Domácí manikúra

Mají-li ruce a nehty dobře vypadat, je třeba manikúru provádět každý týden. K tomu budete potřebovat: vatu, nůžky na nehty, kartáček na nehty, smirkový pilníček, krém na nehtové lůžko, krém na ruce, manikérský nožík-škrabku, kovový odsunovač nebo mandlové dřívko na odsunutí kůžičky, leštící pilník a případně mastný odlakovač. Pracujte při dobrém osvětlení.

Začněte odstraněním starého laku na nehty. Použijte nejlépe bezacetonový nebo regenerační odlakovač a vatovým tamponkem setřete lak směrem od lůžka nehtu ke špičce.

Ruce si důkladně umyjte v teplé vodě. Nemáčejte je příliš dlouho. Jemně osušte měkkým ručníkem a nehty a lůžka namasírujte krémem na nehtové lůžko.

Mandlovým dřívkem namočeným v krému pro nehtové lůžko odsuňte kůžičku; tím se podporuje růst nehtů. Dbejte, aby nástroj nezajel příliš hluboko do lůžka a nehet nepoškodil.

Nečistotu pod nehty vyčistěte opatrně manikérským nožíkem obaleným vatou. Umyjte ruce, aby se odstranil přebytečný krém, a vydrhněte nehty kartáčkem. Opět ruce jemně osušte.

Lešticím pilníkem uhlaďte nehty pohyby v jednom směru. Upravte tvar nehtů smirkovým pilníčkem a to vždy pouze jedním směrem, na každé straně ke středu nehtu. Pilování oběma směry způsobuje štěpení nehtů.

Přejeďte nehty po kousku látky a zjistěte, zda jsou hladké. Nerovnosti uhlaďte jemnou stranou smirkového pilníčku.

Upravený vzhled nehtu podtrhněte speciální bílou tužkou. Navlhčenou špičkou jemně podkreslete přečnívající části nehtu.

Ruce natřete speciálním krémem; kromě toho používejte krém alespoň dvakrát denně, aby se pokožka na rukou nevysušovala.

Lakování nehtů

Nehty otřete odlakovačem, ruce opláchněte a osušte. Položte ruku na ručník prostřený na stole. Druhou rukou naneste na malíček tenkou vrstvu podkladového laku. Lakujte nepřerušovaně, aby nevznikaly bubliny, a přetáhněte přes hranu nehtu, čímž zabráníte předčasnému olupování laku.

Naneste lak na střed nehtu směrem od lůžka ke špičce a pak rozetřete do obou stran. Štětcem odstraňte přebytečný lak. Stejně postupujte u dalších nehtů.

Nechte lak zaschnout a stejným postupem naneste dvě slabé vrstvy barevného laku. Před druhým lakováním nechte první vrstvu zaschnout. Případné šmouhy odstraňte vatovou tyčinkou nebo jemným ubrouskem namočeným v odlakovači, ve specializovaných prodejnách kosmetiky koupíte i korekční odlakovací tužky.

Po zaschnutí druhé barevné vrstvy naneste vrchní vrstvu bezbarvého laku po celém nehtu a pod špičkou. Než začnete něco dělat, nechte lak dokonale zaschnout. Pokud spěcháte, použijte rychleschnoucí lak nebo urychlovač schnutí.

Jak se zbavit obtíží s nehty

Nehty nám neustále rostou a pokud je nestříháme, třepí se a lámou. Většinou je s nehty jen málo obtíží, ale přesto se mohou objevit.

Zčernalý nehet

Skřípnutí nehtu, například ve dveřích, vede ke krvácení pod nehtem. Krevní sraženina pak způsobí, že nehet zčerná. Zbarvení většinou postupně mizí s tím, jak poraněný nehet odrůstá. Pokud je krvácení silné, může se nehet úplně odloupnout, Někdy je třeba požádat lékaře, aby poraněný nehet odborně odstranil.

Křehké nehty

Špatný zdravotní stav nebo nesprávná strava může vést k popraskání a odlamování nehtů. Pokud si myslíte, že příčinou vašich obtíží je nesprávná strava, zařaďte do jídelníčku více masa, ryb, čerstvého ovoce a zeleniny. Také suché nehty bývají obvykle křehké. V takovém případě si v lékárně kupte výživný krém na nehty a nehty jím ošetřujte vždy ráno a večer. Dokud se stav nezlepší, stříhejte si nehty nakrátko.

Uvolněné nehty

Dlouhodobé používání zpevňovacích laků na nehty obsahujících formaldehyd může vést k uvolňování nehtů. Tkáň pod nehty se zanítí a změní barvu. Toto onemocnění se hojí jen pomalu, pomáhá však, když si budete nehty stříhat nakrátko. Uvolňování nehtů však může být důsledkem některých kožních nemocí, například plísně nebo ekzému: vyhledejte lékařskou pomoc.

Zvrásněné nehty

Podélné rýhy na nehtech se tvoří v důsledku malého poranění nebo cysty v kůžičce pod nehtem. Rýhy se mohou otevírat, což je bolestivé, a navíc hrozí nebezpečí infekce. Pokud se objeví cysta nebo pokud se prst zanítí, navštivte lékaře. Jinak si nehty čistěte a odlomené části nehtů ihned odstřihujte.

Mělké nevýrazné rýhy lze odstranit podkladovým lakem na nehty.

Nehty s důlky

Objeví-li se na nehtu tu a tam nějaký důlek, nejde o nic výjimečného. Vzhled nehtů však můžete zlepšit používáním přípravku na nehty obsahujícího glycerin a kyselinu boritou. Kupte si tyto dvě látky v lékárně a smíchejte je v poměru doporučeném lékárníkem. Dokud důlky nezmizí, nepoužívejte lak na nehty ani odlakovač.

Bílé skvrnky

Některým lidem se na nehtech zničehonic objevují malé bílé skvrnky, které někdy bývají důsledkem malého poranění kůžičky pod nehtem. Skvrnky jsou naprosto neškodné a postupně odrostou.

Zažloutlé nehty

Zažloutnutí nehtů bývá někdy způsobeno lakem na nehty, zvláště pokud nepoužíváte podkladový lak. Skvrny mizí s tím, jak nehet odrůstá.

Odlupující se nehty

Časté namáčení rukou v roztocích detergentů nebo v mýdlové vodě způsobuje odlupování horních vrstev nehtu. Při mytí nádobí a při praní používejte gumové rukavice a kolem nehtů si každý den vtírejte krém na nehty.