Hladká pokožka bez hrbolků, pevnější křivky, prostě postava, kterou lze bez obav vystavit na pláži… Každá žena po ní touží. Nic není zadarmo, ale pokud se budete držet našich rad, můžete se celulitidy zbavit nebo ji výrazně minimalizovat.
Co je to celulitida?
V 90 procentech postihuje celulitida ženy, muži jsou až na výjimky ušetřeni, což je dané jejich odlišnou strukturou pokožky. Navzdory všem mýtům není celulitida spojená jen s nadváhou či obezitou, stejně tak se může týkat různých věkových kategorií. Většinou se v podobě důlků a hrbolků objevuje na vnější straně stehen, bocích, zadečku, často i na břiše a může být i na pažích. Vzniká zvětšením objemu podkožních tukových buněk, které jsou vytlačovány proti proti povrchu kůže, a vytváří tak na ní nevzhledné hrbolky a důlky. Rozhodně však nejde jen o kosmetický problém – v postiženém místě se pokožka hůře prokrvuje, vazivo ztrácí na elasticitě, a pokud se včas nezasáhne, může přerůst v nepříjemné viditelné poškození struktury podkoží, kterého se lze jen těžko zbavit. A zatímco příčin vzniku celulitidy je více (genetické dispozice, hormonální změny, přetížení lymfatického systému či nezdravý životní styl aj.), řešení, jak jí předcházet a eliminovat, je jediné: kombinace zdravé životosprávy, pravidelného pohybu a vhodné péče o pokožku. Poradíme vám, jak na to!
Proti pomerančové kůži jídlem
Základem boje proti celulitidě je správný jídelníček. Zkrátka, chcete-li mít v těle zdravé buňky, musíte je kvalitně živit. Vhodná je strava bohatá na bílkoviny, esenciální mastné kyseliny, vitaminy, minerály a antioxidanty, která podporuje tvorbu kolagenu, pozitivně ovlivňuje růst a obnovu tkání a napomáhá zpevňovat buňky. V praxi to znamená konzumovat dostatek čerstvého ovoce a zeleniny, luštěnin, tvarohu, ryb a ořechů. Zároveň to chce omezit příjem soli, která zadržuje v těle vodu, a jednoduchých cukrů, které buňky oslabují a přispívají k poškození elastinových a kolagenových vláken.
Přísné diety nepomohou
Ty vás celulitidy nezbaví, spíš naopak. Po rychlém zhubnutí bývají totiž hrbolky paradoxně ještě výraznější. Namísto hladovění vsaďte na pravidelný režim a naučte se jíst 5 až 6 zdravých a vyvážených jídel denně. Občasný prohřešek v podobě čokolády řešit nemusíte, ale snažte se dodržovat zásady zdravého jídelníčku napořád, koneckonců prospěje vám to v mnoha ohledech. Spíš než různé nesmyslné diety si jednou za čas naordinujte očistnou kúru a na pomoc si přizvěte bylinky či doplňky stravy.
Zásobujte tělo tekutinami
Voda je přirozenou součástí těla a každé tělesné buňky, bez ní zkrátka nic nefunguje tak, jak má. Podílí se na metabolismu buněk a těla, dopravě živin a na vyplavování odpadních látek z organismu, navíc dodává energii a vyrovnává tlak. Odborníci doporučují vypít minimálně 2 litry tekutin, při horkém počasí samozřejmě více. Nejlepší je úplně čistá neperlivá voda, pokud vám vyloženě nechutná, přidejte do ní citronovou šťávu. A nezapomeňte, že káva a jiné kofeinové nápoje se do pitného režimu nepočítají!
Pravidelně se hýbejte
K boji proti celulitidě neodmyslitelně patří pohyb! A rozhodně nemusí třikrát týdně zamířit do posilovny, mnohdy stačí i maličkosti. Tak třeba místo toho, abyste jezdila výtahem, choďte po schodech, autem jezděte jen v nevyhnutelných případech a po cestě z práce vystupte o zastávku dřív a zbytek dojděte. Pokud si najdete čas na pravidelné, alespoň čtyřkilometrové procházky v přírodě obden, tím lépe.
Dopřejte si extra péči
Pořiďte si speciální přípravek proti celulitidě. Zázraky sice neumí a sám o sobě není spasitelný, nicméně spolu s dalšími kroky přispěje k tomu, aby byla pokožka pevnější a hladší a celulitida méně viditelná. Musí se však správně používat! Ideální je ošetřit jím pokožku dvakrát denně, z toho alespoň jednou po sprše či koupeli, kdy jsou póry otevřené a pokožka lépe absorbuje účinné látky. Nanášejte ho v dostatečném množství, rozhodně s ním nešetřete, to by pak nebyl dostatečně účinný. Do pokožky ho vmasírujte lehkými krouživými pohyby, podpoříte tím krevní oběh.
Na co si dát pozor
Sedíte celý den u počítače a ještě křížíte nohy? Tím bráníte proudění lymfy a podporujete tvorbu pomerančové kůže. A navíc trápíte svá záda! Zkuste proto eliminovat sezení s nohou přes nohu a každou hodinu se lehce protáhněte.
Zbytečně se stresujete? Pozor na to! Hormon kortizol, který se vyplavuje do krve, když je organismus ve stresu, podporuje ukládání tukových buněk. A to primárně do oblasti bříška, stehen a zadečku, tedy partií, které jsou nejvíce ohroženy celulitidou.
Využijte profesionální ošetření
Anticelulitidní program, zvlášť je-li pomerančová kůže již úporná, je ideální doplnit ošetřením ve specializovaných salonech nebo na klinikách estetické medicíny.
Vacupress
Pomocí přístroje se vyvíjí na postižené partie podtlak a přístroj současně provádí jemnou masáž tkání. To zlepší proudění krve a tím i kyslíku v ošetřované oblasti. Tkáně se uvolní a pokožka je hladká a tonizovaná. Vhodné je tuto podtlakovou masáž kombinovat s lymfodrenáží.
Lymfodrenáž
Dochází při ní k uvolnění lymfatických cest a uzlin, které bývají přetíženy toxickými látkami. Výsledkem této zátěže je nejen hromadění toxinů v těle, ale i ukládání tukových buněk, otoky a celková únava. Lymfatická masáž rozproudí metabolismus, pomerančové dolíčky se vyrovnají a vy se budete cítit příjemně.
Mezoterapie
Pomocí vpichů jemné kanyly nebo pomocí speciálního dermálního válečku se na pokožce vytvoří mělké kanálky, přes které prostupuje emulze s vitaminy, proteiny, kyselinou hyaluronovou a další ozdravné látky. Vpichy samotné stimulují produkci nového kolagenu a elastinu, zatímco složení emulze působí na pokožku, regeneruje ji a hydratuje.
Ošetření laserem
Od pomerančové kůže rychle a výrazně ulehčí i laserové ošetření. Pomocí laseru se zahřívá podkoží, kdy se současně aktivuje tvorba kolagenových a elastinových vláken a dochází ke zpevnění a obnově struktury pokožky.