Jak na široká ramena, která dělají z chlapců chlapy

Pokud si myslíte, že symbolem mužnosti jsou velké bicepsy nebo břišní svaly, tak jste na omylu. Jsou to právě široká a mohutná ramena, která dělají z chlapců chlapy. Díky vypracovaným ramenům vaše postava získá jakýsi „V“ tvar, díky kterému se stanete atraktivnějším a na pohled objemnějším. My vám v našem článku představíme 3 nejlepší cviky, které vám pomůžou tato ramena vypracovat. Nutno dodat, že k těmto cvikům budete potřebovat alespoň 2 jednoruční nakládací činky. 

Tlaky nad hlavou

Tento cvik vám pomůže získat základní sílu do vašich ramenních svalů. Je dobrý pro procvičení celého objemu ramen a ve vašem tréninku by rozhodně neměl chybět. Váhy volte tak, abyste udělali 5 až 10 opakování.

Provedení: Cvik se provádí v sedě, nejlépe na lavici s oporou zad. Nohy a trup těla svírají úhel okolo 90° až 100°. Jednoruční činky tlačíte směrem vzhůru nad hlavu až do propnutí rukou, směrem dolů směřují lokty pouze do úrovně vašich ramen. Pozor si dejte na pokrčování ramen (ramena by měla být v jedné ose s vaším trupem).

Rozpažování

„Rozpažky“ vám pomůžou vybudovat vaše ramena převážně do šířky. Za nás jsou to právě „rozpažky“, které vaší postavě dají tvar písmene V. Proto by rozhodně neměly chybět ve vašem tréninkové plánu. Nezapomeňte, že na tento cvik budete potřebovat lehčí váhy činek, než na tlaky nad hlavou. Také je vhodnější provádět větší počet opakování (klidně i do 20).

Provedení: „Rozpažky“ se dají provádět jak v sedě, tak i ve stoje. Pro začátečníky doporučujeme polohu ve stoje. Při tomto cviky byste měli být v mírném, ale opravdu jen mírném předklonu s rovnými zády. Lokty budou svírat úhel okolo 10° až 30°. Pak už jen provádíte klasické rozpažení. Činky nezvedáme nutně až do úrovně ramen, nevhodné je zvedání nad úroveň ramen.

Zapažování v předklonu

Nejvíce opomíjenou částí ramen je jejich zadní část. Abyste měli velká a kulatá ramena, je třeba do vašeho tréninku zapojit i cviky na „zadky“ ramen. Takovým cvikem je zapažování v předklonu, který dovede vaše ramena k dokonalosti.

Provedení: Cviky provádíme ve stoje, nohy a trup by spolu měli svírat úhel lehce nad 90°. Záda by měla být rovná a propnutá (pozor na hrbení). Úhel v loktech by měl svírat okolo 90°. Pokud stojíte v základní poloze, pak už jen stačí zvedat lokty směrem nahoru.

Popsat jednotlivé cviky k dokonalosti pomocí textu je poměrně obtížené. Proto doporučujeme, abyste si jednotlivé cviky vyhledali na Youtube, díky čemuž je lépe pochopíte a budete je provádět správně. Další a lepší možností je návštěva posilovny a pomoc od profesionálního trenéra. Tyto 3 cviky patří k úplnému základu cvičení ramen. Doporučujeme časem provádět jejich různé alternativy, aby vám trénink nezevšedněl.