6 tipů, jak držet pupínky na uzdě a mít své akné pod kontrolou

Každý, kdo se někdy v životě potýkal s akné, ví, jaká je to otrava. Přes pupínek na čele si snažíme načesat vlasy, ten na bradě zalepíme dostatečnou vrstvou make-upu. A i přesto je vidět. Tento článek není zaměřený na léčbu akné, neboť jeho příčin může byt opravdu spousta, od hormonální nerovnováhy až k nesprávnému jídelníčku. Proto Vám sepíšu alespoň zaručené rady, jak akné udržet na uzdě a nenechat ho ničit Vám život!

1.Čištění pleti

Při touze po hezké pleti bez nedokonalostí, je čištění pleti alfou a omegou. Je zcela jasné, že pokud pleť nebudete čistit a necháte póry pod nánosem všech nečistot, nasbíraných za celý den či noc, Vaše pokožka Vás za to rozhodně nepochválí. A dá Vám dost jasně najevo, že takhle teda ne.

Zaměřte se na čištění jak ráno, tak před spaním. Na trhu je spousta přípravků na čištění pleti, od levných po drahé, od gelů, micelárních vod až po čisticí pěny. Je jen na Vás, co si vyberete a co Vám bude vyhovovat.

2. Omezte nezdravé jídlo

Nikdo neříká, že si na jídle musíte ubírat, nebo dokonce držet nějakou „anti-acne“ dietu. Stačí si dát pozor na to, abyste večer u televize nesnědla celou tabulku čokolády, ale třeba jen jednu kostičku. Cukr je velkým nepřítelem akné, a tak se Vaše pleť rozhodně nebude bát, dát Vám to najevo. S jídelníčkem souvisí i následující bod.

3. Pijte více vody

Dehydratace pokožky může být jedním z důvodů, proč se Vám tvoří akné. Taková dehydratace ovšem nemusí mít za následek pouze nehezké pupínky, ale také třeba i takové šupinky. Místo spousty drahých a hutných krémů, které mažeme na obličej, bychom měli dát tělu prostor, hydratovat ho zevnitř. Máme přece takový zázrak, jako je pitná voda z kohoutku, tak proč kupovat za další peníze balené vody či limonády s obsahem cukru, o kterém je psáno výše? Za dostatek hydratace se Vám odmění nejenom pleť, ale i například vlasy nebo nehty.

4. Častěji perte polštáře a ručníky

Polštář, na kterém každou noc spíte, v sobě skrývá spoustu nečistot, které se Vám následně dostávají na pleť. Zhruba osm hodin denně se různě převalujete a dotýkáte se pletí polštáře, a tak na to myslete a dbejte, abyste spala v krásně čistých lůžkovinách.

S tím souvisí i čistý ručník. Je důležité, abyste oddělila ručník na obličej od ručníku na tělo či ruce. Rozhodně si nesušte obličej do ručníku po někom jiném! Zde také dbejte na to, abyste každý den měla čistý ručník.

5. Nesahejte si na obličej

Během dne se Vám na rukou neustále usazují nějaké nečistoty, ty jsou totiž všude kolem nás na předmětech, na které běžně saháme. Tyto nečistoty poté přenášíte na obličej, na který si neustále saháte, nebo si podpíráte bradu u počítače. A pokud zrovna několik pupínků máte a saháte si na ně, infekci si roznášíte i po zbytku obličeje. U tohoto bodu je potřeba zmínit, že pupínky není vhodné mačkat. Vymačkávání pupínků nechte pouze na odbornících, protože Vy sama nemusíte pupínek vymáčknout dostatečně a z toho se může rozjet pořádný zánět v podobě boláku.

6. NE alkoholu a cigaretám

Opět tu neplatí pravidlo, že si nemůžete dát skleničku jednou za čas. Je ale důležité, abyste se vyvarovala přísunu alkoholu denně. Alkohol i cigarety souvisí s životosprávou, která má opravdu velký vliv na stav Vaší pleti. Pokud kouříte, zkuste alespoň snížit počet vykouřených cigaret za den. A pokud nekouříte, ani neholdujete alkoholu, držte se toho, Vaše pleť Vám bude vděčná.

Určitě existuje mnoho dalších způsobů, jak držet své pupínky na uzdě, a tak si každý musíme najít to svoje. V tomto článku máte sepsáno, na co se často zapomíná, a tak utrácíme za drahé přípravky, přitom stačí se pár zlozvykům vyvarovat. Pokud se těchto rad budete držet, třeba i zjistíte, že příčina Vašeho akné byla takhle prostá.