Jak a kdy používat sponu na kravatu

Spona na kravatu je doplňkem, který slouží k upevnění kravaty na přední straně košile a udržuje ji na svém místě. Je to jednoduchý a klasický kousek oblečení, který při správném nošení dodává vašemu vzhledu jiskru a eleganci. Pokračujte ve čtení a zjistěte, jak tento nadčasový doplněk pracuje.

Metoda 1: Výběr správné spony

Přiložte sponu k outfitu.

Kovová spona ve stříbrném nebo zlatém provedení je obvykle stylová a bezpečná volba. Můžete se rozhodnout pro barevnou, vzorovanou nebo ozdobnou sponu, která může vyšperkovat váš vzhled. Zvažte, jak by mohla spona ovlivnit váš outfit – vzorovaná spona může učinit obyčejný oblek jedinečným, zatímco jednoduchá kovová spona může být příliš výrazná.

Pokuste se sladit sponu s dalšími kovovými doplňky vašeho oblečení – hodinky, manžetové knoflíčky, spona na opasek.

Pokud na sobě nemáte žádný kov, který by ladil, jděte do stříbra. Stříbro ladí se všemi obleky a pletí.

Mějte na paměti také příležitost, na kterou se chystáte jít. Křiklavá kravatová spona totiž není moc vhodná pro smutné události, jako např. pohřeb.

Kravatové spony by se neměly nosit s vestou, kabátem nebo knoflíčkovými vestami. Tyto oděvy totiž už kravatu na svém místě drží, čímž se spona stává přebytečnou.

Zvolte si typ spony podle hmotnosti a šíře kravaty.

Spona zajistí, že vše zůstane na svém místě, ale může způsobit vrásnění na úzké či lehké kravatě a nemusí být na připnutá ke košili. Místo toho se rozhodněte pro spodní sponu, aby vaše úzká kravata zůstala hladká a plochá. S širšími a těžšími kravatami bude spolupracovat většina spon.

Vyberte si sponu, která je do ½ nebo do ¾ šířky vaší kravaty.

Nikdy nepoužívejte sponu, která je delší než šířka vaší kravaty, to je považováno za módní faux-pas. To je jediné opravdové pravidlo, pokud jde o zdokonalování vaší kravaty.

Zkuste držet sponu kravaty u třetího nebo čtvrtého knoflíku košile. Pokud vypadá příliš dlouhá, potřebujete jinou sponu.

Pro retro vzhled použijte sponu, která bude mít přesnou délku jako šířka kravaty, ne však delší.

Metoda 2: Správné nošení spony

Otevřete sponu a vložte do ní přední i zadní část kravaty spolu s lemem košile. Všechny tři věci by měly být vloženy do spony dohromady.

Ujistěte se, že kravata je skutečně upevněna na košili. Účelem kravatové spony je udržet kravatu bezpečně na svém místě, takže jestliže není upevněna a klouže skrz sponu, kravata vám bude stále překážet v cestě.

Připněte kravatu mezi třetím a čtvrtým knoflíkem košile nebo kolem středu dna hrudní kosti.

Umístění je dalším „pravidlem“ nošení kravatové spony – příliš vysoko učiní kravatu neúčinnou (kravata se bude stále pohybovat kolem, nebo může spadnout, když se nakloníte dopředu), příliš nízká vypadá ošklivě nebo skryje sponu za bundou.

Při nastavování kravatové spony se ujistěte, že je nepřipnutá, aby nedošlo k roztažení nebo poškození materiálu kravaty a košile.

Zkontrolujte, zda je kravatová spona kolmá ke kravatě. Měla by být vždy vodorovně, nikoliv šikmo nahoru nebo dolů.

Pokud je to nutné, upravte kravatu tak, aby ležela naplocho proti košili, aniž by došlo k jejímu zvrásnění.

Zdokonalte svůj celkový outfit tím, že povytáhnete horní část kravaty.

Vezměte horní polovinu kravaty a trochu ji vytahujte tak, aby nebyla pevně přitisknuta k hrudníku. Měla by se mírně nafouknout. To dodá vašemu vzhledu určitou hloubku a osobnost a může to způsobit i to, že se kravat bude méně zužovat.