Jak vybrat správnou kravatu?

Jen málo módních doplňků dokáže vylepšit oblečení tak, jako kravata. A každý muž by měl mít v šatníku alespoň deset dobrých kravat. Řiďte se těmito radami, abyste vypadali co nejvíce na úrovni.

 1. Seznamte se se všemi jejími částmi.

 • Podívejte se na podšívku kravaty. Účelem podšívky je usnadnit vázání kravaty a zabránit jejímu vrásnění. Podšívka by měla být vyrobena ze 100% vlny.
 • Osahejte a prohlédněte si materiál kravaty. Pokud jdete po hedvábí (ideální tkanina), ujistíte se hlavně dotekem. Hedvábí je hladké, jiné látky, které napodobují hedvábí, vám budou připadat „křehce“. Kvalitní kravata je vyrobena ze tří kusů látky, zatímco levnější je vyrobena ze dvou.
 • Kontrola ruční práce – ručně šitý lem má mnohem lepší tvar než kravaty vyrobeny strojově.
 • Podívejte se na šití – zejména na to, které drží kravatu pohromadě. Pomáhá udržovat tvar kravaty.

2. Vyberte správnou velikost.

Vezměte tu kravatu, která se dotýká vrchní části vašeho okraje pásku a měří v rozmezí 5,5 až 10 cm.

 • Pro klasický vzhled si vyberte šířku, která odpovídá šířce klopy bundy. Vázanka by neměla být příliš volná nebo příliš těsná. Obě dvě varianty jsou neuvěřitelně nepohodlné, takže se ujistěte, že vám na krk sedla perfektně.

3. Mějte na paměti materiály.

Oblékejte hlavně vlněné kravaty s tvídovými nebo těžkými bundami a hedvábné kravaty s obleky pro pracovní záležitosti. Pro hlubší kvalitu barev na hedvábných kravatách se ujistěte, že jsou tkané.

4. Slaďte barvy.

Když přijde na barvy, je na výběr z tisíce barevných kombinací mezi pánskými kravatami. Nejprve se musíte rozhodnout, jaká barva kravaty bude ladit se zbytkem outfitu a hlavně danou událostí. Při formálních událostech si vyberte matnou barevnou kravatu, která je tmavší než košile.

 • Klasická kravata bez vzoru je ta nejvšestrannější ze všech kravat, protože se dá sladit s čímkoliv.
 • Tmavá kravata je vhodná na obchodní schůzky. Sladění s khaki nebo modrou košilí evokuje vojenskou autoritu.
 • Černá kravata ladí ke všemu a je vhodná pro všechny příležitosti, od práce až po pohřeb. Je také praktická, protože na ní nejdou vidět skvrny.
 • Mladší muži nebo muži, žijící v jižních zemích, mají tendenci si oblékat pestré kravaty (a košile hlavně).

5. Postavte se před zrcadlo.

Pokud máte tmavé vlasy a tmavou pleť, vezměte si světlou kravatu. Pokud jste bledí, zvolte tmavší variantu. Noste kravaty, které kontrastují s vaším tónem pleti.

6. Slaďte vzory.

Stejně jako u barev, existuje mnoho dostupných vzorů. Vždy si určete příležitost, na kterou si chcete kravatu vzít. Vyberte si vzor, který váš outfit doplní. Pokud je vzor vaší košile výrazný, vyberte si jemnou vázanku, která nebude tolik „křičet“ a dokonale splyne.

 • Vzor: nejběžnější styl vázanek, patří sem tvary, zvířata, loga firem, vzory lana apod.
 • Puntíky: čím menší jsou puntíky, tím je kravata formálnější. Buďte opatrní na velké tečky, protože můžete vypadat jako klaun.
 • Pruhy:Vznikly v potřebě zobrazovat barvy britských klubů nebo armádních pluků. V Británii vedou pruhy zleva doprava, zatímco v Americe zprava doleva.
 • Tkané: Tkaná vázanka je obvykle vyráběna pouze v jedné barvě. Vzorem je vlnová struktura. Jedním z příkladů je hedvábný grenadin. Tkané hedvábné kravaty jsou považovány za velmi formální a konzervativní.
 • Kostkované: šachová kravata je velice odvážná, moc se nehodí k formálním událostem, ale pokud ji doplníte kostkovanou košilí, výsledek může být famózní.

 7. Buďte na úrovni.

Díky nejnovějším módním trendům dokonce i muži mají četné styly mezi kravatami. Existují tradiční vázanky se širším tvarem, ty jsou ideální pro svalnaté nebo ramenaté muže. Pokud máte o své postavě pochybnosti, zůstaňte u jemnosti. Zatímco kravata může být hlavním bodem oblečení, neměla by úplně odvádět pozornost od vašeho celkového vzhledu.

8. Dávejte si pozor, abyste si kravaty neopotřebovali během víkendu.

Než kravatu přidáte k vašemu víkendovému oblečení, pořádně toto rozhodnutí zvažte. Kravaty by se neměly oblékat k ležérnímu stylu, vypadali byste totiž jako v kanceláři. Pokud ji ale opravdu chcete, vezměte si klasickou kravatu bez vzoru, nebo s jednoduchým vzorem. U ležérního stylu můžete mít kravatu povolenou.