Stejně jako máte své vlastní jméno nebo adresu, můžete mít i svou internetovou doménu. Jedná se tedy o onen název, který jako uživatelé často píšete do adresní řádky vašeho prohlížeče. Domény jsou tedy internetovými jmény, pod kterými můžeme najít třeba internetové obchody, stejně jako pod nimi můžeme najít třeba různé služby, fanouškovské stránky, nebo také blogy. Samozřejmě i domény mají své ceny. Pokud nejsou registrovány, můžeme si je zaregistrovat u registrátorů, a to za ceny, které se pohybují v rozmezí 100 – 200 korun. Pokud však zaregistrované jsou, mámě buď smůlu, nebo se můžeme snažit danou doménu odkoupit. V takovém případě už záleží pouze na tom, jak se s majitelem domluvíme.
Existují desítky koncovek
Pokud jsou domény něčím skutečně charakteristické, tak zcela určitě také svým i koncovkami. Dnes je známých hned několik, a to třeba CZ, EU, popřípadě COM. Rozhodně je ale možností mnohem více, a aktuálně se nemusí jednat pouze o koncovku spojenou s charakterem služby, nebo zkratkou země. Mnohé koncovky totiž mohou být různé. Rozhodně však nevznikají samovolně, jelikož nejprve si musí daný registrátor svou koncovku nechat vytvořit a poté ji poskytovat. My jako koneční zákazníci poté máme možnost si zvolené domény a také vybrané koncovky s nimi související registrovat. Jsou tak situace, kdy jedno doménové jméno může mít i desítky koncovek.
Domény je třeba prodlužovat
Důležité je také vědět, že domény si neregistrujeme na libovolnou dobu, ale pouze na dobu jednoho roku. Následně je třeba buď prodloužit, a to opět za poplatek, nebo nechat doménu expirovat. Záleží tak na nás, zda službu či web stále provozujeme. Důležité pro začátečníky také dodat to, že domény dnes k samotnému provozu webu nestačí. Je třeba je brát stále jenom jako jméno, a musí být provázány s konkrétním webhostingem, jelikož ten už se sám o sobě prostorem pro web stává.