První tetování. Co zvážit a na co se připravit?

Tetování už dávno není jen výsadou námořníků a vězňů. Stala se z něj móda, způsob sebevyjádření a mnohdy i velice osobní záležitost. Co vzít do úvahy pokud jdete pod jehlu poprvé?

Ano, nebo ne?

Začíná tak prakticky každý článek nebo video o tetování, ale opakování je matkou moudrosti. Dobře si rozmyslete, jestli tetování opravdu chcete. Má pro vás skutečný význam, nebo je to jen momentální trend mezi vašimi přáteli? Buďte k sobě upřímní a nenechte se strhnout davem.

Motiv, velikost, umístění

Pokud jste se již neodvolatelně rozhodli, že tetování je věc pro vás, nastal čas vymyslet motiv. Stejná rada jako v předchozím bodě – nenechte se strhnout. Tetování je jeden ze způsobů sebeprezentace. A pokud si necháte vytetovat motiv, který (třeba pod vlivem nějaké celebrity) nosí stovky dalších lidí, co to o vás vypovídá? Dejte prostor kreativitě a nespěchejte.

Když už motiv máte, promyslete jeho umístění a velikost. Napoprvé se nedoporučuje pouštět se do velkých tetování – hlavně kvůli tomu, že si nemůžete být jisti, jak budete snášet barvy a jak se tetování bude hojit. Drtivá většina lidí se s žádnými potíži nesetká, ale čert nikdy nespí.

Zároveň je třeba si uvědomit, že můžete někdy potřebovat tetování zakrýt – při pracovním pohovoru nebo v práci, kde je vyžadován dress code. Takže například krk, prsty či obličej nejsou zrovna ideální, pokud nejste stoprocentně svým pánem. Navíc si přiznejme, že ve společnosti stále přetrvává spousta předsudků. Zaměstnavateli kérka vadit nemusí, ale pokud denně jednáte lidmi, je viditelnost tetování opět téma ke zvážení.

Výběr tatéra

Rozmyšleno co a kam? Tak to nastala správná chvíle vybrat si, kdo vám tetování udělá. Internet je v tomhle případě váš nejlepší kamarád. Projděte si jednotlivá portfolia, hledejte styl, který je vám blízký. Někteří tatéři se specializují na černou a bílou, někdo naopak používá syté barvy atd. Mějte na paměti, že tatér může být sebelepší, ale pokud za ním přijdete s motivem, který je mimo jeho pole působnosti, nemusí to dopadnout na 100%.

Samozřejmě je dobré si vyslechnout i osobní doporučení. Líbí se vám tetování někoho, koho jste potkali třeba ve vlaku? Zeptejte se, kdo ho tetoval, vyptejte se na detaily, které chcete vědět.

Termín

Nikdo nemáme rád zbytečné čekání, ale u tetování se trpělivost vyplatí. Čerstvé tetování by nemělo být vystaveno přílišnému slunečnímu záření, také se zrovna nekamarádí s vodou. Léto tudíž není vhodná doba. Navíc byste si dovolenou moc neužili. Raděj počkejte na vhodnější období (podzim, jaro). Aspoň si ještě naposled promyslíte svoje rozhodnutí a utvrdíte se v něm.

Komunikace

Komunikace je vždycky důležitá a při tetování to platí dvojnásob. Ujistěte se, že jste s tatérem na stejné vlně, že se přesně navzájem chápete. Pokud se vám něco nezdá, nestyďte se to říct. Nechcete přece, aby vás stydlivost doslova poznamenala na zbytek života.

Zároveň si ale nechte poradit. Tatér je z vás dvou ten zkušenější, naslouchejte mu.Můžete si být jisti, že chce odvést prvotřídní práci, je to koneckonců i jeho vizitka. Pokud přijde s nějakými připomínkami, pečlivě je zvažte.

Bolest

Tetování je zásah do těla, takže bez bolesti se neobejde. Pokud nechcete zbytečně trpět, dobře se před termínem vyspěte a dopřejte si chutné a vydatné jídlo. Nakrmené a odpočaté tělo je logicky odolnější a fyzická pohoda přispívá k té mentální. Obojí pomůže k lepšímu snášení bolesti. Před tetováním i při tetování samotném se doporučuje hodně pít, protože hydratovaná kůže lépe přijímá inkoust.

Naopak se vyvarujte alkoholu. Odvodňuje organismus a zvyšuje průtok krve. Pokožka je díky tomu citlivější a více krvácí, což může vést k vypadání barvy a nutnosti větších oprav.

Obecně platí, že čím blíž ke kosti se tetuje, tím více to bolí, protože kůže je v těch místech tenčí. Takže například žebra nebo ramena vám dají zabrat.

Investujte

Jednoduše a stručně – dobrá práce není levná a levná práce není dobrá. Tetování je věc, která s vámi (velmi pravděpodobně) zůstane po zbytek života, takže ho jistě chcete mít co nejlepší. A to něco stojí. Nešetřete na sobě.

Připravte se na otázky

Lidi byli, jsou a budou zvědaví. Připravte se na neustálé otázky typu „Co to tetování znamená?“ nebo „Bolelo to?“. A dost pravděpodobně se najdou i tací, kteří vás kvůli tetování budou odsuzovat. Patří to k věci.