Jakmile si úspěšně zaregistrujete doménu s webhostingem, můžete se vrhnout na další krok. Tím je nahrání WordPressu na webhosting. Povíme si o dvou způsobech, jak toho docílit.
Automatická instalace WordPressu
První způsob je automatická instalace na webhostingu. Jednoduchý a rychlý způsob, díky kterému si svůj vlastní web uděláte během okamžiku a nemusíte přitom nic složitého řešit. Má to ale jeden háček, ne každý webhosting automatickou instalaci podporuje a před nákupem si to vždy napřed musíte zjistit.
Automatická instalace WordPressu se provádí při objednávce nebo přímo v administraci webhostingu. Přejdete na web společnosti, u které jste si objednali webhosting a pomocí údajů, které jste obdrželi na email, se přihlásíte do systému. Najdete si možnost automatické instalace redakčního systému a na několik kliknutí máte plně funkční webové stránky s WordPressem.
Manuální nahrání a instalace WordPressu
Druhý způsob je o něco náročnější a vyžaduje připojení na server přes FTP klienta, pomocí kterého tam nahrajete všechny soubory pro správnou funkci redakčního systému.
Pro začátek si musíte stáhnout WordPress, nejlépe v nejnovější verzi. Po stažení si zkomprimovanou složku rozbalte, ať se vyhnete nepříjemnostem. Spusťte si FTP klienta a připojte se na webhosting. Přetáhněte všechny soubory redakčního systému do příslušné složky na webhostingu a počkejte, až se vše nahraje. Někdy se stane, že vyskočí chyba s duplicitou souboru, stačí však potvrdit přepsání původního souboru a vše pokračuje jak má.
Jakmile máte všechny soubory úspěšně nahrány na server, je na čase vytvoření databáze, která je potřeba pro ukládání článků, obrázků a dalších souborů, které budete používat na svém webu. Vytvoření databáze je otázka pár minut. Přihlaste se do administrace webhostingu a najděte si záložku s vytvořením nové databáze. Při vytváření databáze musíte většinou zadat jen jméno databáze o určité délce, typ databáze necháte nastavený na původní hodnotu. Po úspěšném vytvoření databáze vám na email přijdou další informace potřebné pro instalaci redakčního systému.
Nastal čas pustit se do instalace. Otevřete si internetový prohlížeč a do řádku s adresou zadejte vaši doménu. Pokud se vše správně nahrálo, objeví se úvodní stránka, která vás začne provádět instalací. Na dalším kroku musíte propojit WordPress s databází. Vyplňte všechna potřebná políčka a klikněte na potvrzovací tlačítko. Pokud se WordPressu nepodaří propojit s databází, nepohnete se dále, tak si dejte pozor na správnost údajů. Po správném zadání údajů a propojení s databází se zobrazí potvrzovací stránka a WordPress se nainstaluje na webhosting. Posledním krokem pak už je jen vyplnění základních údajů o webu a vytvoření přihlašovacích údajů pro administrátora. Jakmile splníte i tento poslední krok, máte vytvořený své první webové stránky s WordPressem a můžete začít s přidáváním obsahu.