5 olejů k péči o tělo

Zajímáte-li se alespoň trochu o přírodní kosmetiku a alternativy k běžně používaným přípravkům, neměli byste zapomenout do svojí kosmetické výbavy zařadit rostlinné oleje. Přečtěte si o účincích pěti nejčastěji používaných. Všechny oleje se dají zakoupit buď v drogerii nebo v prodejnách zdravé výživy. Při nákupu čtěte etikety, zaměřte se na kvalitu výrobku. Oleje se dají koupit v bio kvalitě i s různými úpravami. Obecně platí jedno pravidlo. Čím menším množstvím úprav výrobek prošel, tím silnější jsou jeho účinky. Vyzkoušejte co, a na které části těla vyhovuje vám a zkuste chemií nabyté přípravky z drogerií nahradit těmito rostlinnými oleji.

Kokosový olej

Ačkoliv se kokosový olej na pultech prodejen se zdravou výživou objevil poměrně nedávno, o jeho širokém využití ví hodně lidí. Přesto si stručně zopakujme, kde všude můžeme „kokosák“ v kosmetice využít.

 • Péče o pokožku

Kokosový olej nahradí tělové mléko i krémy na obličej. Pokožku kokosovým olejem mažeme nejlépe po sprchování, kdy je vlhká a nahřátá, čímž podpoříme vstřebávání vyživujících látek. Můžeme ho také využít po holení nebo přímo při něm. Hydratační účinek oleje nám pomůže v péči o suchou kůži na loktech, kolenech a chodidlech. Využít ho můžeme i k péči o jizvy nebo jiné poruchy kůže.

 • Odličování

Kokosový olej spolehlivě odlíčí i voděodolný makeup. Na odličování očí ho používáme stejně jako normální odličovač.

 • Péče o vlasy

Při pravidelném využívání reguluje vypádávání vlasů, dodává jim lesk, pečuje o roztřepené konečky i o vlasovou pokožku. Olej nanášíme na vlasy buď před mytím nebo po mytí. Před mytím použijeme větší množství oleje, který vmasírujeme do pokožky i vlasů po celé jejich délce a nechám působit, nejlépe přes noc. Po mytí použijeme pouze pár kapek oleje, které naneseme rovnoměrně do délky vlasů.

 • Antioxidační účinky

Díky svým antioxidačním účinkům je kokosový olej vhodný k léčbě bakteriálních i kvasinkových kožních infekcí. Užíváme ho vnitřně i k vnějšímu potírání postižených míst.

 • Masážní olej
 • Lubrikační gel
 • Péče o pokožku po opalování

Zklidňuje spálenou pokožku a díky antioxidantům snižuje nebezpečí působení volných radikálů na pokožku.

 • Balzám na rty
 • Bělení zubů

Jednou denně místo zubní pasty použijte kokosový olej. Nikdy takto použitý olej nepolykejte, vždy ho vyplivněte. Kromě bělení zubů do sebe totiž vstřebává toxické látky z ústní dutiny.

Olivový olej

V kuchyni ho máme skoro všichni. Je vhodný do zeleninových salátů a studené kuchyně. Má ale blahodárné účinky i na naše tělo při vnějším použití.

 • Péče o pokožku po opalování

Stejně jako kokosový olej, i olivový olej má zklidňující účinky na podrážděnou pokožku, proto je vhodné ho využít místo mléka po opalování.

 • Čištění pleti

Olivový olej je vhodný na čištění pleti. Lžíce oleje smíchaná s trochou šťávy z citronu nám poslouží místo pleťového mýdla.

 • Péče o vlasy

Olivový olej používáme jako zábal před mytím vlasů. Má větší mastící účinek než kokosový olej, proto ho nanášíme pouze do konečků vlasů.

 • Péče o ústní dutinu

Při pravidelném využívání olivového oleje k masáži dásní dosáhneme jejich zpevnění a posílení. Olej taktéž bělí zuby.

Kokosový a olivový olej jsou nejlépe dostupné a nejčastěji používané rostlinné oleje. Mezi další oleje vhodné k péči o tělo patří konopný, sezamový a lněný olej.

Konopný olej

Ačkoliv konopný olej má nejvíce účinků na naše tělo při jeho konzumaci, pečuje stejně jako ostatní oleje i o vlasy a pokožku. Je vhodné ho s výše uvedenými oleji střídat. Velmi dobře zvlhčuje suchá místa na kůži. Zabraňuje také jejímu stárnutí, díky antioxidantům, které obsahuje ve velkém množství.

Sezamový olej

Sezamový olej pokožku čistí a dodává jí mladistvý vzhled. Dobře působí proti striím i stařeckým skvrnám. Je to nejvhodnější olej k ošetření pokožky postižené ekzémy nebo lupénkou. Stejně jako ostatní oleje, i sezamový můžeme použít na zábaly pro zlepšení kvality vlasů. Dobře působí při regeneracipopálenin.

Lněný olej

Lněný olej je vhodný k péči o pleť postiženou akné. Hojí poranění kůže a popáleniny. Má příznivé účinky na vlasy a zabraňuje jejich vypadávání. Podporuje také zvýšení elasticity kůže.