Jak správně kombinovat hodinky pro různé společenské příležitosti

Hodinky jsou pro někoho jen doplňkem, pro někoho důležitým pomocníkem. Ať tak či tak, určitě se vám bude hodit přehled, jak hodinky kombinovat ve chvílích, kdy musíte dodržet nějaký dress code. Držte se zásady, že čím konzervativnější a formálnější událost, tím střídmější musíte být i v případě hodinek. Co se týče například kovových náramků, noste je k neformálním příležitostem, k oblekům a frakům se nehodí. Přečtěte si našeho průvodce, v němž jsme se zaměřili zejména na muže.

Zdroj: Helveti.cz

Black tie doslova přeložené znamená černá kravata. Na takovou příležitost si oblečte smoking, rozhodně ne oblek. Ženy si pro tyto příležitosti oblékají dlouhou večerní toaletu. Co se týče hodinek, buďte umírnění a sáhněte po klasickém stylu s černým řemínkem.

Hodinky značky Bering, zdroj Helveti.

White tie je opět velmi formální záležitost a vyžaduje frak s bílou košilí, vestou i motýlkem. Opět sáhněte po konzervativnějším stylu hodinek – tedy klasický styl a černý řemínek.

Business dress – je vyžadován na obchodních schůzkách. Většinou se kombinuje tmavý konzervativní oblek s klasickým stylem hodinek, můžete v tomhle případě sáhnout i po designu potápěčských hodinek s koženým řemínkem.

Business casual – na tuto příležitost si můžete dovolit již světlejší oblek bez kravaty. Ideální k tomuto stylu jsou hodinky typu chrono nebo pilotky.

Casual – hodinky s kovovým řemínkem jsou pro méně formální příležitosti a to si můžete dopřát právě v případě casual dress code. A co digitální hodinky? Opět záležitost pro neformální události.

Sportovní styl – pro svou fyzickou aktivitu potřebujete adekvátní vybavení a v tomto případě by tradiční hodinky v klasickém provedení neobstály. Řemínek i samotné hodinky včetně strojku musí být odolné a obstát při sportu.

V poslední době jsme si čím dál víc oblíbili hodinky, které nám umožňují propojit telefonní hovory, mají GPS lokátor nebo si je propojíte se svým kalendářem.

A zde je pro shrnutí 5 typů hodinek, které muži většinou vlastní:

Hodinky formální k obleku – klasické hodinky s bílým ciferníkem a černým koženým řemínkem pro formální příležitosti. Většinou ukazují pouze hodiny, minuty, sekundy. Někdy datum.

Potápěčské hodinky – původně byly stvořené jako pracovní hodinky, které zvládnou odolat vysokému tlaku. Potopíte se s nimi minimálně do 100 metrů. Nesnažte se napodobovat Jamese Bonda a nosit hodinky k formálnímu obleku. Bylo by to, jako kdybyste si k obleku vzali na nohy pohorky.

Značka Seiko, oblíbená nejen u potápěčů. Zdroj: Helveti

Chrono a sportovní hodinky – nejsou ideální pro formální příležitost. Zato odolné a vyrobené z nejlepších materiálů. Očekáváme v nich kompasy, GPS, pulzmetry a mnoho dalších funkcí, které využijeme při sportu. Jsou to ty hodinky, které nevyužíváme jen pro zjišťování času.

Hodinky letecké/pilotské – mají jednoduchý design, velký ciferník. Jsou vyrobené, aby byly přesné a snadno čitelné pro piloty, kteří na rukou měli často silné rukávy kožené bundy a rukavice. Jsou v posledních letech velmi oblíbené. Není divu, jejich design je totiž velmi povedený.

Vojenské hodinky – splňují ty nejvyšší standardy pro odolnost. Podstupují ty nejtěžší zátěžové testy jako je třeba střela z automatické zbraně, extrémní tepelné výkyvy či přejíždění vojenským transportérem. Na armádní hodinky se tak jejich majitel může maximálně spolehnout a to za každé situace. Vojenské hodinky často používají unikátní technologie (například Trigalight) a disponují vojenským časem.

Typ vojenských hodinek Traser, zdroj Helveti.

Jaké hodinky vlastníte vy a umíte je zkombinovat pro všechny společenské příležitosti?

Autor: Iva Baltaretu – copywriterka a blogerka, která ráda píše o životě, životním stylu a cestování na ženské magazíny nebo na svůj blog DIY projekty.