Tvorba vlastního výdělečného webu

Dříve než začnete tvořit obsah, vlastně dříve než koupíte doménu, je důležité si pořádně rozmyslet, o čem váš web bude. Vyberte si kategorii, která je vám blízká a dokážete o ni psát. Může to být třeba váš koníček, oblíbený sport, vaše zaměstnání, něco co vás zajímá, možností je spousta.

Důležité je si uvědomit, že aby váš web byl úspěšný a získal dobrou návštěvnost, musíte na webu mít kvalitní a zajímavý obsah, nejlépe originální. Pokud píšete o něčem co jste viděli na jiném webu, musíte mít nějakou přidanou hodnotu. Obsah by hlavně neměl být duplicitní. Nezapomeňte, že výsledky se nedostaví hned a bude to vyžadovat čas a hodně práce, než se váš výdělečný web rozjede.

Reklama a propagace

Než se vyhrnete do zběsilého přidávání reklamních prvků na stránku, zkuste zapracovat na návštěvnosti. Pokud na web nebude nikdo chodit, případně jen několik desítek lidí denně, nic nevyděláte. Napřed si napište několik článků, zjistěte od známých co vaše stránky říkají, upravte si vzhled šablony (nepřidávejte zbytečné věci jako kalendář, hodiny atd – méně je někdy více) a pak začněte propagaci všude, kde vás to napadne a hlavně tam, kde je cílová skupina, to jsou lidé, které by mohl zajímat váš obsah.

Reklamy na svůj web přidejte až budete mít nějaké slušnější návštěvy (kolem 100 lidí denně). Možná si říkáte proč nepřidávat reklamy dříve? Když přijdete na web, kde je málo obsahu a hodně reklam, odejdete a už se nejspíš nevrátíte. S malou návštěvností sice vyděláte nějaké koruny, ale nebude to dost, aby vám je reklamní společnost vyplatila, protože většinou mají minimální limit 500/1000 Kč a to se s malou návštěvností špatně získává, takže to je zbytečné. (Toto ale neplatí, pokud web stavíte přímo na míru určitému produktu na který použijete affiliate odkaz, tam pak malá návštěvnost stačí, ale to je spíše pro pokročilé a vyžaduje to určité zkušenosti v propagaci. Rozhodně to neplatí pro začátečníky.)

Reklamní systémy

Affiliate sítě – většinou získáte provize z prodané služby nebo produktu (eSpolupráce, Affilnet, Affil…)

PPC, CPM – peníze získáte pokud návštěvník klikne na reklamní blok, případně za 1000 shlédnutí (Sklik, Adsense)

Pro začátečníky je vhodnější Sklik nebo Adsense, kde stačí jen plesknout reklamní kód na vhodné místo a reklamy se zobrazují automaticky. POZOR! – tyto systémy mají náročná pravidla, která byste si měli řádně nastudovat. Porušení může znamenat permanentní BAN (osobní zkušenost) a odvolání je zbytečné.

Affiliate sítě je vhodné používat, pokud poskytují reklamy, které mají blízko k vašemu webu. Provize pak mohou být pár korun (online hry) i několik tisíc (zájezdy), záleží na ceně produktů, které společnost nabízí. Affiliate je o něco málo náročnější.

Přímý prodej reklamy

Přímý prodej reklamy může být nejvýdělečnějším způsobem, ale podle mě také nejnáročnějším. Vyžaduje přímou komunikaci s inzerentem, což pro někoho ale může být výhoda a můžete si dohodnout skvělé podmínky.

Patří sem prodej bannerů, zpětných odkazů a PR článků (možná jsem něco zapomněl).