Jak najít ten správný pár bot

Nakupování bot se jeví jako jednoduchá činnost, ale s nástupem specializované obuvi pro řadu aktivit (běhání, denní nošení atd.) a novými technologickými pokroky v materiálech a výrobních metodách to už nemusí být tak úplně pravda. Zde najdete rady, které vám pomohou vybrat ty nejideálnější boty pro vaše konkrétní potřeby.

1. Zaměřte se, na jakou aktivitu budete obuv používat.

Je jasné, že nebudete chtít kozačky na pláž nebo žabky na pastvu dobytka. Máme několik zobecněných druhů:

Turistika: boty s nízkou podrážkou, robustním povrchem, dobrou podpěrou kotníků a dostatečnou podporou klenby.

Aktivity v přírodě za zimy: dobrá izolace tepla, voděodolné (zvláště pokud zvažujete chůzi ve sněhu nebo na ledě). Ujistěte se, že boty jsou dostatečně široké na pár nebo dva páry teplých ponožek, protože více vrstev udrží vaše nohy více v teple. Pokud venkovní teplota přes den stoupá, můžete jednu vrstvu sejmout.

Sportovní obuv: jeden z nejrozšířenějších druhů obuvi, specializuje se na všechny sporty, golf, basketbal, fotbal, skateboarding nebo dokonce bowling, takže je rozhodně lepší jít osobně do prodejny a poradit se s prodejcem, který vám pomůže najít ten nejvhodnější typ bot.

Boty do společnosti: zde by měl být nejdůležitější styl a vzhled, ale také se v nich samozřejmě musíte cítit pohodlně při chůzi. Pro muže jsou klasické černé nebo hnědé boty, které ladí jak na firemní večírky, tak na formální události. Dámy se budou nejvíce dívat po výšce podpatku a barvou bot pro sladěný outfit.

2. Dívejte se po botách, které podporují klenbu nohy.

Naše nohy nesou každým krokem zátěž, kterou podstupujeme dennodenně. Proto je důležité o ně pečovat, aby klenba zůstala na svém místě a nerozpadala se. V obchodě s obuví zakoupíte běžně do 100% vložky do bot se speciálním tvarem, který udrží klenbu na svém místě a vám se tak bude pohodlně chodit.

3. Zjistěte, z jakého materiálu je vyrobena podrážka.

Měkké podrážky jsou tišší a pohodlnější než pevné a nepružné podrážky. Některé velmi pevné dokonce znepříjemňují chůzi např. na dlážděné podlaze klapáním, což například v nemocnici může znepokojit jak pracovníky, tak pacienty.

4. I materiál svršku je důležitý.

Většina obuvi je tradičně vyrobena z kůže, ale existuje mnoho druhů a druhů kůže a každý z nich má své vlastní charakteristické rysy. Semiš nevyžaduje leštění, stejně jako lakovaná kůže. Velmi elegantní boty mohou být vyrobeny z exotických zvířecích kůží, např. aligátoří či pštrosí. Mnozí lidé se proto zdráhají nebo odmítají takovéto boty nebo oděvy vyrobené z živočišných produktů nosit, takže budou preferovat spíše syntetické materiály či přírodní vlákna.

5. Změřte si důkladně nohu, aby vám boty dokonale pasovaly.

Podívejte se nejenom na délku, ale i na šířku bot – zde vám nemůže nikdo nahradit zkušeného prodejce bot. Ne všechny nohy jsou stejné a mnoho lidí zjistí, že jejich nohy nejsou symetrické, což může znamenat dokonce i nákup jiné boty na každou nohu.

6. Rozmyslete si výšku podpatků.

Myšlenka dámských podpatků je taková, že čím tenčí podpatek, tím více elegance. Pokud tak bude dosaženo na úkor pohodlí nebo dokonce zdraví nohou, není to moudré rozhodnutí.

7. Prozkoumejte šití a konstrukci bot.

Dobře vyrobené a odolné bot poznáte podle šití ve dvou řadách, pevných švů s klíny a vyztužených nýtů.

8. Vyberte si styl a typ boty, o který máte zájem, a vyzkoušejte si je v obchodě.

Nazujte si obě boty, zašněrujte je a postavte se. Zakruťte prsty, tím se ujistíte, zda máte nebo nemáte dostatečný prostor v botě. Trochu se projděte. Postavte se s nazutými botami před zrcadlo, abyste zjistili, zda se k vám hodí a zda jsou opravdu pro vás to pravé. Nebojte se požádat o názor prodejce či přátel.

9. Nenechte se zmást cenou.

Levné boty vám nemusí vydržet dlouho, ale také mohou být stejně vhodné pro vaše nohy, jako dražší a kvalitnější.