Jak vybrat vhodný protein

Pokud patříte mezi pokročilejší cvičence a začínáte se orientovat v problematice stravy a potřebného počtu makroživin, pravděpodobně jste se již setkali s doplňky výživy. Ty vám samozřejmě nepřinesou zázračné výsledky nebo svaly bez potřebného tréninkového zatížení, mohou však být pevnou součástí vašeho výživového plánu, který má vliv na růst svalů.

Syrovátkový koncentrát jako základ

Pokud chcete univerzální proteinový přípravek s nejširší škálou možného využití, pak pro vás bude nejlepší volbou syrovátkový koncentrát. Ten obvykle obsahuje 50 % až 80 % bílkovin, které jsou poměrně rychle vstřebatelné. Díky tomu se hodí pro využití do potréninkového nápoje nebo jako svačinová náhrada jednoho z jídel. Pozor si však dejte na obsažený podíl bílkovin. Kvalitní protein by měl mít zastoupení proteinové složky minimálně 75 %.

Izolátová alternativa

Pokud vsadíte na syrovátkový izolát dočkáte se obvykle vyššího obsahu bílkovin (nad 80 %), ale také vyšší pořizovací ceny. Protože tyto proteiny obsahují velmi malé zastoupení cukrů a laktózy hodí se do diet.

„Hydro“ jako nejkvalitnější volba

Další možností je proteinový hydrolyzát ten je formou koncentrátu nebo izolátu, avšak je obecně kvalitnější a rychleji vstřebatelnější. Z toho důvodu se hodí především jako potréninkový nápoj, kdy tělo potřebuje co nejrychleji doplnit chybějící bílkoviny.

Micerální kasein

Poslední variantou je micerální kasein. Obvykle tento druh proteinu obsahuje procentuální zastoupení mezi 70 % a 80 % bílkovin. Ty jsou však pomaleji stravitelné, a proto se podává především za účelem postupného uvolňování bílkovin při regeneraci (například spánku).

Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv proteinovou alternativu, mějte na paměti, že vyvážená strava tvoří naprostý základ úspěchu a výživové doplňky jsou vždy jen cestou, jak doplnit potřebné živiny nutné k naplnění vašeho jídelního plánu.