Návod na krásné nehty jako ze salonu

Nehty mnohdy bývají vizitkou každého z nás a často o člověku mnohé napoví.  Každá žena, slečna i dívka jistě ráda vystaví na obdiv své pečlivě upravené a pěstěné nehty.  Nic ale není zadarmo. Věnujme proto nehtům důkladnou a pravidelnou péči.

Odraz našeho zdraví

Nehty každodenně přicházejí do styku s různými mycími prostředky, saponáty a chemikáliemi.  To vše se projevuje nejen na celkovém stavu nehtu, ale i pokožky rukou.  Problém ale může být v celkovém fungování našeho organismu a projevy nevzhledných nehtů, vlasů a pokožky jsou signálem skrytého zdravotního problému. Takovýmto problémům je nutné preventivně předcházet a nepodceňovat je.

Varovné signály

Bílé skvrny na ploše nehtu – v těle se hromadí kyselina močová, nadměrně bílé nehty mohou být důsledkem jaterního onemocnění

Namodralý odstín nehtu – nedostatek kyslíku v těle

Červené nehty – nadbytek červených krvinek

Žluté nehty – možná plísňová infekce

Třepení a lámání – oslabená činnost štítné žlázy, zánět v těle

Nemaskujte, ale odstraňte!

Každá žena si ráda zdobí nehty lakováním a různým zdobením, čímž se mohou nedokonalosti nehtu dočasně zamaskovat. Správnou péčí a používáním vhodných kosmetických přípravků budou naše nehty vypadat skvěle za každých okolností.

Nestříhejte, pilujte!

Základem pěstěných nehtů je jejich tvar. Pro bezchybné vytvarování a zkrácení bychom měli využívat výhradně pilníky. Nejvhodnější je pilník papírový, který nejčastěji využívají i profesionální manikérky.  Použitím tohoto typu pilníku předcházíte třepení nehtů.  Kovovému pilníku bychom se měli vyhnout z mnoha důvodů. Jedním z důvodů je brzké otupení pilníku a podpora třepení a lámání nehtů. Některé ženy při výběru sáhnou po skleněném typu pilníku. Ten je však vhodný pouze pro tvrdé nehty, které nemají sklon k lámavosti. Po výběru pilníku můžeme přistoupit k samotnému zapilování. Nehty pilujeme zásadně jedním směrem. Frekvence pilování záleží na tom, jakou délku nehtu preferujete. Obecně by měla být úprava pilníkem prováděna jednou za týden.

Péče o nehtové lůžko

S perfektní úpravou nehtu souvisí i péče o nehtovou kůžičku. Tu bychom neměli nechávat růst, protože zabraňuje průchodu živin k nehtu. Kůžičku však v žádném případě neodstraňujte za pomocí nůžek. Ideálním způsobem, jak o kůžičku pečovat, je vmasírování výživného oleje nebo změkčovače kůžičky. Necháme pár minut působit a na závěr zatlačíme pomocí kovové nebo dřevěné tyčinky.

Podkladový lak

Před lakováním nehtu je vhodné odstranit veškeré nečistoty z povrchu nehtu a nanést vrstvu podkladového laku, který nehet ochrání a poskytne mu živiny.

Závěrečné lakování

I samotné lakování nehtu má určitá pravidla. Nehet bychom se měli snažit nalakovat pouze třemi taky štětečku. Začínáme ve středu nehtu a postupujeme k okrajům. Pokud lakujeme ve dvou vrstvách, měli by být tenké a souměrné. Na závěr je vhodné lak překrýt takzvaným vrchním lakem, který dodá lesk a barva laku vydrží déle.