Bosé nohy – hit letošního léta

Možná jste si již pár letních měsíců zpátky všimli, že se čím dál více v ulicích měst prochází lidé bez obuvi, zkrátka „na boso“. Dost možná to byly nešťastnice, kterým se právě zlomil podpatek, milovníci výzev, kteří se právě s někým vsadili a nebo odvážlivci, kteří si už něco přečetli o životním stylu, který vyznává návrat ke kořenům.

Chodit bos – výhoda nebo jenom módní trend?

Na celé zeměkouli jsme mezi všemi živočichy jediným druhem, který si své „tlapky“ chrání nějakým druhem obuvi. Ano, evoluce nás vyšvihla vysoko, ovšem je všechno co jsme vymysleli pro zlepšení své životní úrovně opravdu přínosné? Boty nás chrání před nepřízni počasí, nerovným terénem i úrazem a samozřejmě jsou i módní ikonou. Ovšem jejich péče o naše nohy může být časem spíše přítěží a náš vlastní organismus naopak trápit. Přečtěte si tedy, proč je výhodné, alespoň čas od času, vyjít si na procházku bos…..

Proč je zdravé, vyjít si jen tak naboso?

Není žádným tajemstvím, ani převratným objevem, že na ploskou našich nohou je spousta akupresurních bodů, ve kterých se promítají všechny naše orgány. I když je noha lehce zranitelná, přesto potřebuje ona sama, a skrze ní i celé naše tělo, potřebnou stimulaci. Přesně z toho důvodu často rehabilitační lékař či fyzioterapeut, jako formu rehabilitace u nejrůznějších chorob, přes migrénu, přes brnění prstů, až po bolesti zad, předepisuje chůzi po kamínkách, přešlapování v teplé a studené vodě a podobně. A chůze na boso je tou nejlepší vzpruhou i léčbou na celou řadu našich neduhů. Když se vaše ladné nožky projdou po kamíncích, štěrku, písku, trávě, listech i větvičkách, dostanou tolik vzácných a drahocenných podnětů a dráždění nervových receptorů, že se všechny vaše svaly v těle probudí.

Chůze na boso – slast pro celé tělo

Jen si to vyzkoušejte. Když se projdete bosky, prsty na nohou jsou najednou v úplně jiném postavení a výborně se tak cvičí nožní klenba. Nehledě na to, že v letních teplých měsících je chůze na boso nejen příjemná, ale také zdravá – vaše noha zkrátka přirozeně větrá a vy se nejen méně potíte, ale také svou nohu chráníte před plísněmi a kvasinkami.Chůze na boso, na rozdíl od nevhodné obuvi, nezkracuje šlachy a nezatěžuje klenbu špatným postavením, díky čemuž často dochází k jejímu zborcení. Chodit bosky navíc skvěle funguje nejen jako prevence ploché nohy či vbočeného palce, ale aktivuje také pánevní dno a skvěle stimuluje nervovou soustavu. Díky tomu se lehce můžete zbavit bolesti hlavy a předcházet třeba inkontinenci.

Barefoot boty – alternativa pro všechny

Láká vás chůze na boso, ale bojíte se poranění nebo si zkrátka nejste tímto životním krokem tak úplně jistí? Právě pro vás výrobci vymysleli barefoot boty, v nichž chodíte na boso, přesto obutí. Jak je to možné? Barefoot boty jsou speciální prstové boty, díky nimž imitujete chůzi na boso, přesto se nemůžete poranit o střep či ostrý kamínek. Boty barefoot mají velmi tenkou podrážku, takže v nich ucítíte nerovnosti a přírodní podněty vám dopřejí pořádnou akupresurní masáž, zároveň však nic vaši nohu neporaní. Výhodou barefoot obutí je fakt, že je velká škála modelů a stylů – od sportovních až po společenské a svůj nový životní postoj si tak můžete užívat jak v práci, na výletě tak i v čase zábavy a večírků.