Tetování: Nesmývatelné omalovánky

Odborně mikro-pigmentová implantace, laicky tetování, světově tattoo. Vzniká vpravením barviva pod kůži a to nejčastěji za pomoci speciální tetovací jehly. Jedná se převážně o formu zdobení lidského těla, ale může sloužit i k identifikačním účelům a to jak u lidí, tak u zvířat. Pojďme si ve stručnosti sdělit pár faktů o fenoménu zvaném tetování.

Tetování napříč staletími

Tetování má bohatou historii a bylo hojně rozšířeno v různých oblastech snad na všech kontinentech už tisíce let před naším letopočtem. Tetování v minulosti budilo až tolik pozornosti (převážně negativní), že se mu dostalo zmínky i v Knize knih. Ve Starém Zákoně byl tento způsob zdobení lidského těla zavržen a pro všechny křesťany zakázán.

Nejstarší důkaz o existenci tetování pochází již z neolitu a je starý odhadem 5 300 let. Jedná se o mumifikované tělo neolitického člověka, který na svém těle nosil tetování. Další tři mumie objevené v pohoří Altaj měly vytetovány motivy zvířat, která byla znázorněna jednoduchými křivkami.

Tetování se mezi Evropany vrátilo někdy kolem roku 1770, kdy dobýval James Cook jižní Pacifik. Od té doby až do začátku 20. století tetování na svých tělech nosili téměř výhradně námořníci. Ti měli často vytetován na zádech motiv ukřižovaného Ježíše Krista. Ten měl zabránit provedení trestu bičování, kterého se mořští vlci v těch dobách obávali. Další motivy tetování tehdejších mořeplavců jsou zřejmé. Žebříček vedly kotvy, mořské panny a další mýtická stvoření.

Současný člověk žijící v civilizovaném světě má povětšinou možnost zvolit si, zda si nechá udělat tetování a případně i co bude jeho motivem. Ne vždy tomu tak bylo a v historii byli lidé tetováni proti své vůli z nejrůznějších důvodů. Vzpomeňme například tetování ka-tzetnik, které nosili Židé v koncentračních táborech a sloužilo k jejich identifikaci.

Moderní tetování

Dnes narazíte na tattoo salon téměř v každém městě a ve větších městech téměř na každém rohu. Tetování se rozšířilo do mnoha koutů světa a těší se stále větší oblibě. Z nedávného výzkumu dokonce vyplývá, že každý sedmý Severoameričan má na sobě alespoň jedno tetování. S každou další dorůstající generací má poměr tetovaných v populaci tendence se zvyšovat.

Přesto se stále určitá část společnosti staví proti tetování a neuznávají je. Buďto jim přijde nevkusné či odpudivé, nebo mají předsudky vůči jeho nositelům. Pořád se tedy může stát, že vám kérka zabrání v zisku nového zaměstnání (tzv. stop job kérka), nebo že kvůli motivu, který nosíte, neuzavřete výhodný obchod (třeba sňatek).

Technologický rozvoj a růst chemického průmyslu zapříčinily, že se tetování mohlo stát nejen módním doplňkem či vyjádřením názoru, ale i uměleckým dílem. Poslední dobou je pokrok směrem k tattoo artu, tzv. uměleckému tetování, velmi značný.

Přibývají tatéři, pro které tetování není jenom práce, ale kladou důraz převážně na umělecké vyznění svých děl. Pokud tedy narazíte na tatéra – umělce, nečekejte, že si vaši budoucí okrasu vyberete z katalogu tattoo motivů.

Trendy v tetování

Pro většinu lidí má jejich tetování hluboký význam. Tetování může vyjadřovat příslušnost k určité sociální skupině, náboženskou víru, názory nebo může značit významný životní zlom, událost…atp.

Trendy v současném tetování jdou neustále kupředu. Ať jde o dokonalost provedení, estetickou a uměleckou stránku díla nebo zdravotní nezávadnost. Mezi nejoblíbenější motivy vůbec patří hvězdy, motýlci, delfínci, kříže, lebky, srdce, tribal, draci, čínské znaky, květiny, ptáci a znamení zvěrokruhu. Ženy častěji volí jemnější témata a tetují se rády na méně viditelných místech nad zadkem, na nártu či lýtku případně na lopatku. Muži si nechávají tetovat drsnější designy a jejich oblíbené partie jsou ruce, záda a hrudník.

Aplikace tetování

Dříve lidé používali nejrůznější metody aplikace tetování. Například jsou známy postupy, kdy si lidé vyřízli do kůže obrys požadovaného motivu a potom do otevřené rány vetřeli popel nebo nalili inkoust či jiný druh barviva. V tomto směru o něco tradičnějším se jeví postup, kdy bylo tetování tvořeno ručním propichováním kůže. K tomuto byly nejčastěji užívány nástroje vyrobené z bambusu, dřeva, kostí nebo jako dnes kovu. Dnešní tradiční japonské tetování stále ještě drží tradici „ruční práce“ a k propichování kůže se nepoužívá ručních jehel.

Moderní tetování si dnes však nejčastěji pořídíte v tattoo salonu a tatér vám jej vytvoří za pomoci profesionálního tetovacího strojku, s použitím zdravotně nezávadných barev a samozřejmě za dodržování přísných hygienických norem.

Tetovací strojek tvoří jehla a elektromagnet, pomocí kterého dojde k rozkmitání jehly. Tu potom tatér namáčí do barvy, kterou tetovanému vpichuje pod kůži. Profesionální tatér musí dbát na všechna bezpečnostní a hygienická opatření. Před započetím práce místo na kůži, kam požadovaný tattoo motiv přijde, řádně očistí a vydesinfikuje. Při aplikaci tetování používá jednorázové rukavice, zbytky barvy stírá papírovým ubrouskem a veškeré náčiní, které při práci používá, je sterilní.

Možné komplikace a odstraňování tetování

Pokud jste se rozhodli zkrášlit tělo tetováním, měli byste počítat i s možnými zdravotními komplikacemi. Může se u vás projevit alergická reakce na použité barvy či stresová reakce organismu. Při neprofesionální aplikaci může dojít k infekci či přenosu různých nemocí jako jsou žloutenka nebo AIDS. Nutno však podotknout, že pokud si vyberete zkušeného tatéra, který dodržuje pravidla sterilnosti a správné hygieny, výskyt možných komplikací se redukuje na minimum.

Krom zdravotních komplikací vás mohou čekat i komplikace sociální. S některými povoláními se výskyt kérky na vašem těle neslučuje. Můžete tedy zapomenout, že budete policista, ředitel banky, manažer nadnárodního podniku nebo třeba prezident. Samozřejmě v jednotlivých případech závisí na zaměstnavateli a na tom, kde tetování máte a jak na lidi působí. Obecně platí, že kérka na krku nebo v obličeji je pro personalisty stále tabu.

Pokud už takovou nevhodnou kérku vlastníte, patrně se jí budete chtít nějakým způsobem zbavit. Bohužel vás budu muset zklamat, úplné odstranění klasického permanentního tetování není možné. Pokud byste se skutečně chtěli kérky zbavit nadobro, bylo by to možné pouze chirurgickým zákrokem, který spadá do oblasti estetické chirurgie. Samozřejmě si takový zákrok hradíte z vlastní kapsy. Častěji užívanou metodou zbavování se nežádoucích malůvek je laser. Ten vás však nezbaví tetování úplně a s některými barvami mívá poměrně velký problém. Navíc po tomto zákroku vám zůstane jizva. Nejčastějším způsobem řešení nevhodné kérky bývá její přetetování. Můžete zvolit líbivější motiv nebo se pokusit místo překrýt barvou. Nejlepší variantou pro odstranění nežádoucího tetování pak bývá dobrá rozvaha před učiněním rozhodnutí nechat se tetovat. Případně se netetovat vůbec.