Jaký je správný postup při líčení?

V mé praxi kosmetičky mě vždy udivovalo, kolik žen neumí správně ošetřit pleť a připravit ji na líčení. Prvním krokem je vždy čištění pleti. Začínáme čističem – mlékem, gelem, pěnou, práškem, konzistence není tak důležitá, důležité je, co komu vyhovuje. Oční okolí čistíme speciálním přípravkem na tuto partii, můžeme jej použít i na rty. Pleť dočistíme tonikem. Poté pleť ošetříme, jak jsme zvyklé: sérum, oční krém, denní krém. Nikdy neaplikujte make-up na neošetřenou pleť!

Máme připravenou pleť, můžeme začít s líčením. Na bezproblémovou pleť, která potřebuje pouze sjednotit, můžeme nanášet rovnou make-up. Máme-li nerovnou pleť, pleť s rozšířenými póry, červenými žilkami či pigmentovými skvrnami, použijeme podkladovou bázi. Kvalitní podkladová báze by měla být lehčí a prodyšnější než make-up, takže se pleť nezanáší, a také můžeme použít méně make-upu. Důležité je make-up velmi dobře rozetřít tak, aby nevznikly ostré přechody. Zafixujeme pudrem, nejlépe sypkým, za pomoci širokého štětce. Nakonec menším štětcem naneseme tvářenku. Pozor, nepřehnat!

Pokračujeme líčením očí. To vyžaduje trochu cvik. Podle příležitosti, na kterou se líčíme, zvolíme barvy i styl líčení. Pro běžné denní líčení vystačíme se stíny, ev. oční linkou, a řasenkou. Pokud má být oční linka nenápadná, namalujeme ji pod stín, pokud ji chceme mít výraznější, naneseme na stín. Můžeme použít pouze jednu barvu nebo kombinovat různé odstíny. Na den nevolíme příliš výrazné tóny ani třpytivé stíny. Líčení očí zakončíme zvýrazněním obočí, pokud je to potřeba. Můžeme si vybrat z několika kosmetických výrobků: tužky, pomády, stíny… Oční linky ani obočí by nemělo být černé, hodně výrazné. Působí to tvrdě a nositelce přidá pár let. Na večer použijeme stíny lesklé nebo třpytivé, můžeme sáhnout po výraznějších barvách a sytějších tónech. Vždy dobře působí barevné sladění se šaty a doplňky. Vše by mělo odpovídat barevnému typu nositelky.

A nakonec nalíčíme rty. Aby nalíčení déle vydrželo, můžeme rty před nanesením rtěnky lehce přepudrovat. Kdo není zvyklý nosit barevné odstíny, může použít jen lesk nebo nevýraznou krémovou rtěnku. Začneme obkreslením rtů tužkou. Tužka zvýrazní tvar rtů a zabrání rozpíjení rtěnky, navíc umožní lehce korigovat tvar rtů, třeba rozšířit užší horní ret. Poté nanášíme rtěnku štětečkem. Asi každá z nás se někdy líčí přímo rtěnkou, ale takový postup není přesný a rtěnka vydrží kratší dobu. Pozor na výběr barev tužky a rtěnky, pokud nejsou stejné, může být tužka max. o odstín tmavší, nikdy ne světlejší. I na rtěnku můžeme použít ještě lesk, jeho umístěním pouze do středu rtů je lze opticky rozšířit.

Aby make-up vydržel co nejdelší dobu, můžeme jej zafixovat sprejem nebo fixačním pudrem.