5 hlavních trendů pro pánské plavky

Porozumět módním trendům v každodenním oblékání je samo o sobě obtížné – a vybrat správné plavky ještě těžší. Vždyť na centimetr čtvereční musí vyjádřit více než jakýkoli jiný oděv. Přitom povýšit pánské plavky na prvotřídní outfit není tak snadné, jak by se zdálo. Pokud je každá ulice přehlídkovým molem, pláž se stává minovým polem!

Pánové, abychom vám pobyt u vody usnadnili, přichystali jsme na toto léto pět módních tipů. Ať víte, co kupovat. Takže ve zkratce:

Muž akce

Vzhled inspirovaný vojenskou tematikou je jedním z nejrozšířenějších trendů posledních desetiletí. Nyní je opět tu a bere pláže útokem. Pokud se bez svršku cítíte trochu nesví, armádní look vám přidá na drsné mužnosti.

„Máte nohy jako tyčky? Pak jsou army šortky skvělou volbou,“ říká Sarah Gilfillan, osobní stylistka a zakladatelka Sartoria Lab, oděvní poradenské služby pro muže, kteří chtějí vypadat dobře. „Nerovnoměrný vzor přidá potřebnou šírku a objem nohou tím, že je opticky zvýrazní.“ Neplýtvejte ale látkou, varuje Gilfillan. „Ujistěte se, že dolní část nohaviček příliš neodstává, což by přílišnou štíhlost partií ještě zvýraznilo, raději volte užší střih.“

Pokud jde o délku, šortky by měly končit nejníže v půli stehen. Nejste surfaři, ale muži akce! Správnou volbu představují i jednobarevné khaki šortky, zejména pak pro ty, které vojenský vzor příliš nezaujal. Mohou být delší, ale nikdy ne pod kolena. A ani tady nezapomínejte na těsný střih.

Bílé pruhy

Volba šortek inspirovaných námořní módou je tím nejsnazším způsobem, jak se naladit na pařížskou vlnu. Což ovšem neznamená, že vytáhnete plavky ze své cesty do Nice před deseti lety a máte vyhráno. Letošní mořský look dává bretaňským pruhům novou podobu: ať už jsou nakloněné, skládané, vrstvené nebo vícebarevné, jejich linie vyzařují francouzskou bezstarostnost a šarm.

„Bílé pruhované šortky jsou oficiálně trendy oblečení letošní sezóny,“ říká Holly Blake, stylistka módního studia River Island. „Módní jsou zejména plavky s širokými svislými pruhy, které snadno spárujete se základním trikem, plážovými žabkami či letními espadrilkami, čímž dokreslíte celkově uvolněný vzhled.“

Široké pruhy se nehodí jen na vypracovaná těla: budou působit úžasně zkrátka na každém. Pokud jste příliš tencí, horizontální pruhy vám přidají na šířce. Pokud v některých partiích překypujete, svislé pruhy vás opticky zeštíhlí.

Síla květin

Vnímání botanických motivů jako typicky ženských je dávno pryč. Pro současné muže jsou každodenní samozřejmostí. A není lepší příležitost přesvědčit se o tom, než je přibalit s sebou na dovolenou.

Květinová košile nošená pod letním oblekem vnese trochu oživení do jinak usedlého vzhledu. „Nejlepšího výsledku docílíte sladěním velikosti květů se svými proporcemi. Máte-li menší hrudník, volte menší květy. Jste-li širší, můžete si dovolit větší vzor,“ objasňuje Gilfillan.

„Jestli se vzorování trochu bojíte, květy nabízejí nejsnazší způsob, jak se odvázat. Nosíváte jednobarevné oblečení? Pak je květinový motiv správná volba, která šatník oživí. Navíc si nemusíte lámat hlavu tím, čím oděv doplnit.“

Havajské vzory a tropické listy jsou skvělé jako krmivo pro Instagram, nicméně – jste-li bledí, foťte se před tmavým pozadím. Nebudete vypadat jako vybledlí. A naopak, jsou-li vaše odstíny tmavší, volte pozadí světlejší. Docílíte žádoucího kontrastu.

Párty blokovky

Nejlépe uděláte, když se vyhnete souboji motivů. Obzvláště tehdy, fotíte-li se s přáteli. Jednobarevné blokovky na snímcích nejenže rychle nestárnou, navíc je pravděpodobné, že vyberete odstín, který vám zalichotí více než mnohobarevný vzor.

„Jen se ujistěte, že zvolená barva skutečně lahodí tónu vaší pleti, v opačném případě budete ztraceni,“ říká stylista celebrit Alex Longmore a dodává: „Za každou cenu se vyhněte černé, protože na slunci zkrátka nefunguje. Černá v případě plavek nic nemaskuje. Zkrátka proto, že vystavujete příliš mnoho holé kůže.“

Pokud máte nedostatek vitaminu D a nestihli jste se nastříkat samoopalovacím krémem, sáhněte po tmavě zelené, burgundské nebo po námořnických odstínech. Dobře jdou ke světlé pleti. Jestli jste ale tmavší, vyberte něco živějšího. Odstíny kobaltové modré, limetkové zelené nebo sluneční žluté poskytnou ten správný kontrast. Zvýrazní jak opálení, tak samotné plavky. Poslední možností je Baywatch styl s červenými šortkami. Ovšem pozor, abyste nemuseli někoho zachraňovat z vln.

Stará škola

Retro sportovní oblečení je nyní stejně trendy jako před lety a do módy přicházejí nostalgické šortky. Návrháři pro tuto sezónu vybrali kousky ze staré školy a vylepšili je. Nebudete tak vypadat jako někdejší tělocvikář na lekci plavání.

„Musíte si udržet jednotný vzhled, nahoře i dole. Zkuste nasadit odpovídající retro sluneční brýle,“ radí Longmore, a s nadsázkou pokračuje: „Vezměte si inspiraci z Jamese Bonda: uměl nosit retro šortky zatraceně dobře.“

Nejčastěji vídáme retrem inspirované šortky v A-liniovém tvaru s volnými nohavičkami. I když je to lichotivý střih, který vás opticky vyváží – zejména pokud jste širší v ramenou, nechává také dost volného prostoru pro, ehm, pohyb. Takže než ulehnete na lehátko, ujistěte se, že jste stylově sladění a nevypadáte jako z cirkusu.