Jak ušetřit za servery? Poohlédněte se po nich v bazaru a chtějte repasované

Pořízení nových serverů vyžaduje nemalou investici, kterou si nemůže dovolit každý. Ceny nových kusů se pohybují v desítkách tisíc korun, což může být pro firmu velmi zatěžující. Co si však počít případě, kdy se bez výkonného hardwaru neobejdete? Ušetřit se dá poměrně snadno – stačí se po serverech poohlédnout v bazaru a pořídit si repasovanou výpočetní techniku. O tu je v posledních letech v České republice nebývalý zájem a kromě serverů zákazníci často poptávají také notebooky a desktopy.

V čem je lepší bazar než klasická inzerce?

Po starších serverech se samozřejmě můžete podívat také na některém z mnoha inzertních portálů. Jistě zde najdete na spoustu cenově zajímavých nabídek, ale nepočítejte s tím, že na zboží dostanete jakékoliv garance či záruky. V tomto směru je bazar serverů jasným vítězem – například u Czech Server (jeden z předních českých prodejců repasovaných serverů) získáte na zboží záruku na dobu 12 měsíců.

Nabízí se však i další výhody specializovaného bazaru. Repasované servery se dostávají do prodeje v perfektním stavu – technici je před uvedením do nabídky vyčistí a vyměnit vadné komponenty. Podobný přístup je u soukromých osob spíše výjimečný. Nikdy si nemůžete být jistí, v jakém stavu hardware dorazí.

Budou vám repasy stačit z hlediska výkonu?

Obavy z výkonu repasovaných serveru nejsou na místě. Prodávají se jako tzv. barebony (mají pouze základní komponenty jako procesor a paměť) a ve finále to budete vy, kdo si nadiktuje konkrétní konfiguraci. Sortiment repasovaných serverů je navíc vysoce kvalitní a v době svého uvedení na trh patřil ke špičce. Jmenovitě se většinou jedná o servery HP Proliant a Dell PowerEdge. V nabídce zmíněného e-shopu Czech Server najdete také Fujitsu Primergy, IBM eServer a Supermicro Sun.