Jak vybrat ten správný notebook pro práci i zábavu?

Rozhodli jste se pro koupi nového notebooku, avšak nevíte si rady při výběru toho správného modelu? Na trhu můžeme narazit na tisíce různých variant přístrojů s rozdílnými parametry a výběr může být složitý pro nejednoho z nás. V následujících řádcích se dozvíte, na jaké faktory pohlížet při výběru nového notebooku.

Úloha počítače

První otázkou, kterou bychom si měli položit je zaměření našeho budoucího notebooku. Měli bychom si ujasnit, zda bude notebook sloužit převážně jako opora při studiu, k hraní počítačových her, úpravě a střihu videí nebo ke kancelářským pracem. Od této informace se budou odvíjet všechny ostatní faktory výběru toho správného modelu.

Cena

Druhou základní informací, kterou bychom si měli ujasnit je, kolik chceme investovat do nového zařízení. Na trhu se vyskytují přístroje v široké škále cen v řádu od tisíců po sta tisíce korun. Cena se bude odvíjet také od zmiňovaného zaměření počítače. Bude-li notebook určen pouze ke studiu, nebude potřeba velkého výkonu a tím se sníží cena, avšak pokud bude určen k hraní počítačových her, budeme potřebovat výkonnější zařízení a tím cena poroste.

Kvalita baterie

Specifikem notebooku je, že dokáže fungovat i bez napojení do sítě a to díky baterii. Při výběru sledujte výkonnost a kvalitu baterie. Jako dostačující můžeme označit baterii s výdrží alespoň 7 až 10 hodin.

Hardware podle účelu

Podle zaměření notebooku vybíráme kvalitu ostatního hardwaru. Níže uvádíme některé příklady zaměření notebooků a požadavky na kvalitní součástky:

  • U studijního notebooku budeme vyžadovat velkou kapacitu pevného disku, abychom si mohli ukládat všechny materiály a naopak nebudeme potřebovat velmi výkonný procesor, příliš vysokou operační paměť či nijak zvlášť kvalitní grafickou kartu.
  • Herní notebook naopak vyžaduje především kvalitní procesor, kvalitnější grafickou kartu a dostatečnou operační paměť. Operační paměť by měla být alespoň 8GB, jako procesor můžeme zvolit Intel Core i5 nebo i7. Grafická karta by měla být dostatečně kvalitní, aby vystačila na hraní požadovaných počítačových her. Vhodné je uvážení SSD disku a přípojení externího pevného disku.
  • Notebook určený pro kancelářské práce bude mít podobné požadavky jako studijní notebook. Pohlížet bychom měli zejména na výdrž baterie a kapacitu pevného disku.
  • Další komponenty – dle našich dalších požadavků můžeme sledovat, zda má notebook kvalitní webovou kameru, mikrofón, zvukovou kartu, bluetooth připojení atd.

Jak tedy vybrat ten správný?

Ideálním způsobem je určit cenu, kterou chceme investovat. Poté pak můžeme projít nabídky a porovnat parametry hardwarů mezi jednotlivými modely. Jakmile si vybereme naše favority, je vhodné pročtení recenzí a zkušeností ostatních uživatelů, tím se můžete vyhnout nepříjemnostem jako mohou být poruchové modely, slabé baterie a dalším potížím.

Výběr může být velmi složitou a náročnou situací. Někdy je vhodné požádat o radu kvalifikované pracovníky obchodu nebo techniky, kteří s výběrem ochotně pomohou. Dalším doporučením je sledování recenzí a zkušeností ostatních uživatelů a případně tipy na kvalitní přístroje. Přejeme vám šťastný výběr nového mazlíka!