Nehty mnohdy bývají vizitkou každého z nás a často o člověku mnohé napoví. Každá žena, slečna i dívka jistě ráda vystaví na obdiv své pečlivě upravené a pěstěné nehty. Nic ale není zadarmo. Věnujme proto nehtům důkladnou a pravidelnou péči.
Odraz našeho zdraví
Nehty každodenně přicházejí do styku s různými mycími prostředky, saponáty a chemikáliemi. To vše se projevuje nejen na celkovém stavu nehtu, ale i pokožky rukou. Problém ale může být v celkovém fungování našeho organismu a projevy nevzhledných nehtů, vlasů a pokožky jsou signálem skrytého zdravotního problému. Takovýmto problémům je nutné preventivně předcházet a nepodceňovat je.
Varovné signály
Bílé skvrny na ploše nehtu – v těle se hromadí kyselina močová, nadměrně bílé nehty mohou být důsledkem jaterního onemocnění
Namodralý odstín nehtu – nedostatek kyslíku v těle
Červené nehty – nadbytek červených krvinek
Žluté nehty – možná plísňová infekce
Třepení a lámání – oslabená činnost štítné žlázy, zánět v těle
Nemaskujte, ale odstraňte!
Každá žena si ráda zdobí nehty lakováním a různým zdobením, čímž se mohou nedokonalosti nehtu dočasně zamaskovat. Správnou péčí a používáním vhodných kosmetických přípravků budou naše nehty vypadat skvěle za každých okolností.
Nestříhejte, pilujte!
Základem pěstěných nehtů je jejich tvar. Pro bezchybné vytvarování a zkrácení bychom měli využívat výhradně pilníky. Nejvhodnější je pilník papírový, který nejčastěji využívají i profesionální manikérky. Použitím tohoto typu pilníku předcházíte třepení nehtů. Kovovému pilníku bychom se měli vyhnout z mnoha důvodů. Jedním z důvodů je brzké otupení pilníku a podpora třepení a lámání nehtů. Některé ženy při výběru sáhnou po skleněném typu pilníku. Ten je však vhodný pouze pro tvrdé nehty, které nemají sklon k lámavosti. Po výběru pilníku můžeme přistoupit k samotnému zapilování. Nehty pilujeme zásadně jedním směrem. Frekvence pilování záleží na tom, jakou délku nehtu preferujete. Obecně by měla být úprava pilníkem prováděna jednou za týden.
Péče o nehtové lůžko
S perfektní úpravou nehtu souvisí i péče o nehtovou kůžičku. Tu bychom neměli nechávat růst, protože zabraňuje průchodu živin k nehtu. Kůžičku však v žádném případě neodstraňujte za pomocí nůžek. Ideálním způsobem, jak o kůžičku pečovat, je vmasírování výživného oleje nebo změkčovače kůžičky. Necháme pár minut působit a na závěr zatlačíme pomocí kovové nebo dřevěné tyčinky.
Podkladový lak
Před lakováním nehtu je vhodné odstranit veškeré nečistoty z povrchu nehtu a nanést vrstvu podkladového laku, který nehet ochrání a poskytne mu živiny.
Závěrečné lakování
I samotné lakování nehtu má určitá pravidla. Nehet bychom se měli snažit nalakovat pouze třemi taky štětečku. Začínáme ve středu nehtu a postupujeme k okrajům. Pokud lakujeme ve dvou vrstvách, měli by být tenké a souměrné. Na závěr je vhodné lak překrýt takzvaným vrchním lakem, který dodá lesk a barva laku vydrží déle.