Vybíráme žabky

Léto je tady a žabky k němu jednoduše patří. Hodí se na pláž, stejně jako na krátké vycházky po městě. Jak ale vybrat právě ty správné pro vaše nohy?

O žabkách

Tato jednoduchá letní obuv se u nás stala hitem teprve před několika lety. Těžko si tedy představit, že její historie sahá několik tisíc let do minulosti. Žabky, někdy také označované jako vietnamky jsou oblíbené zejména v Asii, odkud se dostaly do různých krajů. Dnes je nosí desetitisíce lidí po celé planetě napříč všemi vrstvami obyvatelstva.

Vyrábějí se z řady materiálů přírodních i syntetických. Nabývají různých podob, ale vždy mají společný základ. Skládají se ze dvou hlavních částí, podrážky a svrchního pásku ve tvaru Y. Ten po obutí žabek drží podrážku u chodidla na třech bodech, po stranách chodidla a mezi palcem a ukazováčkem.

Podle čeho vybírat?

Vybírejte hlavně podle toho, jak chcete obuv užívat. Jiné žabky jsou vhodné na pláž a jiné se hodí pro delší chůzi. Důležitá je nejen podrážka, ale i vhodné pásky. Ty by neměly odírat kůži, ale měly byly by se postarat o dobrou přilnavost obuvi k chodidlu. Při koupi si dobře promyslete, z jakého materiálu chcete svoji obuv mít, a teprve poté se zaměřte na její vzhled. Ten je také důležitý, ale rozhodně nemůže předčit zdraví a pohodlí vašich nohou.

K vodě

K moři, bazénu i českému rybníku se hodí zejména lehčí voděodolná obuv. Oblíbené jsou zejména pestré gumové nebo pěnové žabky s různými vzory. Jejich hlavní výhoda tkví v tom, že na slunku rychle osychají a mnohé dokonce plavou na vodní hladině, kam se se mohou nedopatřením dostat.

Žabky u vody můžete nechat zazářit. Nebojte se pestrých barev. Vyvarovat byste se však měli těžších kusů vyrobených z textilu a jiných materiálů, které hůře vysychají. Vlhké boty mohou být původcem nepěkných kožních onemocnění.

Ani elegantní žabky na klínku nejsou vhodnou volbou pro plážovou zábavu. Na mokrém povrchu chodidlo snadno podklouzne a vyvrknutý kotník nebo jiné zranění není zrovna oblíbenou vzpomínkou na dovolenou. Z tohoto důvodu je dobré dbát také na povrch a materiál použití pro zhotovení podrážky. Vhodnější jsou podrážky z pěnových materiálů nebo ty s protiskluzovými prvky.

K šatům

I s žabkami můžete udělat parádu. Vedle barevných gumových existují také elegantní kožené nebo textilní kousky. Krom základního skeletu mají zpravidla více pásek, které zpevňují botu a zároveň slouží jako dekorační prvek. Nezřídka jsou doplněny o korálky, výšivky nebo jiné drobnosti. Na tyto dekorace si ovšem dejte pozor. Ač hezky vypadají, někdy mohou při chůzi odírat pokožku a zanechávat nehezké škrábance a ranky.

K šatům jedině vysoké boty? Pokud jste tohoto názoru, můžete vyzkoušet žabky na klínku. Vypadají elegantně a zvýrazní vaše nohy. Vybírejte ale obezřetně. Noha v takové obuvi musí opravdu dobře sedět a pásek ji nesmí škrtit. Podrážka by se rovněž neměla klouzat. To vše v zájmu vaší bezpečnosti. Pro vlastní komfort lze jedině doporučit vybírat dobře polstrovanou obuv s širšími pásky.

Na procházku

Zde je třeba zmínit, že mnozí odborníci dlouhodobé nošení žabek příliš nedoporučují. Poukazují při tom na to, že může dojít k deformaci chodidla projevujícímu se například takzvaným kladívkovým prstem. Někdy je nošení žabek spojováno také s bolestmi zad, které mají být důsledkem nesprávného držení těla při chůzi v nich. Zpravidla lékaři nedoporučují chodit v této obuvi více než hodinu.

Přesto mnohé obchody nabízejí i vycházkové a sportovní modely. Oproti předešlým typům jsou tyto žabky obvykle vybaveny pevnější podrážkou a polstrováním. Důležité je, aby žabky dobře přilnuly k chodidlu a při pohybu neodírali kůži. Ta je v hlavních bodech kontaktu s obuví namáhána výrazně více než například u obyčejných sandálů, protože váha není rozložena na tak velkou plochu, ale soustředěna právě v zde.

Co od žabek neočekávat?

Ať už máte boty sportovní nebo plážové, málokdy můžete očekávat, že vám vydrží více než jednu sezónu, pakliže je budete běžně zatěžovat. Zkrátka to není obuv na každodenní nošení a mnohé zvláště levnější kousky vám nejspíš nebudou dělat radost déle než jednu sezónu. Ale co, alespoň si budete moci vybrat na příští dovolenou nové podle aktuální módy.