Proč použít WordPress pro vytvoření webu? Jak koupit doménu a webhosting.

Tvorba webových stránek je proces, který se skládá z několika souvisejících částí a pro úspěšný projekt je většinou potřeba víc něž jeden odborník. Když tedy zavoláte do firmy, která se tvorbou webů zabývá, částka, kterou uslyšíte vás může velmi rychle od projektu odradit. I když se vám může cena za web zdát vysoká, musíte si uvědomit, že každý web se skládá z určitých částí a na každou z nich je potřeba člověk se specializací. Jako první je potřeba grafik, který navrhne layout webu a další grafické prvky. Dále je potřeba programátor, který s pomocí grafiky a znalosti programovacích jazyků(např. HTML, PHP, atd) vytvoří funkční web. Další kdo na webu pracuje je copywriter, neboli odborník přes texty, který dává slovům na webu hlavu a patu. A znám ještě další typy odborníků, kteří se mohou na webu podílet. Když si to pak dáte dohromady, zjistíte že cena, kterou si firmy za vytvoření webu říkají, bude nejspíš oprávněná. Hlavními klienty těchto firem jsou tedy lidé s dostatečným rozpočtem a rozsáhlými projekty.

Jak tedy vytvořit web, aniž byste museli investovat velké peníze? Ještě máte možnost oslovit profesionály, kteří pracují sami a mohou vám web vytvořit za zlomek ceny. Jenže zde si musíte dávat pozor, abyste našli schopného člověka a nepřišli tak o peníze. Poslední možností pak je, že se do toho pustíte sami. Zde je důležité si pořádně promyslet, zda máte dostatek času a chuť naučit se aspoň základní věci kolem tvorby webových stránek. Jelikož nejste odborník, musíte počítat s tím, že vaše stránky ze začátku nebudou výstavní skříní, ale postupným zdokonalováním a rozšiřováním znalostí vytvoříte projekt, na který budete časem hrdí.

Co jsou redakční systémy

Redakční systémy vám umožňují tvořit webové stránky bez nutnosti znát programovací jazyky. Po jednoduché instalaci na webhosting se jednoduše přihlásíte do administrace a podobně jako ve Wordu můžete začít psát články a nové poznatky na svůj web. Na internetu se dočtete, že nepotřebujete vůbec žádné znalosti o programování, ale to není úplně pravda. Časem budete chtít něco upravit nebo se naskytne nějaká chyba a zde se budou nějaké základy HTML a CSS hodit. Není to podmínkou, ale je lepší něco o tom vědět, než pak zbytečně platit za jednoduché věci. Pokud se rozhodnete pro krátké studium, navštivte oblíbený portál jakpsatweb.cz.

V ČR jsou velmi populární redakční systémy WordPress, Joomla, Drupal a mnoho dalších. Já však budu psát jen o WordPressu, protože je to můj oblíbenec a má velmi rozsáhlou komunitu po celém světě, což má velké výhody jak v aktualizaci systému, tak v možnostech přidávání různých doplňků, díky kterým z prostého blogovacího systému vytvoříte kvalitní a plnohodnotné weby, či dokonce jednoduché eshopy. WordPress má u nás komunitní webové stránky cwordpress.cz a nebo můžete navštívit oficiální web wordpress.org.

Jak pro svůj web koupit doménu a webhosting

Doména s webhostingem jsou potřeba pro každý web. Doména je vlastně adresa mého webu, díky které ho bude snadné najít a zapamatovat si ho. Webhosting je potřebný pro uložení všech souborů potřebných pro správné fungovaní naší webové prezentace. Je to místo v internetu, na které nahrajeme redakční systém a propojením s doménou vznikne náš web. V ČR existuje spousta společností, které poskytují registraci domén a možnost pronájmu místa pro web. Za mě je nejvhodnějším kandidátem pro začínající projekty společnost Wedos, u které koupíte doménu a webhosting zhruba za 500 Kč na rok, což je asi nejlevnější nabídka u nás. Nákup probíhá plně automaticky, všechno se vám nastaví a o průběhu jste informováni emailem. Vše máte do pár minut hotovo a můžete začít s tvořením.

Než si koupíme doménu, musíme ověřit její dostupnost

Doménu, neboli webovou adresu, si můžeme koupit jedině v případě, že si ji před námi ještě nikdo nezaregistroval. Zda je doména volná, můžeme zjistit na stránkách společnosti Wedos. Doména by měla mít výstižný, lehce zapamatovatelný název, abychom ulehčili našim návštěvníkům návrat na web. Pokud si u Wedosu ověříte dostupnost domény a bude volná, můžete si ji společně s webhostingem zakoupit. Nákup domény a webhostingu se neliší od běžného nákupu v eshopu, vše potřebné vám pak přijde na email.