7 kyselin běžně užívaných v pleťové kosmetice

Vědecké poznatky, pronikající do kosmetického průmyslu, mohou nezasvěcené zmást a to zejména při pohledu na dlouhý seznam použitých kyselin. Ve skutečnosti jsou však jejich pozitivní účinky známé už dlouho – odstranění akné a vrásek či korekce nejednotné pleti. Většina lidí si pod slovem „kyselina“ představí fatálně zničenou kůži, každá však nemusí pleť nutně poškozovat.

Kromě toho, že působí jako jemná exfoliační činidla, tvoří některé kyseliny (jako je hyaluronová) klíčovou složku hydratačních přípravků, bez ohledu na stav a typ pokožky.

Podle dermatologa Dr. Dendyho Engelmana jsou kyseliny v běžné péči o pleť důležité. „Pomáhají v léčbě mnoha běžně se vyskytujících problémů, od depigmentace přes vrásky až k akné,“ vysvětlil. „Rovněž pleť hydratují a zabraňují stárnutí.“

Kyseliny se dělí na dvě skupiny: alfa-hydroxykyseliny a beta-hydroxykyseliny. AHA patří mezi chemikálie, které zpomalují přirozený proces stárnutí buněk ztrátou pružnosti, zatímco BHA cílí na pigmentaci a póry, čímž pokožku čistí a udržuje.

Připravili jsme pro vás seznam nejčastěji používaných kyselin spolu s vysvětlením jejich použití.

1. Kyselina citrónová

Tento výtažek z pomerančů a citrónů se využívá primárně pro své antioxidační schopnosti. Pomáhá v prevenci proti slunečnímu poškození a neutralizuje účinky volných radikálů pocházejících ze znečištěného životního prostředí a UV záření.

2. Kyselina hyaluronová

Mezi její hlavní přednosti patří hydratace. Produkty, které ji obsahují, jsou navržené tak, aby i při každodenním použití bezpečně hydratovaly pleť téměř jakéhokoliv typu.

3. Kyselina glykolová

Tato kyselina patří mezi AHA. Bezpečně odstraňuje odumřelou pokožku na povrchu a vyhlazuje vrásky, což prospívá hlavně těm, co hledají prostředek proti stárnutí. Užitečná je však i při sjednocení barvy kůže (třeba po opalování), prevenci proti akné a černým tečkám.

4. Kyselina mléčná

Pochází z fermentovaného mléka a patří mezi AHA – kyselina mléčná zlepšuje celkovou strukturu pokožky, zvlhčuje, odstraňuje odumřelé buňky a podporuje tvorbu kolagenu. Díky tomu dokáže redukovat vrásky a pomáhá i se sjednocením barvy pleti a odstraněním jizev po akné.

5. Kyselina retinová

Kyselina retinová je v podstatě vitamín A. Minimalizuje riziko vzniku vrásek, zvyšuje elasticitu pokožky, čímž zpomaluje úbytek kolagenu. Dokáže zvrátit sluneční poškození a celkově podpořit vzhled a zdraví pokožky.

6. Kyselina salicylová

Tato kyselina spadá mezi BHA. Má nejen exfoliační schopnosti, ale zároveň i protizánětlivé účinky a působí příznivě na zanícenou kůži. Efektivně proniká do póru a napomáhá zbavování se černých teček a akné.

7. Kyselina ferulová

Kyselina ferulová patří mezi přírodní antioxidanty, pomáhá předcházet slunečnímu poškození a tvorbě vrásek. Stabilizuje vitamíny C a E, díky čemuž patří mezi základní prvky přípravků proti stárnutí.