HTML editor pro úpravu kódu šablony vašich webových stránek

I když vaše webové stránky jsou postavené na redakčním systému, časem budete potřebovat upravit nebo vložit nějaké věci přímo do kódu. Proto je dobré vědět, co k tomu budete potřebovat a jak na to. Jestli zatím nemáte znalosti o HTML, nepouštějte se do nějakých úprav, dokud si nezvýšíte své dovednosti. Mohli byste udělat víc škody než užitku.

PSPad editor – HTML editor zdarma

PSPad editor je jednoduchý, někým zatracovaný HTML editor, nicméně pro naše potřeby plně dostačuje. Jazyk HTML se sice dá psát i v poznámkovém bloku, ale je to velmi nepřehledné, proto zvolíme PSPad, který nám zvýrazňuje tagy a získáváme tak důležitý přehled v kódu.

Nastavení připojení k webhostingu je stejné jako u FTP klienta. V levém sloupci vyberte záložku FTP a klikněte na ikonku Připojit k FTP, poté zvolte Nové připojení a v následujícím okně vyplňte Jméno připojení (cokoli vás napadne, ale abyste si pamatovali), Server (adresa webhostingu), Jméno uživatele (přihlašovací jméno) a heslo. Po správném vyplnění se můžete připojit na webhosting a začít s editací souborů .

Pro základní úpravy, např. barva odkazů, si vystačíte s editací style.css souboru, který v PSPadu vypadá velmi přehledně, i když se vám to nezdá :-).

Proč nepoužívat vestavěný editor ve WordPressu?

WordPress je systém, který vám nabízí úplně vše, jenomže některé jeho součásti nejsou ideální a vyplatí se použít alternativu. WordPress obsahuje HTML Editor šablon, který se dá použít pro rychlé úpravy, ale pouze v případě, že více co děláte a kde víte kde najdete potřebný kus kódu, který chcete upravit. Nevýhoda tohoto editoru je špatná přehlednost, vše vypadá naplácáno dohromady a nic není zvýrazněno. Tento HTML editor by měli používat pouze zkušení uživatelé.