovat jeho platební historii, abyste se ujistili, že jste našli vhodnou osobu.

Přesuňte se do menší domácnosti

Přesun do menšího bytu či domu s nižším nájemným nebo nižší splátkou hypotéky vám uvolní hotovost na splacení dluhu.

Menší prostor znamená velké úspory. Kromě úspor za nájemné/hypotéku ušetříte také na nižších nákladech na údržbu, nižší dani z nemovitosti a pojištění. Navíc budete potřebovat méně věcí, abyste váš životní prostor zaplnili.

I když stěhování do menšího domu má své finanční výhody, jedná se o zásadní změnu životního stylu. A pokud máte rodinu, nejste jediní, kdo se musí přizpůsobit. Vaše rodina, se kterou domácnost sdílíte, by vám proto vaše rozhodnutí měla nejprve schválit.

Usměrněte váš společenský život

Společenský život může být hodně drahý. Zvláště pokud jste zvyklí žít nad vaše poměry. Cílem je omezit množství peněz, které utratíte za večeře s přáteli, návštěvy hospod a barů, cestování, kulturní vyžití atd. Podívejte se, jak často tyto činnosti děláte, a zjistěte, zda je můžete snížit na polovinu. Pokud je to příliš snadné, pak výsledek znovu snižte na další polovinu.

Usměrňování vašeho společenského života může znít depresivně, ale má několik výhod. Zaprvé se přibližujete k tomu, abyste se dostali z dluhů. Zadruhé, budete mít mnohem více volného času, který můžete investovat do něčeho produktivního.

Věnujte více „volného“ času na vydělávání peněz

V dnešní době existuje nekonečné množství způsobů, jak vydělat peníze navíc. Předchozí generace by si pravděpodobně nikdy nepředstavily, že jednou bude možné vydělávat si peníze tím, že vozíte lidi osobním autem, rozvážíte jídlo na kole nebo dáváte online lekce angličtiny.

Rádi vysedáváte u televize? Tím dluh nesplatíte. Přehodnoťte váš volný čas – protože čas jsou peníze! Každá volná minuta, kterou máte, je minuta, kterou můžete použít k vydělání více peněz na splacení dluhu.

Hledejte zejména možnosti, které přinášejí co nejvíce peněz. Můžete si například vybrat nějaké přesčasy v práci, pracovat o víkendu, vzít si další práci na částečný úvazek nebo začít podnikat na vedlejší činnost.

Soustřeďte se na váš dluh

Až do tohoto okamžiku jste možná nevěnovali velkou pozornost vašemu dluhu. Možná jste každý měsíc strávili pár minut prohlížením vašich účtů, nebo jste nastavili automatické splátky a zapomněli jste na ně. Chcete-li však rychle splatit dluh, musíte mít zdravou posedlost čísly.

Zbavte se výmluv „nejsem dobrý v matematice“ a zavázejte se k tomu, že dluh co nejdříve splatíte. Správa vašeho dluhu bude vyžadovat tabulky, seznamy nebo aplikace pro chytré telefony. Využijte každý dostupný nástroj, který vám správu dluhu zjednoduší a urychlí.

Hlavní změny životního stylu mohou být náročné. Soustřeďte se na váš cíl – finanční svobodu a oslavte každý milník na této cestě. Dnešní drastické oběti brzy přinesou velkou odměnu v budoucnu – a je jen na vás, jak vzdálená budoucnost to bude.