Nejlepší způsoby, jak se zbavit mastných vlasů

Vlasy jsou korunou krásy každé ženy a muži ani netuší, kolik úsilí, slz a vzteklých výlevů je příprava svůdné hřívy stála. Snad neexistuje jediná žena, která by s vlasy neměla problém. Jedním z diskutovaných témat jsou mastící se vlasy, ty ženy probírají v nejrůznějších diskuzích, u kafe s kamarádkou, v kanceláři se šéfkou…tak co na ně vlastně platí? Věřte, že ani ze záchrany Lociky by nebylo nic, kdyby slavná princezna měla svou hřívu nevzhledně mastnou – to by je ven z okénka věže nejspíš ani princi nespustila.

Hledejte příčinu

Jako správný detektiv vyšetřující vraždu hledá motiv, vy najděte příčinu svých neustále mastných vlasů. A asi vás nepotěšíme, když řekneme, že příčin může být hned několik a to:

Hormonální nerovnováha

Ach ty hormony, zejména (avšak ne jenom) v období dospívání s nimi mají dívky tolik trápení. A právě nesrovnané hormony mohou na ženské krásy způsobit velkou paseku, krom mastící se a aknózní pleti se přidají i mastící se vlasy. Pokud si myslíte, že i za vaši mastnou hřívou stojí vzbouřené hormony, máte jen omezený výběr řešení. Hormony můžete zkrotit hormonální léčbou (antikoncepcí s příznivými účinky na aknózní pleť a mastící se vlasy) nebo zkrátka a dobře počkáte, až toto období zmizí (mezitím můžete vyzkoušet nejrůznější přípravky na mastící se vlasy, kterých je na trhu spousta).

Špatná úprava vlasů

Za mastící se vlasy mnohdy může jen špatně zvolený šampón nebo postup při mytí hlavy. Pro krásné, lesklé a nemastící se vlasy doporučujeme výběr šampónů na přírodní bázi, bez silikonů a s nízkým pH. Víte, že vlasy byste si správně měli umýt na dvakrát? Ano! Při prvním mytí vlasy zbavíte povrchových nečistot – prachu, smogu a podobně, při druhém umytí nechte přípravek na vlasech působit déle, teprve až napodruhé mají očištěné vlasy možnost vzít si z přípravku potřebné živiny. Vlasy se po umytí doporučují i vyfoukat, aby jejich vlhkost nenarušila pH vlasové pokožky. Za mastné vlasy může i přemíra vlasových přípravků, které pokožku narušují (lak na vlasy, gel, těžká tonika, časté barvení nevhodnými barvami a podobně).

Zlozvyk

Za rychle mastící se vlasy mohou i vaše zlozvyky. Že si i vy do vlasů saháte častěji, než byste měly?Chápeme, při flirtování a všemožném upravování to jinak ani nejde, ale doporučujeme tento zlozvyk omezit pouze na ty nejnutnější případy. Při sportu a domácích pracích doporučujeme vlasy svázat do gumičky (méně se mastí).

Vyhlaste válku svým mastným vlasům!

Nemusíte být zrovna generálem v druhé světové válce, abyste svým mastícím se vlasům vyhlásily válku. Stačí zaskočit do lékárny, do drogerie nebo využít bylinky a babské rady. Doporučujeme:

Speciální přípravky zaměřené na mastící se vlasy

Samozřejmě, že pokud řešíte problém s mastnými vlasy, nesáhnete po přípravku zajišťující objem. V lékárně i drogerii se doporučujeme zaměřit na speciální řady vlasových přípravků, které řeší zrovna tento problém. Tyto šampóny, tonika a kondicionéry  mají nízké pH a jsou bez silikonů. Setkat se můžete především s přípravky obsahující extrakt citrónu, kopřivy, břízy nebo Tea Tree oleje.

Suché šampóny

V poslední době, zejména s uspěchanou dobou obliba suchých šampónů stoupá. Ženy by si však měly uvědomit, že zdravé vlasy = čisté a ošetřené vlasy, ne vlasy v pudrovém zábalu. I přesto však může být suchý šampón velkým pomocníkem v době, kdy si nemůžete nebo nestíháte umýt hlavu. Funguje na principu prášku, který nastříkáte do vlasů, a který vsaje veškerou mastnotu. Nutno podotknout, že onen prášek musíte z vlasů pořádně vyčesat.

Bylinky a babské rady

Samozřejmě, že na druhé straně přípravků z lékárny a drogerie stojí i čistě přírodní pomocníci. Na mastné vlasy pomáhají odvary z kopřiv, roztok vody a citrónu, odvar z heřmánku, máty nebo roztok s Tea Tree olejem, kterými umyté vlasy přelijete. Citrónovou šťávu můžete zkusit rovnou vetřít do mastné pokožky vlasů. Babské rady zase doporučují kefírový vlasový zábal nebo roztok z cibule, který na vlasy aplikujete.

Správná životospráva

Protože za mastícími se vlasy může stát i špatná životospráva, je dobré ji upravit. Do svého jídelníčku dosaďte více vitamínů a minerálů, dodržujte pitný režim a hodně se hýbejte. Naopak omezte sladkosti a smažené pokrmy.

Nejspíš se můžeme jen dohadovat, co za slavnou a tolik otřepávanou hřívou princezny Lociky stálo, naprosto jistě však víme, co můžete pro své vlásky udělat dnes vy –  zjistit příčiny časté mastnoty a poté zvolit tu nejlepší péči!