Proč začít se silovým tréninkem?

Už dávno patří k překonaným mýtům, že silový trénink je určen hlavně nadšencům do posilování a těm, kteří chtějí mít pořádné svaly. Naopak, je vhodný pro každého, kdo se zajímá o zdravý životní styl a chce pro sebe něco udělat, bez ohledu na to, zda jste muž nebo žena.

Měli byste o něm uvažovat zejména v situaci, kdy dodržujete zásady správného stravování a pravidelně se hýbete, ale stále nevidíte výsledky. Silový trénink má však mnoho dalších příznivých účinků, pro které stojí za to, se mu věnovat. Přečtěte si, jaké to jsou.

Zrychluje metabolismus

Cvičení s činkami (či jinou zátěží) nastartuje váš metabolismus, tedy rychlejší spalování kalorií a tuků. V kombinaci se zdravým jídelníčkem, pomáhá zvedání činek hubnout efektivněji, než samotné kardio.

Vytváří svalovou hmotu

To je samozřejmě jasné a pro mnoho lidí je to hlavním cílem, nicméně posílení svalstva je dobré i pro zdraví, protože s věkem dochází k přirozenému úbytku hustoty svalů a kostí. Jejich posilování je tak rovněž ochranou před osteoporózou (která mimochodem postihuje 3x častěji ženy než muže).

Je prevencí proti zraněním

Nejenže svaly jsou silnější, silový trénink má vliv též na vazy a šlachy, tedy pojivové tkáně připojující sval ke kosti nebo kost ke kosti. Snižuje se tak riziko zranění při jiných druzích cvičení a každodenních činnostech obecně.

Zvyšuje flexibilitu

Máte-li sedavé zaměstnání a nemáte vždy čas zajít si poté na procházku či se proběhnout, i mírné silové cvičení může tento pohyb nahradit a zlepšit vaši pružnost.

Jestliže párkrát zvednete činky už ráno, budete nabití energií a soustředění po celý den.

Zlepšuje výkon

Rádi si zahrajete tenis nebo basketbal, popř. se věnujete běhu a sprintu? Zkombinujte občas tyto aktivity se zvedáním činek (závaží): působí totiž na tzv. rychlá svalová vlákna a energii, kterou vytváří, takže se zlepší váš výkon také při jiných sportech.

Přináší rychlé výsledky

Lidé často ztrácí motivaci, když se snaží, ale viditelné výsledky se pořád neobjevují. U silového tréninku je to jinak: stačí se mu věnovat pouhé 2-3 hodiny týdně a už za méně než měsíc můžete vidět růst svalů. Není ani potřeba to přehánět a cvičit jen s těžkým závažím.

Velké plus je, že se vám určitě zvedne sebevědomí.

Zbystřuje myšlení a ovlivňuje psychiku

Jakékoli cvičení má příznivý vliv na mozek, ale silový trénink je speciální v tom, že zlepšuje kognitivní funkce rovněž u starších lidí. A stejně jako při každé fyzické činnosti se během něj uvolňují endorfiny zlepšující náladu a snižující stres i deprese.

Chrání před rakovinou

Podle jedné studie rezistenční trénink prováděný 3x týdně po dobu 6 měsíců snižuje tzv. oxidační stres (nerovnováha mezi tvorbou škodlivých volných radikálů a látkovou výměnou). Volné radikály poškozují ostatní buňky těla a mohou tak vést až ke vzniku rakoviny. Ochranou před nimi jsou tzv. antioxidanty, které najdete např. v ovoci a zelenině, ale působí tak i posilování.

Usnadňuje usínání a zvyšuje kvalitu spánku

„Dát si do těla“, aby se člověku večer lépe usínalo, je vždy lepší, než sáhnout po pilulkách. Po každém cvičení a pohybu obecně se vám bude usínat dobře, avšak silový trénink obzvlášť zlepšuje noční spánek.