Co dělat, když náhle ztratíte práci?

Míra nezaměstnanosti v České republice v lednu 2021 dosáhla úrovně 4.3 %, což představuje statisíce Čechů bez práce. Pokud jste jedním z nich, asi se potýkáte s hněvem, stresem a úzkostí – a to zejména pokud jste o zaměstnání přišli neočekávaně. Máme pro vás několik tipů, které vám toto období životní nejistoty usnadní.

Dejte si do pořádku vaše finance

Ze ztráty nezaměstnání plyne řada negativních důsledků, přičemž nezaměstnaným povětšinou dělá největší starost náhlý výpadek příjmu, neschopnost splácet pohledávky a celková finanční nouze.

V tomto případě je nejlepší co nejrychleji zhodnotit vaši finanční situaci a dát si veškeré finance do pořádku. Zde je několik důležitých kroků, které byste k tomu měli učinit:

Podejte žádost o podporu v nezaměstnanosti

Žádost o podporu v nezaměstnanosti by vždy měla být podána co nejdříve. Chcete-li podat žádost o podporu v nezaměstnanosti, měli byste se obrátit na úřad práce ve vašem městě. Naštěstí lze většinu úředních úkonů spjatých s podáním žádosti provést online. „Chcete-li, aby se pohledávka pohybovala co nejrychleji, proaktivně shromážděte veškeré důležité dokumenty od vašeho bývalého zaměstnavatele, abyste je mohli hned poskytnout, jedná se o následující dokumenty:

 • doklad o skončení pracovního poměru (nejčastěji výpověď nebo dohodu o skončení pracovního poměru),
 • zápočtový list,
 • potvrzení o výši průměrného výdělku,
 • evidenční list důchodového pojištění.

Zkontrolujte možnosti zdravotního pojištění

Musíte také určit, zda a jak dlouho bude váš bývalý zaměstnavatel nadále platit vaše zdravotní pojištění. Požádejte o potvrzení svého manažera nebo zástupce HR ve vaší společnosti, protože to se může lišit v závislosti na společnosti, zásadách atd.

Okamžitě začněte pracovat na alternativách krytí, abyste zabránili přerušení pojištění, které by mohlo vést k nákladným účtům za lékařskou péči.

Proveďte revizi vašeho penzijního spoření

Jestliže vám váš bývalý zaměstnavatelem přispíval na penzijní spoření a vy jste o zaměstnání přišli, budete muset kontaktovat vaši penzijní společnost, tento fakt jí co nejdříve sdělit a popřípadě změnit pravidelně spořenou částku.

Snižte životní náklady

Čím více snížíte vaše životní náklady, tím déle vám vydrží vaše finanční prostředky, vyhnete se čerpání peněz z finanční rezervy nebo zadlužení.

Začněte tím, že budete s vašimi poskytovateli služeb vyjednávat o snížení účtů. Zavolejte vašim poskytovatelům mobilního tarifu nebo internetu a zeptejte se, jak vám mohou pomoci snížit váš účet, aniž by změnili poskytované služby.

Pokud je vaše nájemné nebo hypotéka příliš vysoká, najděte si spolubydlícího nebo se přestěhujte do menšího domu/bytu na okraji města, který bude cenově dostupnější – a s nižšími účty za veřejné služby, jako je voda, plyn a elektřina.

Pokračujeme v hledání nového zaměstnání

Jakmile přijmete nouzová opatření k pokrytí svých měsíčních plateb a stabilizaci finanční situace, je čas zahájit hledání nové práce. Podnikněte následující kroky:

 • aktualizujte váš životopis a dejte si záležet na každém motivačním dopisu,
 • v rámci přípravy na pracovní pohovory si na internetu prozkoumejte danou společnost a připravte si odpovědi na otázky, proč chcete být její součástí,
 • při pohovoru jsou nejdůležitější vaše komunikační schopnosti, chcete-li na pohovoru zapůsobit, nesmíte se nechat zaskočit pokládanými otázkami a přijít maximálně připravení.

Vyčistěte vaši online minulost

Dobrý nápad je začít s čistým štítem a pročistit vaše působení v online prostoru. Zaměstnavatelé si často své potenciální nové zaměstnance proklepávají právě na internetu. To neznamená, že se musíte zbavit všech sociálních sítí. Jen se ujistěte, že se na nich prezentujete v dobrém světle a působíte solidně. Inteligentní a bystrý komentář, který zveřejníte na pracovních platformách, jako je LinkedIn, z vás může učinit velmi atraktivního kandidáta.

Zvažte dočasnou práci

V závislosti na tom, jaká je vaše finanční situace, si budete možná nuceni na přechodnou dobu najít dočasnou práci, než nezískáte kvalifikovanou pozici.

Pokud se potřebujete finančně udržet na hladině, určitě je třeba zvážit dočasnou práci nebo práci na částečný úvazek. Navíc nikdy nevíte, koho v tomto procesu potkáte a vždy existuje šance, že by to mohlo vést k pozici na plný úvazek nebo práci, která plně odpovídá vašemu profilu.

Shrnutí

 • Pokud náhle přijdete o práci, je velmi důležité rychle snížit životní výdaje, aby finanční prostředky co nejdéle vydržely.
 • Nenechte si propadnout zdravotní pojištění, jinak byste mohli skončit s drahými účty za lékařskou péči.
 • V přeplněném poli uchazečů o zaměstnání můžete vyniknout přizpůsobením životopisu a procvičováním vašich odpovědí na možné otázky.
 • Vaše zodpovědné působení na sociálních sítích vám může pomoci udělat dobrý dojem na zaměstnavatele.
 • Zůstaňte pozitivní. Ztráta zaměstnání by nakonec mohla vést k nové a lepší kariéře.