Nejlepší průvodce světem švýcarských hodinek, jaký jste kdy četli

aneb Jak vybrat ty nejlepší z nich.

Vždy jste obdivovali lidi, kteří nosili luxusní hodinky například značky Rolex a nyní jste si našetřili nějaké ty peníze? Tak to je nejvyšší čas zainvestovat do kvalitních švýcarských, které vám pomohou splnit tento váš vytoužený sen. Nejde však jen o hodinky samotné, ale nýbrž i o celý příběh, který je spjat s jejich výrobou a prodejem.

Zajímavostí jest fakt, že po švýcarských hodinkách začne většina lidí toužit až po dvacátém roku života. Přeci jen, i přes veškerou snahu marketingových specialistů, nenajdeme mnoho náctiletých, pro které by bylo pořízení švýcarských hodinek lákavé. Prostě člověk musí dozrát, aby dokázal jejich kvalitu plně ocenit.

I přesto, že švýcarské hodinky jsou bezesporu skvostným dílem, tak někoho by taktéž mohly od jejich pořízení odradit vysoké pořizovací náklady. Ovšem máme pro vás v tomto ohledu dobrou zprávu, neboť  jejich cena je opodstatněná tím, že jejich výroba probíhá zejména ve švýcarském pohoří Jura v rukou těch nejšikovnějších mistrů hodinářského řemesla a navíc jejich hodnota ve většině případů po čase značně roste, tudíž jsou i dobrým investičním nástrojem.

Ale proč vlastně nosit tuto klasiku i v dnešní digitální době, kdy máte k dispozici přesný čas na svém mobilu či chytrých hodinkách, kdykoliv, kdy si jen zamanete?

Odpověď je prostá. Nejsou jen nástrojem k zobrazování času, ale taktéž jsou něčím, co ukazuje okolí status a styl jejich nositele. Zároveň při správném zacházení dokáží tikat věčně, zatímco chytré hodinky, díky jejich snadné opotřebovatelnosti a náchylnosti k poškození, nikoliv.

Jsou taktéž často kupovány čerstvě vdanými ženami, jakožto poděkování za svatební prsten.

Historické okénko – Proč zrovna Švýcarsko?

Možná vás ve spojení s luxusními hodinkami napadne otázka, jak se dokázali Švýcaři stát národem, který má ve světě neotřesitelné postavení, a porazit tak hodináře z Londýna, New Yorku nebo Paříže, kteří dlouhou dobu hráli prim? Odpovědí jest dělba a specializace práce, díky níž byli schopní vytvářet mnohem kvalitnější produkty, než tomu bylo do té doby, kdy se o celý proces výroby staral vždy jen jeden člověk.

Prvotní úspěch švýcarských hodinek je připisován zejména geniálnímu zlatníkovi Danielu Jeanrichardovi (1665-1741), který vymyslel v pohoří Jura systém, který nazval établissage. Jedná se právě o jakousi formu dělby práce, ve které se navíc pořádají i workshopy, každý se zaměřením na různou specializaci procesu výroby. Nutno zmínit, že tento systém se zde uchoval dodnes!

Mnoho těchto workshopů bylo vedeno místními zemědělci, kteří když v pohoří Jura začal padat sníh, vyměnili výrobu sýrů za výrobu strojků a jiných součástek do hodinek. Tito farmáři poté vždy na jaře vyrazili do Ženevy, kde své hodinářské výtvory prodávali obchodníkům.

Nedlouho poté tito farmáři zjistili, že mohou vydělat mnohem více peněz tím, když začnou hodinky spojovat se svým jménem a začnou tak budovat svojí značku. A tak se z nich stali výrobci hodinek na plný úvazek. Taktéž začali ještě více spolupracovat mezi sebou a pomohli tak postavit pevné základy tomuto fenoménu zvanému.

La Chaux-de-Fonds je považováno za kolébku švýcarského hodinářství v oblasti pohoří Jura. Jedná se o město položené více než 1000 metrů nad mořem, které leží v údolí známém jakožto „Údolí hodinek“. V tomto často zasněženém údolí najdete v současnosti továrny nejvýznamnějších výrobců, jmenovitě Tissot, TAG Heuer, Breitling, Cartier a mnoha dalších.

Průvodce cenami švýcarských hodinek

Plánujete pořízení některých švýcarských hodinek? V tom případě je dobré si nejprve určit, kolik máte v plánu utratit a co všechno za tyto peníze chcete dostat.

Nákup kvalitních náramkových hodinek by se dal přirovnat k nákupu dovolené či nemovitosti, neboť ať utratíte jakoukoliv částku, nikdy jí litovat nebudete. U švýcarských hodinek toto platí dvojnásob, neboť máte navíc jistotu, že se vám peníze do nich vložené zinvestují.

Pod 15 000 Kč

Zapomeňte na předsudky, protože i méně než 15 000 Kč vám může stačit. Pokud se vám navíc podaří narazit na dobrou slevovou akci, tak si můžete z obchodu odnést i hodinky, které původně stály mnohonásobně více. Za tuto cenu si odnesete kvalitní přístroje se strojkem Quartz, který je poháněn bateriemi. Pokud byste měli zájem o hodinky s mechanickým pohonem (například značek Tissot nebo Hamilton), tak na jejich pořízení si budete muset připravit minimálně o 10 000 Kč více.

Švýcarské hodinky na baterie? Proč by ne, dokonce dosahují přesnějšího měření času než ty s mechanickým pohonem, přičemž se nezpozdí o více než 10 sekund za rok! Což jen potvrzuje platnost slovního spojení – přesný jako švýcarské hodinky.

V této cenové kategorii se doporučujeme porozhlédnout po některých z následujících značek – Bulova, Certina, Tissot či Mondaine, neboť tyto výrobci nabízí za tuto cenu vysokou kvalitu. Nesmíme však opomenout ani japonské značky Seiko nebo Citizen, které se taktéž angažují na poli luxusu.

15 000 – 90 000 Kč

Za tyto peníze se vám již dostane opravdového luxusu a jen těch nejkvalitnějších švýcarských mechanických hodinek. Když to přirovnáme k automobilům, tak na ruce můžete mít v této cenové kategorii již pořádně nadupané Ferrari.

Mechanický strojek je taktéž právě tím, co dělá luxusní hodinky tak jedinečnými a za co si při nákupu nejvíce připlatíte. Ovšem za tuto cenu se vám dostane pohledu na mistrovsky zpracované hodinářské dílo, které je vyladěno do posledních detailů.

Ze značek, které byste v této cenové kategorii měli rozhodně brát v potaz, můžeme jmenovat například Longines, Bell & Ross, Victorinox, Raymond Weil, Nomos Glashütte nebo Tudor.

Do 150 000 Kč

Takováto částka vám bude stačit na pořízení opravdových skvostů, například můžete zainvestovat do pořízení svých prvních horologických hodinek. Stačí se jen neostýchat a zajít za některým z prodejců, který vám mile rád vysvětlí vše, co potřebujete vědět.

Dobrou zprávou pro vás budiž, že se stále více předních výrobců zaměřuje právě na tento typ a tuto cenovou kategorii, a vy tak máte možnost výběru z mnoha variant. Rozhodně však nikdy neuděláte chybu, pokud si zakoupíte jeden z následujících produktů – TAG Heuer Carrera, Omega Seamaster, Tudor Black Bay nebo některý z modelů firmy Breitling.

Více než 150 000 Kč

Zde už přichází na řadu jen ti nejmajetnější sběratelé a investoři, kteří se rádi obklopují luxusem, ale zároveň myslí i na potencionální zhodnocení. V této cenové kategorii máte jistotu, že jsou vyráběny zcela ručně bez použití jakékoliv strojové techniky. I ty nejmenší detaily jsou pouze dílem šikovných rukou hodinářů.

Samotné hodinky jsou výsledkem několikaměsíční práce těch nejkvalifikovanější a nejzručnějších mistrů řemesla. Zejména značky Rolex, Zenith, IWC, Hublot a Jaeger-LeCoultre jsou zárukou toho, že získáte dílo s nadčasovým designem a hodnotou.

Ach to rozhodování..

Pokud už víte, kolik hodláte zainvestovat, tak další důležitou volbu představuje určení si, na jaké příležitosti je budete primárně využívat. Pokud hledáte hodinky primárně na obchodní jednání či jiné pracovní příležitosti, tak je vhodné sáhnout po klasickém designu složeném ze stříbrného ciferníku a černého koženého pásku. Ovšem, pokud sháníte spíše volnočasové, tak doporučujeme vyměnit kožený pásek za kovový a nebát se ani odvážnější barvy.

Dalšími typy, které si můžete pořídit, jsou hodinky chronografické, z kterých si někteří neoprávněně dělají srandu, že slouží jen k odměřování času přípravy vajec naměkko. I když je pravdou, že na tuto činnost jsou možná vhodnější než stopky, které máte v telefonu, neboť ty nemusíte mít vždy a všude k dispozici.

Dále velice oblíbené jsou i potápěčské, u kterých je největší výhodou to, že se o ně nemusíte strachovat ani při opravdu nevlídném počasí.

Zde vám přinášíme krátké shrnutí všech nabízených typů hodinek, včetně tipů na některé konkrétní modely od světoznámých výrobců, které jsou pro danou kategorii aktuálně trendy.

Pro každou příležitost

K tomuto účelu budou nejlépe sloužit hodinky lehce vojenského stylu s černým ciferníkem, jednobarevnými prvky a nejlépe hnědým koženým páskem. Jakožto zdárný příklad můžeme uvést modely Bremont Airco či Tudor Heritage Ranger.

Potápěčské hodinky

Vodotěsnost a zvýšená odolnost jsou u tohoto modelu alfou a omegou jejich úspěchu. Co se týká možností využití, tak v nich se meze nekladou. Můžete si je vzít například na pláž či s nimi na rukou mýt nádobí po obrovské zahradní párty nebo je můžete nosit jen tak, aby pozvedly váš outfit na vyšší level. Za nás můžeme doporučit například model Victorinox INOX Diver.

Hodinky k obleku

Minimalismus nade vše. Pokud hledáte hodinky, které byste si mohli vzít na obchodní jednání či na některou z významných společenských akcí, tak oblekové Longines Flagship nebo Cartier Tank rozhodně představují správnou volbu.

Sportovní hodinky

Jedná se povětšinou o chronografické hodinky, které umožňují stopování časových úseků a jenž jsou nejčastěji prodávány s gumovými či kovovými pásky. Typy Baume & Mercier Clifton Club budiž zářným příkladem toho, jak by sportovní hodinky měly vypadat.

Klasické hodinky

Tyto povětšinou náramkové hodinky patří mezi to nejexkluzivnější, co můžete na trhu se pořídit. Jejich nespornou výhodou je fakt, že mají nadčasový design, který nikdy nevyjde z módy. Mezi modely, které můžeme doporučit, patří Omega Seamaster, Rolex Submariner (mimochodem oboje jsou zároveň i potápěčské), IWC Portugieser či TAG Heuer Carrera.

Světoznámí výrobci švýcarských hodinek

Pokud si koupíte hodinky od uznávaného distributora nebo přímo od jednoho ze světoznámých výrobců, tak rozhodně nikdy neuděláte chybu a budete mít vždy jistotu, že nekoupíte zajíce v pytli. Ale jak se v jejich nabídce zorientovat? Na to neexistuje žádné univerzální pravidlo, neboť plně záleží na tom, jaké očekávání máte, ať už po designové, kvalitativní či cenové stránce. Nejlepší variantu, jak si správně vybrat, představuje to, že si zajdete do nejbližší prodejny jednoho z prodejců a tam si nabízené modely prohlédnete a vyzkoušíte.

My vám alespoň přinášíme seznam těch nejznámějších výrobců švýcarských hodinek, abychom vám částečně pomohli výběr usnadnit.

Tissot

Jeden z velkých a respektovaných hráčů na trhu, patří společně s firmami Rolex a Omega do „miliardářského klubu“, neboť jeho příjmy v minulém roce byly 1,1 miliardy dolarů.

Ať už si o této značce myslíte cokoliv, tak jedno se jim rozhodně upřít nedá – představují cenově dostupnou variantu pro lidi, kteří by si rádi pořídili svoje první švýcarské hodinky. Například vysoce elegantní model Le Locle, zájemci seženou již od necelých 12 tisíc Kč.

Longines

O pár pater výše (co se týče ceny a kvality) než Tissot najdeme společnost Longines. Tato společnost vyrábějící v minulosti konkurovala firmám Omega a Rolex, zejména díky novým a inovativním technologiím, a patřila ke špičce zejména v oblastech chronografických a sportovních hodinek. Taktéž se zaměřovala na vývoj hodinek určených speciálně pro piloty letadel, kterým pomáhala usnadňovat navigaci.

Firma již aktuálně nepatří mezi nejvýznamnější inovátory na trhu (těmi jsou zejména společnosti Breguet a Omega), její přednosti jsou zcela jinde. Dobrá cena a klasický švýcarský design je tím, co dělá tuto hodinářskou společnost tak úspěšnou a známou. Modely z kolekcí Master a Heritage jsou toho dokonalým příkladem.

Omega

Mezi nejznámější nositele této značky patří Cindy Crawfordová, Buzz Aldrin nebo například James Bond. Firma taktéž dodává oficiální časomíry pro olympijské hry či se podílela na jediném velkém výzkumu v oblasti horologického inženýrství během posledních dvou staletí. Prostě svět společnosti Omega je ohromující a flexibilní zároveň.

Co se týče hodinek samotných, tak jejich zakoupením rozhodně chybu neuděláte. Firma se například může honosit modelem Speedmaster Moonwatch, který je jediným na světě schválen NASA, jakožto vhodný na vesmírné lety a jenž patří mezi přístroje obsahující nejvíce chronografů. Další model, který stojí za to představit, jsou potápěčské hodinky Seamaster, které kromě Jamese Bonda používá i britské královské námořnictvo.

Rolex

Firma byla založena roku 1905 Hansem Wilsdorfem. Její název byl opravdu důkladně vybírán, neboť zakladatel si přál najít takový název, který by byl lehce vyslovitelný ve všech jazycích. Sám zakladatel byl taktéž marketingový génius a povedlo se mu rychle rozšířit povědomí o této značce, když například jedny z vodotěsných hodinek (model Oyster) daroval k propagačním účelům plavci, který překonal kanál La Manche, či se s těmito hodinkami objevil na titulní straně proslulého Daily Mail. Model Oyster pak našel svého nástupce v potápěčských hodinkách Submariner, které patří aktuálně k nejpopulárnějším modelům této značky a které oblékal například James Bond v jednom ze svých filmů.

Navzdory všem vnějším okolnostem, Rolex nikdy nebyl na pokraji krachu a to zejména díky tomu, že nabízí super přesné, vysoce spolehlivé mechanické hodinky s nadčasovým designem, příkladem budiž model Cosmograph Daytona. Ale ať už se rozhodnete pro pořízení jakéhokoliv modelu, tak vězte, že neuděláte chybu, neboť Rolexky jsou pravděpodobně nejlepšími na světě a i z investičního hlediska se rozhodně vyplatí, protože jejich hodnota roste rychle a stabilně.