Jak pečovat o kožené kabelky a další výrobky z kůže

Kvalitní kožené, ručně šité kabelky si zaslouží patřičnou péči. Zde naleznete důležité tipy, které vám pomohou vaši kabelku patřičně chránit.

Kožené kabelky a tašky jsou speciální, téměř všestranný a milovaný předmět, oblíbený u obou pohlaví, kteří milují ruční práci, lesk a opojnou vůni, která může pocházet pouze z kvalitní kůže. Údržba vašich kožených tašek a dalších drobných doplňků je zásadní, pokud chcete svým kabelkám zachovat lesk a vůni a užít si je co nejdéle. Zde je pár návodů, jak řádně pečovat o svou koženou kabelku.

Poznejte svou kůži

 • Většina kožených kabelek je z třísloviny, jejich nevýhodami je postupné změkčování barvy a vysušování, když se dostanou do kontaktu s vodou.
 • Chromované kůže jsou odolnější vůči vodě a jsou většinou v provedení šedého ocelového nádechu
 • Full Grain je vysoce kvalitní kůže, která nebyla obroušená, aby mohla ukazovat přírodní „zrno“ a texturu kůže
 • Top Grain není tak náročná pro vaši peněženku, jen je tenčí a není tak kvalitní
 • Pokud toužíte po exotických vzorech (krokodýl, užovka) a chcete ušetřit, můžete zakoupit kabelku, která je složena ze zbytků Top Grain a kůže Genuine, které se pomelou a slisují lepidlem.

Svatým grálem pro většinu fanoušků kabelek je kabelka z krokodýla od Hermèse Birkina. Všechny tyto kabelky jsou vyrobeny z břicha krokodýla žijícího ve slané vodě, nejvíce komerčně ceněného druhu. Ironií je, že předměty vyrobené z kůže krokodýla jsou obzvláště náchylné k poškození vodou a v ideálním případě by měly být udržovány profesionály.

Aligátoří kabelka je vyrobena z kůže amerického aligátora, kterého ministerstvo životního prostředí klasifikovalo jako neohrožený druh. Rozdíl mezi aligátoří a krokodýlí kůží není patrný.

Standardní Chanel 2.55, jedna z nejrozšířenějších dámských kabelek, je vyrobena z prošívané jehněčí kůže. Tato vynikající kůže se může pochlubit neporovnatelně měkkým a mazlavým povrchem.

Dalším oblíbencem je Monogram Speedy od Louise Vuittona. Nezapomínejte na neošetřené kožené rukojeti a ozdoby, označované jako „vakhetta“. Sběratelé kabelek doporučují několik týdnů slunění kabelky po dobu asi jedné hodiny, aby rukojeti vypadaly bronzově.

Zvířecí kůže, zpravidla pocházející z dobytku, která byla vyrobena, aby byla flexibilní a odolná. Barva kůže je většinou anilinové barvivo, které nasycuje kůži pigmentem a zachovává své krásné přírodní zrno.

Obecné pravidlo: Full Grain kabelky mají tu nejvyšší kvalitu. Nejčastěji je poznáte podle razítka od výrobce, které označuje jeho ověření kvality zrna.

Výjimka k pravidlu Full Grain kabelek: takzvaná kůže Saffiano, vyráběná s použitím patentované metody značky Prada na vyražení korigované zrnité kůže za účelem dosažení jejího výrazného vzoru.

Nubuk je druh Top Grain obroušený tak, aby vznikla krátká vlákna, která dodávají kabelce měkkou a sametovou strukturu. Škrábance jsou velmi dobře viditelné a péče zahrnuje pravidelné čištění dřeně, aby se odstranily nečistoty.

Semiš se často plete s nubukem, ta je však vyrobená ze spodní strany kůže, což vede k delšímu vlasu látky. Snadno obarvené a zmatněné. Ošetření pro semiš jsou stejná, jako pro nubuk.

Jak čistit

 • Obecná zásada je jednoduchá: odstraňte nečistoty čisticím prostředkem, který je vyroben speciálně pro danou kůži
 • Většina značek jako Bally nebo Coach má vlastní čisticí kosmetiku nebo podporují určitou značku, proto se vždy zeptejte v obchodě na tipy a doporučené produkty
 • Nezapomeňte na kovové spony či řetězy – vždy se zeptejte prodavače na péči
 • Každý druhy den otřete každý záhyb na vaší kabelce měkkým suchým hadříkem – netrvá to déle než pár minut a zachováte tak vzhled vaší kožené kabelky

Jak hydratovat

 • Přemýšlejte o hydratování vaší kůže, protože ta se bude v průběhu času vysušovat. Abyste tak zabránili odlupování a vrásnění, vezměte měkký hadřík, prostředek na hydratování a lehce jím potřete kabelku
 • Vyzkoušejte olej z norka, který simuluje a doplňuje přírodní oleje z kůže. Nechte působit 10 minut a poté zbytek vytřete. Důkladně osušte na vzdušném místě
 • Pokud budete hydrataci provádět každý měsíc, bude kůže vypadat stále leskle

Jak se chránit proti nepříznivému počasí

 • Kůže je propustná a nikdy nemůže být zcela vodotěsná, takže se vyhněte tomu, aby se vaše oblíbená Givenchy kabelka nesetkala s deštěm. Nicméně existují včelí vosky a krémy, které fungují jako ochrana proti vodě
 • Důraz na opatrnost: včelí vosk může změnit odstín barvené kůže, proto ji nejprve otestujte na místě, kde by „poškození“ nebylo tak patrné
 • Přirozenější, ale méně účinná alternativa: ochranný sprej, který je prakticky neviditelný na kabelkách

Jak skladovat

 • Uložte tašku do původní krabice a naplňte ji pečícím papírem, nikdy ne novinami
 • Výrobek uchovávejte společně s balíčky silikagelu, aby krabice nebyla vlhká
 • Vyvětrejte kabelku či krabici s kabelkou alespoň jednou za dva týdny, abyste předešli růstu plísní
 • Obměňování je klíčem k úspěchu. Každodenní používání tašky opotřebovává kabelku, takže minimálně každý měsíc měňte kabelky.

Pár tipů nakonec

 • Pokud kabelku omýváte vodou, nechte ji vyschnout přirozeně. Kvůli návalu horkého vzduchu z vysoušeče vlasů se kůže zvrásní a bude doslova prosit o záchranu
 • Pokud vaše taška pouští barvu, vraťte ji dřív, než si jí obarvíte džíny.