Domácí péče o ruce s přírodní kosmetikou

Ruce jsou každodenně vystavovány námaze i povětrnostním vlivům a často se dostávají do kontaktu s vodou a různými chemikáliemi. Protože postrádají podkožní tukovou vrstvu, jsou mimořádně choulostivé a vyžadují svědomitou péči.

Ošetření drsných rukou

Drsné ruce budou opět hladké jako hedvábí po koupeli ve fenyklovém odvaru, který si připravíme nejlépe ráno. Přelijeme 8 polévkových lžic fenyklových semen 300 ml vroucí vody, necháme 10 minut louhovat, pak scedíme a necháme vychladnout. Ruce v tomto odvaru po každém umytí 2 minuty koupáme.

Suchá kůže získá zpět vlhkost s pomocí jogurtovo-vaječného zábalu (aplikujeme jednou týdně): 2 polévkové lžíce jogurtu, 1 polévkovou lžíci tvarohu, 1 vaječný žloutek, 1 polévkovou lžíci medu a 2 polévkové lžíce citronové šťávy smícháme a v asi třímilimetrové vrstvě naneseme na ruce. Po 15 minutách vlažnou vodou smyjeme.

Po této olejovo-medové masáži bude kůže na rukou hebká na pohlazení: 1 čajovou lžičku medu smícháme s 2 čajovými lžičkami mandlového oleje a 2 kapkami rakytníkového oleje a vetřeme do kůže dobře osušených rukou. Necháme působit přes noc (navlékneme bavlněné rukavice) a ráno opláchneme vlažnou vodou.

Hydratační emulzi získáme, když do 100 ml vlažného mléka zamícháme jednu čajovou lžičku medu a šťávu z půlky citronu. Pokožka na rukou se touto emulzí vyčistí.

Jako krém pro každodenní použití se doporučuje tato směs: šťávu ze 2 citronů procedíme jemným plátkem. Čirou šťávu pak smícháme se stejným množstvím mandlového oleje. 2 polévkové lžíce včelího vosku roztavíme ve vodní lázni, přidáme citronovo-mandlový olej a směs mícháme tak dlouho, až vychladne. Dále přidáme 5 kapek citrusového oleje. Krém naplníme do kelímku a uchováme v ledničce (trvanlivost je asi 3 dny).

Tipy pro vlhké ruce

Koupel pro ruce s pískavicí modrou zklidní hyperaktivní potní žlázy. 12 polévkových lžic semen pískavice modré namáčíme 6 hodin ve studené vodě, poté scedíme. Roztok přivedeme k varu a necháme opět vychladnout. Ruce v něm koupáme denně po dobu 15 minut. Koupel by se měla vždy připravovat čerstvá.

Směs z 1 polévkové lžíce citronové šťávy a 1 čajové lžičky alkoholu pomáhá proti vlhkosti rukou, pokud se používá pravidelně.

Potírání rukou zředěným jablečným octem (jeden díl octa na jeden díl vody) redukuje pocení.

Odstraňování skvrn a pachů

Úporné skvrny na rukou, například od nikotinu, se dají odstranit tím, že je drhneme několika kapkami citronové šťávy.

Skvrny na rukou odstraní pasta z 1 čajové lžičky olivového oleje a 1-2 lžiček cukru.

Stejný účinek má pasta z práškového cukru a citronové šťávy.

Nepříjemného pachu se zbavíme ponořením rukou do mléka.

Pach na rukou lze odstranit také třením vlhkou solí nebo kávovou sedlinou.

Pomáhá také, když ruce před krájením cibule nebo česneku namažeme olivovým olejem, aby na nich pak neulpěl.

Abychom na rukou neměli skvrny od ovoce, měli bychom si před krájením nebo vypeckováním ovoce ruce potřít octem.

Ochrana rukou

Ruce si nemyjeme ani v příliš horké, ani v příliš studené vodě, aby se pokožka nedráždila a nevysoušela.

Běžná mýdla narušují přirozený kyselý ochranný plášť pokožky; mnohem šetrnější a tím také vhodnější jsou jemná, pH-neutrální mýdla nebo tekuté mycí roztoky na přírodní bázi.

Po každém umytí je třeba ruce dobře do sucha utřít a nezapomínat přitom na prostory mezi prsty.

Pokaždé, když si umyjeme ruce, ale především před spaním, ruce namažeme hydratačním krémem, který vmasírujeme také do citlivé nehtové kůžičky.

Na domácí práce jsou vhodné poddajné latexové rukavice. Udržují ruce v suchu a zároveň je chrání proti agresivním chemikáliím v prostředcích na údržbu domácnosti.