Udeřila vedra: Jak se starat o notebook?

Připadáte si jako v tropech, ačkoliv jste neopustili svou českou domovinu? Nejste sami. Ještě o něco hůř se však cítí váš notebook, kterému vlna veder vůbec nesvědčí. Zatímco desktopy jsou na vysoké teploty připraveny podstatně lépe, přenosné počítače trpí. Jak se o ně řádně starat, aby nedošlo ke zbytečné újmě?

Proč stolní PC snáší vedra lépe? Důvod je prostý – do větší skříně se vejde výkonnější větrací systém. Kompaktní notebooky si musí vystačit s málem, protože v nich není místo na další chladič.

Ventilátor nemusí stačit

Uživatelé obvykle používají notebook tak, že ho nechávají ležet na klíně nebo v posteli. To může být problém, neboť dochází k ucpání otvorů pro přívod a odvod vzduchu (většinou se nachází zespodu či na stranách notebooku). Odborníci z ABAXu (servis počítačů) podotýkají, že v takovém případě ventilátor nemůže situaci zvládnout.

Notebooky sice disponují teplotními čidly, která reagují v extrémních teplotách kolem 100 °C, ale to již pro zařízení může být pozdě. Dle výsledků testů dochází při teplotách nad 60 °C k výraznému snížení životnosti hardwaru. Pevným diskům nesvědčí teploty nad 50 °C.

Jak předejít nejhoršímu? Pořiďte si speciální chladicí podložku pro lepší proudění vzduchu. Vyjde vás podstatně levněji než případná oprava počítače. Podložka s výkonným integrovaným chladičem sníží teplotu v notebooku i o 10 °C.

Na co si dát pozor?

Některé dražší modely disponují technologiemi, které zařízení chrání před vyšší vlhkostí vzduchu i rozlitými tekutinami. U levnějších notebooků s takovou ochranou nepočítejte. Nezbude vám, než myslet na prevenci:

Když se do vašeho počítače dostane tekutina, vyndejte z něj baterii, odpojte napájecí zdroj a rozhodně notebook nezapínejte. Pošlete ho rovnou do servisu. V případě neautorizované opravy vás výměna vadných komponentů nebude stát majlant, a to bez ohledu na značku vašeho notebooku. Už dávno neplatí, že levné jsou pouze náhradní díly Acer či Asus.

Notebook se může poškodit také následkem pádu při častém přenášení. Nemáte-li model s pevnou konstrukcí, přenášejte počítač v tašce či batohu s polstrováním.