Chystáte letos váš svatební den? V tom případě je nejvyšší čas začít s výběrem svatebních šatů.

Ideální čas na to začít přemýšlet o svatebních šatech nastává přibližně půl roku před svatbou, kdy už by nevěsta měla mít jasno v jakém stylu chce stavbu pojmout. Asi 3 měsíce před obřadem bychom už měli mít vybráno.

Takže pokud váš „den D“ plánujete na letošní léto, je minimálně probírání svatebních katalogů moudrým využitím volného času měsíce ledna.

Zásadní otázka: V jakém stylu bude váš obřad?

První a naprosto zásadní věcí, v níž byste měla mít jasno ještě před výběrem šatů je styl vaší svatby. Představujete si klasický obřad s bílými nadýchanými princeznovskými šaty? Nebo raději upřednostníte vintage styl a zavzpomínáte na časy našich babiček v šatech barvy champagne s dlouhou vlečkou, případně závojem doplněnými o rukavičky? Chcete působit jako femme fatale ve vyzývavých šatech s hlubokým výstřihem v délce nad kolena? Či dáte přednost méně okázalému stylu v kostýmku nebo kratších šatech bez vlečky v pastelových odstínech? Odpověď na tyto otázky byste v době výběru šatů již měla znát.

Kde se budeme brát?

Další neznámou, kterou je potřeba začít řešit ve stejné době jako styl svatby je místo obřadu. Pro výběr šatů je důležité, zda se budete vdávat v kostele nebo na pláži, či zda si řeknete své ano pod svatební branou na vlastní zahradě. Formální delší šaty s menším výstřihem zvolíte pravděpodobně do kostela, naopak na zahradní párty byste v podobných šatech byla za urousanou divoženku.

Praktická stránka: rozpočet

A bohužel musíme vzít v potaz i praktickou stránku věci. A tou je částka, kterou jsme si na šaty a vlastně celou svatbu vyhradili. Pokud znáte vaši maximální částku, nehledejte šaty ve vyšší cenové kategorii. Ani pro inspiraci. Hrozí vám, že se zamilujete a každé další levnější budete už jen porovnávat s těmi vysněnými finančně nedostupnými. Do rozpočtu zahrňte také doplňky jako například boty, šperky, prádlo, závoj nebo vlečku a další nezbytnosti.

Koupit nebo půjčit?

S určením částky na svatební garderóbu souvisí také rozhodnutí, zda si šaty koupíte nebo půjčíte. Určitě vás zláká možnost obléci alespoň jedenkrát v životě luxusní šaty světoznámé módní značky za zlomek jejich ceny. Ale uvažujete-li prakticky a dáte-li si s hledáním vhodných šatů trochu práce, zjistíte, že můžete mít stejně krásné šaty jako od známých návrhářů a dokonce ušité na míru vaší postavě. A navíc vám zůstanou jako krásná vzpomínka, či dojemný dárek pro vaši dceru k jejím osmnáctinám. Za zmínku stojí i možnost ovlivnit detaily a zdobení šatů a nechat si tak  vytvořit unikát, který žádná nevěsta před vámi na sobě ještě neměla.

Nebo ušít na míru?

Pohodlí je naprostým základem. Představte si, že jste ve svůj svatební den sešněrovaná v nepadnoucích šatech, v nichž si nemůžete sednout. Nebo váš šaty někde škrtí či škrábou. V předejití všem těmto problémům spočívá zásadní přednost šatů šitých na míru. A navíc jeden malý bonus, pokud za těch několik měsíců od ušití šatů do svatby zvládnete přibrat nebo se vám zakulatí těhotenské bříško, není problém šaty lehce upravit a o vaše pohodlí je opět postaráno.