Jak vytvořit eshop ve WordPressu pomocí WooCommerce

Jelikož má WordPress nálepku blogovacího systému, najde se plno lidí, kteří vám budou tvrdit, jak není možné na něm provozovat eshop. Prostě to nejde a tím to hasne! Opak je ale pravdou a není nic jednoduššího, než se na to podívat z blízka a seznámit se se všemi možnostmi tohoto redakčního systému.

Kdy a na jaký typ eshopu se WordPress hodí

WordPress možná není neideálnější redakční systém pro provozování eshopu, ale rozhodně není nejhorší a navíc poskytuje plno rozšiřujících možností, za které nemusíte platit. Napíšeme si tedy pár důvodů, kdy využít WP k postavení eshopu.

Známé prostředí

Používáte-li WP k provozování svého webu, je ideální volbou pro váš začínající eshop. Administrace WordPressu se pomocí pluginu WooCommerce rozšíří o několik stránek, takže známé prostředí zůstane.

Jednoduchost a široká komunita

I když jste se s WP ještě nesetkali, instalaci a nastavení webu zvládnete levou zadní. Stovky návodů Vám pomohou v začátcích a složitější věci se časem doučíte. Velká komunita navíc pomůže s řešením nečekaných problémů.

Jedno-produktový eshop, desítky položek, stovky, tisíce….

WordPress bez problémů zvládne provoz eshopu s desítkami až stovkami položek na obyčejném webhostingu. Pro provoz eshopu s větším množstvím produktů, je nutné počítat s větší investicí do kvalitního hostingu či VPS. Dále se vyplatí vhodná optimalizovaná šablona pro rychlý běh webu.

Co je potřeba ke spuštění eshopu?

Pokud už dopředu víte, co vše budete na svém webu prodávat, dokážete odhadnout počáteční investici ke spuštění eshopu.

Doména pro eshop

Webovou adresu pro váš nový internetový obchod si můžete zakoupit u jakéhokoli registrátora a následně přesměrovat na zakoupený webhosting. Pro jednoduchost však doporučuji doménu a webhosting zakoupit u stejného obchodníka.

Doménu a webhosting si můžete zakoupit zde:

Doména samostatně

  • Subreg

Webhosting pro eshop

Webhosting je internetový server, kde budou umístěny soubory vašeho webu. Je důležité vybrat variantu webhostingu s vyššími parametry výkonu a nedívat se na nejlevnější nabízenou verzi. Rychlost načítání stránek ve velké míře ovlivňuje správně zvolený webhosting. Pokud nemáte s WordPress zatím žádné zkušenosti, hledejte webhosting s automatickou instalací WordPressu.

Webhosting pro velké eshopy a pokročilé uživatele

  • Netio

SSL certifikát

SSL certifikát ověřuje zabezpečení přenosu dat mezi webem a uživatelem. Je téměř nutností, aby váš nový obchod měl správně nainstalovaný certifikát. Zvládnuté zabezpečení zvyšuje důvěryhodnost webu. Zvolte webhosting s možností získání Let’s Encrypt SSL zdarma, nebo si zakupte SSL certifikát u ověřeného prodejce.

SSL certifikát si můžete koupit zde:

  • SSLS.cz

Šablona pro eshop

Šablonu eshopu neurčuje jenom vzhled eshopu, ale má vliv i na rychlost načítání a uživatelskou zkušenost (UX). Dobrá šablona by měla být přehledná jak na pc tak na mobilu, bez zbytečných vyrušujících prvků a měla by zákazníka bezpečně provést celým nákupním procesem. Pro eshop nedoporučuji využívat free šablony.

Šablonu si můžete koupit zde:

  • Envato Market / Themeforest.net

Jak udělat z WordPressu eshop?

K vytvoření vašeho online obchodu ve WordPressu vám postačí instalace jednoho jediného pluginu – WooCommerce. Po krátkém nastavení pluginu můžete ihned začít nahrávat produkty a pustit se do světa online podnikání.

Videonávod s počátečním nastavením WooCommerce

Právní náležitosti k provozování eshopu