Záhřeb a Split: tip na víkendový eurotrip

Když jsem začátkem léta přemýšlela, kam vyrazit na prodloužený víkend, padly mi do oka výhodné letenky ze Splitu. Ve Splitu jsem už byla tolikrát předtím, ale patří k mým oblíbeným, navíc je tam teplo a tamní atmosféra i historické kořeny opravdu stojí za to.

Jak se tam dostat

Samozřejmě, že většina Čechů cestuje do Chorvatska autem, ale já jsem byla na cestu sama, tak jsem zvolila kombinaci autobusu a letadla. Aby byl můj prodloužený víkend zajímavější a pořádně nabitý poznáváním, rozhodla jsem se odjet přes noc autobusem do Záhřebu, potom se druhý den opět přes noc přesunout do Splitu a zde zůstat další dvě noci, abych se pak pohodlně letadlem dostala zpátky do Prahy během hodiny. Tenhle způsob cestování mi vyhovuje – pomalu se vzdalovat a pak rychlý návrat.

Do Chorvatska vám stačí občanský průkaz a platit tu budete chorvatskými kunami. Měla jsem kartu, kuny i eura. Eurem chtějí většinou zaplatit ubytování, ale někdy vám ho vezmou i na trhu.

Co si sbalit na cestu

Na cestu jsem si balila 30 l batoh, stačilo mi pár věcí, v Chorvatsku je jen o málo dráž než u nás. Batohy mám ráda a nosím je mnohem radši než kufry na kolečkách, i když jedu na městský výlet. Dobrý batoh na zádech necítím ani po celodenní chůzi.

V létě člověk opravdu nepotřebuje příliš mnoho oblečení, můj batoh byl poloprázdný. Nebrala jsem žádné věci, které se nesmí vzít do letadla. Do autobusu doporučuju nějaký polštářek a možná i malou deku, cesta tak bude rozhodně pohodlnější. Někteří řidiči mají klimatizaci na minimum, tak pozor. Než jsem usnula, poslouchala jsem audioknihu, je to příjemná změna a nebude vám špatně.

Záhřeb

Ranní Záhřeb mě přivítal se vším všudy: na trzích si prodejci připravovali svoje stánky, kavárníci otírali stoly a nosili je ven, ulice byly bez turistů, jen místní pospíchali do práce. Všechno bylo cítit létem, levandulí a sem tam mi kolem nosu proběhla i vůně čerstvě upražené kávy.

Starobylé centrum města projdete za chvíli, od hlavního náměstí Josipa Jelačica se dostanete k překrásné katedrále Nanebevzetí Panny Marie. Když v severní části zůstanete a projdete tamními křivolakými uličkami, budete mít město jako na dlani.

Odpočinout si můžete v parku Zrinjevac, kousek od něj je galerie moderního umění, nebo archeologické muzeum.

Záhřebští streetartoví umělci si oblíbili hydranty, které stylizují do různých věcí, nebo třeba filmových postav. Během svých toulek tak narazíte třeba na hydrant v podobě Batmana nebo šachové figury.

Nezapomeňte ochutnat pršut, výborný mají třeba v ulici Praška cestou od náměstí k parku.

Split

Díky nočnímu přejezdu jsem měla možnost vychutnat si i Split úplně bez lidí. V 5 ráno akorát svítalo, historické centrum bylo liduprázdné a moře tak osvěžující. Split má úžasnou atmosféru, patří k nejtypičtějším středomořským místům.

Diokleciánský palác je dominantou celého města, jeho vznik se datuje už do 4. století a přežil dodnes. Je nádherný, jak se v něm a okolo něj mísí všechny další styly a projít se po kamenné dlažbě v podzemí vás rozhodně vrátí o mnoho století zpátky.

U severního vchodu do paláce stojí socha biskupa Řehoře Ninského, velkého bojovníka za slovanský národ. Všimněte si jeho lesklého palce a ohmatejte ho taky. Když si přitom něco budete přát, prý se to splní.

I zdejší galerie má rozhodně co nabídnout všem milovníkům umění. Chorvatské dějiny jsou plné zvratů a ty se v umění rozhodně odrazily. V projevech umělců je cítit naléhavost, vyjadřují se k tématům války, lidského utrpení, konce i lidské nenávisti. I galerii najdete na sever od Diokleciánského paláce, hned vedle parku Josipa Jurja Strossmayera. U parku se konají pravidelně bleší trhy a kousek odtud je velké tržiště, kde seženete ovoce a zeleninu, nebo třeba olivový olej.

Pláže jsou ve Splitu překvapivě čisté. Najdete tu dvě, první vpravo a druhá vlevo od centra. Mně osobně se více líbila ta, která je nalevo. Dojdete k ní kolem vlakového nádraží, je to kousek. Moře bylo nádherně modré a průzračně čisté. U velkých měst a přístavů (což Split také je) to tak většinou nebývá, ale v tomhle případě to tak není ani náhodou.

Iva Baltaretu: marketérka, blogerka, máma dvou dětí. Ráda tvořím, cestuji a pak o tom píšu nejen na svůj blog DIY projekty.