Mokasíny – zastaralá součást botníku naších dědečků?

Mokasíny má dnes snad už každý fashion friendly člověk spjaty se světovým fenoménem jménem Gucci. Tato italská oděvní společnost, která se nejprve věnovala výrobě vybavení pro koně, působí na trhu od roku 1921. Snad nikdy se jí nepovedlo upoutat na sebe tolik pozornosti, jako v posledních měsících. Naprostým trhákem se stala kolekce na jaro/léto 2016, kde hlavní roli hrají kožené loafers, divoké vzory a květiny snad všude, kde si člověk dokáže představit. I když se jedná o loňskou kolekci, svůj největší boom a pozornost široké veřejnosti v České republice, zažívá právě teď. Při pohledu na tyto mistrovské kousky až zrak přechází. Proto se legendární boty objevily i na letošních přehlídkách Gucci.

Jak je známo – móda se vrací a Gucci to moc dobře ví. Opravdu naprosté šílenství způsobily kožené loafers – klasické mokasíny s prázdnou patou, které můžete vidět snad opravdu na každém druhém uživateli Instagramu, co se alespoň trochu zajímá o módu.

Vznik mokasín je přisuzován Indiánům. Vyráběli je ze zvířecích kůží a postupem času si je upravovali, podle terénu a podnebí. Nutno také dodat, že je nosili pouze muži. Až o několik desítek let později se začaly vyrábět i v trochu jemnější podobě a ve velikostech pro ženy. Firma Gucci však představila svoje mokasíny už v 60. letech minulého století. Byly to klasické pánské mokasíny s kovovou přezkou navrchu. Tehdy zažívaly také velkou pozornost, určitě ale ne takovou, jako dnes díky všem sdělovacím prostředkům.

Proto se nejedná o žádnou novinku, ale pouze o inovaci. Nyní v luxusních prodejnách Gucci najdete, jak klasické černé kožené loafers s kovovou přezkou, tak i něco trochu víc crazy, ale přesto elegantní verze. Vynikají tady ty, s dalším trhákem poslední doby, což jsou výšivky. Nic víc roztomilejšího, jako jsou černé loafers s vyšitou růží a chlupatým kožíškem uvnitř boty, by módní maniak hledal opravdu těžko.

Snad každý z nás má mokasíny spjaty se svým otcem či dědečkem, kteří je považovali za formální doplněk každého obleku a nosili je pouze na sváteční události. Dnes se mokasíny nosí úplně ke všemu a prakticky kdekoliv, jestliže tedy nehodláte zdolat Mount Everest nebo jít na ryby. Stačí pouze zvolit vhodné oblečení a mokasíny dodají takový casual smart nádech.

Trend mokasín a loafers odkoukalo od této italské firmy mnoho cenově dostupnějších obchodních řetězců, kteří přichází s levnějšími a samozřejmě ne tolik kvalitnějšími imitacemi. Je proto na každém jakou variantu si vybere. Přece jenom cena Gucci mokasín a loafers začíná na 15 000 Kč.