Pokud patříte mezi kreativní jedince, vydělávejte peníze prodáváním svých výtvorů ve fotobankách. Jestli nevíte co jsou fotobanky, tak jsou to internetové portály, na kterých grafici prodávají své práce a klienti si je pak kupují na své weby, reklamu a jiné druhy marketingu. Samozřejmě že si fotobanka nechává provizi, ale vám odpadnou starosti s prodejem a vše je řešeno automaticky. Výdělek za jednu grafickou práci není velký, ale můžete ji prodávat znovu a znovu. Sice bude chvíli trvat, než si nějaké peníze vyděláte, ale pokud to budete myslet vážně a budete vytvářet jeden obrázek za druhým, vyděláte si peníze, o kterých se vám ani nesnilo.
Než začnete vytvářet
V první řadě si musíte uvědomit, že tato metoda vydělávání je ze začátku velmi pomalá a musíte umět ovládat na dobré úrovni grafické programy. V žádném případě to nefunguje tak, že nahrajete pár obrázků a začnou se vám sypat peníze. V takovém případě to ani nezkoušejte. Každá práce vyžaduje určité úsilí a trpělivost. Než pochopíte jakou grafiku vytvářet a naučíte se správně používat grafické programy, zabere vám to nějakou dobu. První ilustrace vám některé fotobanky navíc mohou odmítnout, protože nesplňují jejich požadavky na kvalitu. Musíte být tedy trpělivý a pracovat na vylepšování svých schopností. Existují fotobanky, které nemají schvalovací proces a dovolí vám nahrát jakékoliv obrázky, nicméně pokud nemají určitou úroveň, nikdo si je nekoupí. Výdělky ve fotobankách vám porostou s rostoucím portfoliem, takže jestli vás vytváření grafiky chytne a vydržíte, dosáhnete časem na pěkné výdělky, které mohou několikanásobně převyšovat průměrný plat. Své obrázky navíc můžete nahrávat do více fotobank a rozšířit tak své pole působnosti. Kvalitní grafici jsou žádané zboží a pokud se vaše portfolio zalíbí určitým lidem, můžete získávat přímé zakázky na projekty, u kterých se pak ohodnocení pohybuje úplně někde jinde.
Co budete potřebovat?
Ať už se rozhodnete pro ilustrace, fotky či jinou grafiku, vždy budete potřebovat kvalitní grafické programy, ve kterých budete své výtvory upravovat a převádět na požadované formáty.
Adobe Illustrator – Není lepší program pro vektorovou grafiku, ale má jednu velkou nevýhodu pro začínající grafiky – drahé předplatné. K dispozici je 30 denní zkušební verze a po uplynutí si buď program musíte předplatit, nebo si ho sehnat jinou cestou.
Další vektorové editory jsou například CorelDRAW, Inkscape.
Adobe Photoshop – Král pro editaci bitmapových obrázků. Víceméně platí to samé jako u Illustratoru.
Další bitmapový editor je například Gimp.
Pro focení budete potřebovat kvalitní fotoaparát a hlavně zkušenosti, jak pořizovat kvalitní fotografie a jejich následnou úpravu v editoru. Bohužel doba, kdy vydělávaly fotografie z dovolené, je pryč. Dnes už jsou požadavky na kvalitu fotografií o něco výše.